Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POLIGON ŁÓDZKI - CYGANKA , ZŁOTNO
#1
czy ktoś dysponuje może starymi fotami z lat 1918-50 poligonu w łodzi ?|kiedyś nazywał się cyganka teraz złotno , może ktoś zna jakieś ciekawe info na jego temat?
z tego co wiem był on kiedyś większy
Odpowiedz
#2
Ja wiem tylko że za krzyżówką koło Antoniewa jadąc od Łodzi miściły się magazyny strzelnica obiekt był ogrodzony , jakieś dwa lata temu zburzono magazyny a w ich miejscu postawiono osiedle domków jednorodzinnych poligon 10 pp tyle znalazlem w necie oligon jest w kwadracie ulic Krańcowa, Konstantynowska, Boczna (Stare Złotno), Jagodnica (Biegunowa)
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#3
poligon był dla 28 pp i cwiczen strzelniczych 4 pac i 10 pal;-]
Odpowiedz
#4
Moja Babcia mówi na ten poligon Pola Majorowskie Smile Ładnie cały jest przekopany, żaden dołek nie zasypany. Ogólnie troche ludzi sie tam kręci teraz.
Odpowiedz
#5
Oczywiście i ten teren nie uszedł "naszej szczeniackiej" uwadze...Miałem przyjemność penetrowania go z grupą moich wariatów :-P Co do fotek niestety--nie robiliśmy,ale doświadczył dużo chwil podniety i sporych wrażeń.Wybraliśmy się tam zaopatrzenia w lornetki,krótko-fale.Lecz szybko po przebrnięciu przez strefę lasu---nie wiadomo skąd wyrósł przed nami facet z owczarkiem(wojskowy).Przypaliliśmy "frana"typu zbieramy grzyby :-D (Nadmieniam był to spory czas temu)Jednak wycieczki parę razy powtarzaliśmy.Można było znależć pozostałości po świecach dymnych,czy petardach--dość sporych,a wiadomo to wystarczyło do radochy.Parę obiektów na wzór zdemolowanych chat,czy jakiś wóz bojowy,bądz czołg.
Pewnego czasu było dosyć głośno o pociskach,które trafiały w szyby okolicznych wieżowców...Na szczęscie nie było ofiar.Obok owego poligonu znajduje się schron z akcesoriami dla cywilów...A być może miało to jednak jakieś powiązanie z poligonem...hmm...
Odpowiedz
#6
eee a jamyślałem zejakieś newsy będą
napoligonie byłem z 5-6 razy jest pare ciekawych miejsc raznawet tam dwa dni siedziałem na biwaku;-p harcerskim rzecz jasna
stoją dwa wraki jeden działa samobieznego nie pamietam jai to typ a drugi Skota teraz chyab juz ogołocony ale z 8 lat temu prawie wsio było w srodku , obok stał wypalony stary star w lasku makieta czołgu na kołach , obok wraków budynki imitujace wieś i schro- bunkier ale już wtedy był problem tam wleźć chyba z II ww , masa okopów wieza do cwiczń skoków i w jednym miejscu masa pieknych stalowych łusek z końca wojny wh
a tak to kupa śmici z LWP
bunkier koło zajezdni był razem z budynkiem obok niego budynek to były pomieszczenia mieszkalne dla żołnierzy wsio jest z przed 39 roku i trzymali tam jakieś manele do ćwiczeń
ot co koło poligonu jadąc wstrone teo były magazyny niedaleko zreszta była pusta chata tzn chata jest nadal a w niej bęben wh do kabli telefonicznych , manierka stalówka zkońca wojny stan super bo leżała z butelkami po wódce na strychu , a kumpel mój znalazł pas wh ale bez klamerki
pozdr!kobieras!
Odpowiedz
#7
...widzę,lekcje odrobione... :-o









;-)
Odpowiedz
#8
nie zrozumiałem czy to jakas szydercza aluzja?
Odpowiedz
#9
...ehhh...

[ Dodano: 8 Marzec 2007, 13:11 ]
p.s.
to iluzja,że aluzja...Smile...
Odpowiedz
#10
Witam

Mam prośbę. Jak najprościej dostać się na poligon na brusie - od konstantynowskiej czy od biegunowej/krańcowej - pytam bo zamierzam sie wybrać tam przy pomocy MPK :]

Pozdrawiam

gkulka
Odpowiedz
#11
jeśli 43 jeździ to wysiądź przystanek za krakowską i pójdź krańcową, ew 76 i wysiądź przy krakowskiej lub 7 do krańcówki na zdrowiu

[ Dodano: 5 Sierpień 2007, 15:58 ]
A nazywał się poligon "Wojskowy Plac Ćwiczeń na Brusie"W chwili obecnej teren liczy ok.147 hektarów w zarządzie Ministerstwa Obrony Narodwoej z czego sprzedano ok. 9 hektarów.Księga wieczysta prowadzona przez Sąd Rejonowy w Łodzi to kw 66800
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#12
w 1914 roku stał tam sztab rosyjskiej 3 dywizji gwardyjskiej - ale nie bili się, więc pewnie nic w ziemi nie ma. Za to moich ślepaków może być trochę, bo co tydzień walczyłem tam w ramach Studium Wojskowego. Tam pierwszy raz strzelałem z kałasznikowa. I do dziś mam w oczach pamiętną scenię, kiedy na pierwszym strzelaniu - ogniem pojedyńczym - koleś nastawił na ogień ciągły i puścił serię. Następnie zerwał się ze stanowiska i trzymając się za spodnie z tyłu pognał za boczny kulochwyt - zes...ł się z wrażenie po prostu.
W latach 60-tych była jakaś tajemnicza historia ze szczątami - znaleziono masowe groby, oficjalnie ogłoszono, że to nauczyciele rozstrzeliwani przez hitlerowców (szczątki są przeniesione pod mur w muzeum na Radogoszczu), ale wszyscy twierdzili, że to ofiarny UB i NKWD z 1945-46 r. Kto wie, co tam jeszcze można znaleźć... Oby już nikt tam nie leżał
Odpowiedz
#13
Fidel napisał(a):jeśli 43 jeździ to wysiądź przystanek za krakowską i pójdź krańcową, ew 76 i wysiądź przy krakowskiej lub 7 do krańcówki na zdrowiu

dzięki Fidel

Pozdrawiam

gkulka
Odpowiedz
#14
Sorka ale babol nie 7 tylko 9 ew. w niedziele tramwajem linii "0", czyli tak jak sie przed laty jeździło
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#15
znalazłem, czas/lumpy/złomiarze zrobili swoje, ale nadal fajny terenik

Pozdrawiam

gkulka
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości