Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Badania archeologiczne zamku w Ełku- dalsza wyprawa -krajowa
#1
Ponieważ podobny temat na forum stowarzyszenia nie cieszy sie aktywnością członków- mam pytanie do pozostałych forumowiczów - nie zrzeszonych .
Czy byli by chętni na weekendową wyprawę na kopanko pod okiem naszego forumowego Archeo?
Wyprawa by była w drugiej połowie maja.
Więcej nic jeszcze nie zdradzę i nie obiecuje :cwaniak: ten post jest na razie w charakterze sondy.
Odpowiedz
#2
myślę że ze Zbyszkiem bymy skorzystali ;-)
Odpowiedz
#3
Dodam że z Łodzi odległość docelowa to około 330 km więc bierzcie pod uwagę koszty dojazdu
Odpowiedz
#4
warte uwagi bo trochę doświadczena się zdobędzie ja jestem na tak
Odpowiedz
#5
No poza przygodą i nowymi doświadczeniami na nic więcej nie ma co liczyć ponieważ wszystkie znalezione fanty będą w dyspozycji Archeo
- co najwyżej uczestnicy dostaną podziękowanie w formie dyplomu od Archeo za udział w wykopaliskach :cwaniak:
Jak dla mnie to już sama wycieczka będzie przyjemnością , a że przy okazji będzie można legalnie podziałać w terenie dodaje tylko wyprawie smaczku :wypas:
Odpowiedz
#6
Ja się piszę ale jako pasażer Smile Oczywiście do paliwa się dokładam :clap:
Odpowiedz
#7
Myślę że konkrety będą wiadome tuż po zlocie i wtedy będzie można zaplanować szczegóły
Odpowiedz
#8
Dobra na dzień dzisiejszy jest 5 - 6 chętnych więc trzeba by pomyśleć o wyprawie w dwa auta lub więcej jeśli będą inni chętni.
Wielu z nas ma niestety w tym terminie imprezy rodzinne bo maj to czas komunii i wesel :pope:
Odpowiedz
#9
ja moge jechac wlasnym astra kombi resty wez swoja i zabiorę 4 osoby kwestia terminu
Odpowiedz
#10
Mnie najbardziej na tą chwilę odpowiadałby ostatni weekend maja bo chciałbym sie jeszcze wybrać na zlot kamper team do Pajęczna (jest w 4 weekend maja).
Nie wiem jak rodzinka ale mój młody chciałby jechać na pewno, więc miałbym jeszcze dwa miejsca noclegowo podróżne Smile
Tu chyba Artiwu by się ze mną zabrał ????????
Odpowiedz
#11
Jestem chętny na zabranie się. Tylko kwestia terminu - Maj w tym roku ma 5 wekendów.
Gdy wytniemy ostatnie drzewo i zatrujemy ostatnią rzekę odkryjemy nagle, że nie można jeść pieniędzy.
Odpowiedz
#12
Ok, panowie i panie na dzień dzisiejszy mamy następujących chętnych:
1.resty czyli ja(stowarzyszenie)
2.Tom czyli mój młody(nieletni)
3. Monia czyli moja młoda(nieletnia)
4.Artiwu(stowarzyszenie)
5.remik (stowarzyszenie)
6.Krzysiek 01(myśli o wstąpieniu do stowarzyszenia)
7.GĄSIOR(niezależny forumowicz)
8.Zbyszek(niezależny )
9.Krawiec(myśli o wstąpieniu do stowarzyszenia)
11.Passy(stowarzyszenie)
12.Irena -(druga połówka Passy-ego)
13.Magnes(stowarzyszenie)
Jak ktoś jeszcze zdecydowany to prosze kopiować liste i sie dopisywać w kolejnych odpowiedziach.

Jak więc widać już mamy wyprawę co najmniej na 3 auta , więc zapowiada się konkret .
Archeo mieli się w tym tygodniu orientować w sprawie kwater dla siebie i mają niedługo zaczynać pierwsze wykopy.
Jak się coś dowiem jak by wyglądały sprawy noclegu dla nas to dam znać.
Na tą chwilę mamy nadzieje na coraz cieplejsze noce i bierzmy pod uwagę noclegi pod namiotem lub w autach.
Wyjazd 27.V. w piątek po południu- powrót w niedziele 29.V. w późnych godzinach wieczornych (zależnie od ruchu na drodze)
Odpowiedz
#13
Witam,
Resty poinformował mnie, że nadal istnieje zainteresowanie wspólnymi działaniami :wypas:
Wobec powyższego zaglądam na Forum....a tu fakty mówią same! :clap:

Dla osób poszukujących przygody z historią bardziej odległą niż początki XX wieku mam więc nie lada gratkę!!
Już w przyszłym tygodniu wyruszamy :bike: na podbój Prus! Spróbujemy cofnąć się do czasów średniowiecznych i z pomocą archeologii odnaleźć pozostałości zamku Ulryka von Jungingena (miłośnikom Sienkiewicza i Forda znanego z "Krzyżaków").
Zamek został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku na wyspie. Na pobliskim brzegu jeziora tworzyło się wówczas miasto Lyck. Znacznie później - podczas Potopu - okolicę tą spustoszyli i miasto spalili Tatarzy w służbie polskiej (co Sienkiewicz w "Potopie" wspaniale przypisał Kmicicowi i jego czambulikowi).
Czy ktoś już wie co to za miejsce? :cwaniak:

Niewiele wiadomo o wyglądzie średniowiecznej warowni. Obecny wygląd wyspy jest wynikiem zabiegów pruskich w XIX wieku. Wówczas to wyspa zamkowa przekształcona została na więzienie. W zabudowie więzienia ukryto resztki zamku. Oaza odosobnienia funkcjonowała długo... przetrwała zmiany polityczne i wojny...
... pokazywano nam salę, gdzie ponoć jeszcze w latach 70-tych XX wieku wykonywano kary śmierci! Na stropie jest taki hak i .... :chop:

Wyspa...więzienie... polskie Alcatraz!!!


Cóż więcej? Rozkopiemy trochę wyspę szukając murów i artefaktów. Spodziewamy się sporej ilości pozytywnych wrażeń. Tym bardziej, że wokół jezioro, miejsce o specyficznej aurze, pora roku piękna, temat wymarzony.....
Prace planujemy na około miesiąca licząc od 10 maja.
Aby nie dręczyć dłużej niecierpliwych oficjalnie ogłaszam - jedziemy do Ełku !!! Gratulacje dla domyślnych :padam:

Jeżeli ktoś ma ochotę na wcześniejsze wakacje to zapraszamy na dłuższy pobyt. Gwarantujemy:
- ciężką pracę łopatą i szpadlem pod czujnym okiem ducha Wielkiego Mistrza Ulryka :->
- oszczędne dawki śmiechu w trakcie i po robocie :zdrowko:
- oraz fajne "okoliczności przyrody" :band:
- dla wydajnych zapaleńców wikt i opierunek a nawet stypendium :piwo:

Co do odwiedzin krótkoterminowych to kwaterę mamy przyklepaną w postaci jakiegoś domku odległości około 8 km na południe od Ełku - w Nowej Wsi Ełckiej. O ile się orientuję to miejsca na rozbicie namiotów lub parkowanie nie zabraknie. Nie wiem ile miejsca ponadprogramowego będzie pod dachem, bo nie znam liczby wolontariuszy, którzy do nas dołączą (trzon ekipy stanowi 8 archeologów płci różnej). No i nie widziałem jeszcze na żywo domu. Ale może coś się znajdzie.
Oczywiście liczę, że wesprzecie nas w badaniach archeologicznych, a poszukiwania "geofizyczne" pozostawicie sobie na deser.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#14
To chyba ostatnia szansa na prace wykopaliskowe bo zamek ma być przekształcony w centrum hotelowe.

O ciekawostkach z Ełku i okolic można poczytać w serwisie http://ruciane-nida.org/sercemazur/viewforum.php?f=6"
Odpowiedz
#15
No dobra , zostało już mało czasu więc kto nadal jest zdecydowany to proszę o telefony bezpośrednio do mnie na nr. 602-688-672.
Godzinę wyjazdu z Łodzi proponuje 15-16 w piątek tak żeby około 22 -23 być na miejscu zależnie od ruchu na drodze.
U mnie jest w tej chwili jedno wolne miejsce w aucie na czas podróży.-Magnes piszesz się?
U Remika cztery , chyba że ktoś się z nim już zgadał.
Passy z Irena jadą z Błaszek więc myślę że najlepiej gdyby z nimi zabrał się Krzysiek1
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości