Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
budowle ziemne w lesie Nowa Gdynia
#1
Witajcie
Czy ktoś wie czym jest rów w lesie pomiędzy Zgierzem i Łodzią? Rów zaczyna się w okolicach działek przy ulicy Sianokosy, biegnie najpierw mniej więcej na południe, potem skręca na wschód, biegnie wzdłuż linii wysokiego napięcia, przecina Łódzką w okolicach Helenówka, potem znów przez las lekko skręcając na południe (tak i się zdaje że skręca, bo dawno tam nie byłem - latałem tam za g*wniarza) - przecięty jest przez tor kolejowy biegnący przez Radogoszcz w stronę Widzewa, dalej nie pamiętam... W okolicach tego rowu pojawiają się tez prostokątne wykopy - ze wspomnień tak ok 3x5 metrów... Wykonam sobie kiedyś niedzielny spacer w tamte okolice ale chciałbym wiedzieć co oglądam ;-) To jakieś umocnienia, czy pozostałość po jakiejś budowie? Za moich szczenięcych czasów (wczesne lata osiemdziesiąte) rów ten nie wyglądał na nowy - zarośnięty całkiem sporymi drzewkami. Ale nie przypomina też umocnień które widziałem np. w górach na Ukrainie czy naszych Bieszczadach - tamte były węższe i zmieniały kierunek co kilka- kilkanaście metrów a ten jest prosty na odcinkach setek metrów.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
już ci mówie w lesie harcerskim bo tak się zwie dawniej okreglik są okopy z Iww są one blisko drogi sianokosy niedaleko skraju lasu , potem są dołki z lat 50-80 niedaleko jest jednostka i czwiczyli okopywanie i strzelali z ppsz z tad mnóstwo lusek od tego;p jeszcze dalej są ziemianki z Iww ładny bączek moim kumplą wyszedł z jednej .pozdr kobieras

[ Dodano: 26 Marzec 2007, 20:23 ]
a rów który opisujesz to nie okop tylko stara granica lasu;-p
Odpowiedz
#3
kobieras39 napisał(a):rów który opisujesz to nie okop tylko stara granica lasu;-p
No tak mi się zdawało, że to nie wygląda na umocnienia wojskowe
kobieras39 napisał(a):w lesie harcerskim bo tak się zwie dawniej okreglik
Nie wiedziałem o nazwie "harcerski" chociaż oczywiście wiem o mogiłach. Na planie miasta jest to "Las chełmy" - po drugiej stronie Łódzkiej jest "Las Okręglik" Dlatego zgaduję, że las ten występuje pod nazwą "Harcerski" raczej zwyczajowo w środowiskach zbliżonych do harcerstwa. Nikt z moich znajomych mieszkających na Chełmach nigdy go tak nie nazywał i nie nazywa.
kobieras39 napisał(a):są okopy z Iww są one blisko drogi sianokosy niedaleko skraju lasu , potem są dołki z lat 50-80 niedaleko jest jednostka i czwiczyli okopywanie i strzelali z ppsz z tad mnóstwo lusek od tego;p jeszcze dalej są ziemianki z Iww ładny bączek moim kumplą wyszedł z jednej
Muszę poszukać tych okopów z Iwś. O jednostce oczywiście wiem, niejedne wagary spedziłem buszując po tym lesie ;-)
Pozdrawiam i dzięki za informacje.
zgierzman
Odpowiedz
#4
wiesz jak chcesz cos znależc to albo ziemianki albo pole kolo sianokosów , lub ziemianki za okopami ale raczej bryndza , chociaz za lasem znajomy wyciagnąl calego mosina;-p i sporo monetek , wiec las taki se;-p fajniejsze fanty wychodzą z krogulca;-] ale ja nei mam cierpliwości do kopania i preferuje opuszczone stare domy;-]
Odpowiedz
#5
Witam tak sie składa że mieszkam w tych okolicach ;]Kobieras masz racje to jest ''Harcerski las''Jest nawet tabliczka która podaje taka nazwę(jak byś jechał ta drogą od Helenówka).Lecz tak naprawdę nikt jej nie używa,Ja słyszałem inna teorie na temat tych okopów.Prawdopodobnie są to tez 2 wojenne okopy.Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#6
2-go wojenne? tu sie nic nie dzialo przeciezTongue podczas I wojny to taaak.....a dajcie mniej wiecej namiary na krogulcu gdzie mozna znalesc jakies okopy Smile i mniej wiecej okreslenie tych okopow w ,,harcerskim" tez by nie zaszkodzilo Big Grin
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#7
Tak słyszałem.Podczas okupacji była tu jednostka wiec wiesz.Domel i Sac wiedza więcej na ten temat.Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#8
Jednostka na ul. Konstantynowskiej ma długą tradycję. W okresie międzywojennym stacjonował tutaj X Batalion Pancerny a w czasie okupacji Niemcy rozlokowali w tych koszarach 223(?) zapasowy batalion pancerny.
Co się tyczy też walk w tym rejonie w roku 1945 to prawdopodobnie coś się tam mogło dziać gdyż czołowe jednostki radzieckie wbiły się klinem między Zgierzem a Łodzią czyli na linii Chełmy -> Helenówek.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
a ja wam swoje I wojna okopy , czy biorąc pod uwage ze ta jednostka jest z lat 30 tych chcesz powiedzieć że okopy sa z września?;-p , w książkach niemieckich z lat 20 tych jak wół stoi linia frontu w tym miejscu nawet koło mojego bloku jak trawnik robili znalałem hak do pruskiego plecaka

[ Dodano: 1 Kwiecień 2007, 22:51 ]
noris okopów nie ma w krogulcu bo się nie okopywali za to na nasypie na zachodnim skraju lasu co nieco wyciągniesz kiedyś tam była super miejscówka;-]
Odpowiedz
#10
Kobieras rozmawialiśmy na ten temat na gadu gadu - tak więc stanowisko moje zostało wyjaśnione Smile

- I wojna - tak
- wrzesień - nie
- 45 - prawdopodobnie tak (jak widzisz użyłem słowa prawdopodobnie bo nie można być o wszystkim w 100% przekonanym)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
sporo myślałem o tym lesie zwanym "harcerskim". pierwsza sprawa - nazwa pochodzi od tego iż po wojnie harcerze go "stworzyli" (sadzili drzewa na południowo-zachodnim jego krańcu)- jednak nie można mówić o całym tym kompleksie jako o lesie harcerskim, las był tam wcześniej niż pojawił się jakikolwiek ruch skautingowy. Ciekawe jednak że przed 39 rokiem na mapach znajdują się 2 "pomniki", których lokalizacja planach współczesnych nie zmieniła się, jednak lokalizacja ich w terenie może sprawiać problemy ...
jeśli chodzi o okopy, znajdujące się za jednostką w stronę Łodzi nie jest takie łatwe ich jednoznaczne datowanie. szczerze mówiąc początkowo też stawiałem na IWW, teraz po kilku spacerach na tym terenie nie jestem tego taki pewien. Patrząc na przebieg walk z 14 roku można łatwo dojść do wniosku iż okopy te pokrywają się z nimi. Pozostaje tylko problem czasu ich powstania oraz tego, która ze stron je zbudowała. ich obecna głębokość sugeruje iż w czasie IWW, musiały stanowić ważny element strategiczny linii obronnej, ale ... gdzie pozostała część tych umocnień ? przeszedłem okolice tych okopów - i niestety niczego podobnego nie ma w pobliżu ... wątpię by można było przyjąć iż czynniki naturalne lub działalność człowieka mogły aż tak zadziałać, by zlikwidować tylko część śladów terenowych całkowicie - pozostawiając - całkiem dobrze zachowany mały wycinek. oczywiście nie wątpię iż na tym terenie trwały walki IWW lecz coraz bardziej skłaniam się do tego iż nie mjały one związku z tymi obiektami ziemnymi.
Osobiście uważam iż obiekty te były częścią „treningową”, powstałą w czasie wojny lub tuż przed nią. Mogli je stworzyć żołnierze 10 bpanc. ze Zgierza jak i wojska niemieckie stacjonując w koszarach na konstantynowskiej, nie w celach typowo defensywnych ale w ramach ćwiczeń. Temat ten zaprząta mi głowę od jakiegoś czasu i to właśnie o tym terenie pisałem w poście dotyczącym legalnych poszukiwań. Może warto przeprowadzić regularne badania, w większym zespole, dokonać pomiarów i odnotować każde znalezisko. Myślałem o stworzeniu siatki pól , które badane kolejno – mogłyby dać jakiś obraz tego czym jest a raczej była ta konstrukcja ...
pozostaje też kwestia rowu, o którym pisze Zgierzman - czy to element całego zespołu umocnień z IWW, jeśli tak to istnieje spora różnica zachowania między fragmentem okopów a rowem o którym pisze, chyba że piszemy o zupełnie innych elementach kraiobrazu ( może chodzi ci o koryto rzeczki ... przez którą jest nawet kilka wiekowych mostków w środkowej części lasu , obecnie praktycznie nic tam już nie plynie dzięki Stacji NG ... )warto byłoby zweryfikować to na miejscu - szkoda że obecnie nie bardzo mam czas .....
podrawiam
Sac
Odpowiedz
#12
Sacrebleu napisał(a):pozostaje też kwestia rowu, o którym pisze Zgierzman - czy to element całego zespołu umocnień z IWW, jeśli tak to istnieje spora różnica zachowania między fragmentem okopów a rowem o którym pisze, chyba że piszemy o zupełnie innych elementach kraiobrazu ( może chodzi ci o koryto rzeczki ... przez którą jest nawet kilka wiekowych mostków w środkowej części lasu , obecnie praktycznie nic tam już nie plynie dzięki Stacji NG ... )warto byłoby zweryfikować to na miejscu - szkoda że obecnie nie bardzo mam czas .....

Miałem na myśli stosunkowo szeroki i głęboki, ale suchy, rów w południowej części lasu - jego przebieg szczegółowo opisałem w pierwszym poście. Dodam tylko, że rów wygląda o tyle "obronnie", że od strony północnej ma wał - ziemia wykopywana z rowu wyrzucana była na jedną stronę i utworzyła małe wzniesienie. Ale może to też być stara granica lasu, jak napisał kobieras, jakieś zabezpieczenie p-poż, czy coś podobnego...
W rzeczce rzeczywiście mało wody jest, ale teren nadal jest grząski i trudny do zwiedzania jeśli się ktoś nie chce ubrudzić. Cała dolinka to tęgie bagno.
Odpowiedz
#13
oj tak dobrze o tym wiem. jesli robilibysmy jakies zwiedzania czy badania to teraz, wierzcie mi latem tam jest tyle komarow ze zeby przejsc trzeba sie husquarną przebijać....
trzeba dokladnie wszystko zbadac bo teoriami nic nie wskoramy. kto proponuje jakies blizsze terminy? moze bysmy sie zobaczyli na mniejscu tydzien po swietach? w weekend?
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości