Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa linii kolejowej Zgierz - Kutno
#1
Mała niespodzianka dla naszych forumowych kolejarzy.
Miałem w rękach (i zdążyłem zeskanować) zdjęcie przedstawiające budowę linii kolejowej Zgierz - Kutno rok 1923/24. Według opisu zamieszczonego z tyłu fotografii było to gdzieś w rejonie Grotnik aczkolwiek przypasować terenu nie potrafię ( w grę wchodzi bardziej nasyp w okolicach Jedlicz).

[Obrazek: budowaliniikolejowejzgimi7.th.jpg]
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
W rejonie Chociszewa, tj za Jedliczami i Grotnikami wyszły z gruntu plomby kolei sochaczewskiej - wspomne carskie plomby, chociaż faktem jest że na mapach: Karte des Westlichen Russlands, Zgierz i Jedlicze kolej skutecznie omijała pędząc z Łodzi na Stryków i dalej.
pzdr
witek
Odpowiedz
#3
Ciekawe zdjęcie widzę, Ci daj panowie to raczej tylko pozowali do zdjęcia niż budowali za dobrze są ubrani Smile A na górce o ile dobrze widze, to są panowie na koniach, pewnie pilnowali budowy ;-)
Odpowiedz
#4
To zdjęcie jest dziwne ale podpis na oryginale brzmiał - Budowa Linii Kolejowej w Grotnikach.
Taki ostry łuk na nasypie to bardziej rejon Zgierza.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Gun ten łuk to nie jest przypadkiem ten pośrodku lasu za osiedlem 650 lecia?


Załączone pliki Miniatury
   
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#6
No właśnie też mi się tak wydaje bo innego takiego to nie kojarzę na tym odcinku Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
Zauwaz snufkin ,
ze linie Lodz Widzew - Zgierz - Kutno - jak podal Gun - budowano w l.1923-24 . Czyli na mapie Westliche Russland nie mogla byc naniesiona , bo nie istniala . Ta linia kolejowa biegnaca przez Strykow , to Droga Zelazna Warszawsko - Kaliska zbudowana w l.1902-03 . I zaden tam WR - tylko ziemie polskie zajete po rozbiorach Polski przez carska Rosje.

Pozdrawiam ok333 Smile
Odpowiedz
#8
macie jeszcze jakies info jak bylo to budowane? nie chodzi mi o to ze byl zbudowany most i podsypany ziemia, tylko jakies bardziej szczegolowe sprawy Smile a panowie fakt-ubrani wrecz galowo
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#9
Początkowo stacja kolejowa Grotniki - miała być wspólna także dla Jedlicz. Jej lokalizacja wypadała by gdzieś w połowie drogi pomiędzy obecnymi stacjami. Pozostałością po tych planach jest dosyć okazały i ładny budynek dróżnika położony tuż za przejazdem kolejowym przy ul. Rekreacyjnej w Jedliczu B. Postaram się zrobić jego zdjęcie w wolnej chwili.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
a macie info na temat tuneli nad bzurą co są? bo to bardzo nowoczesna konstrukcja sie wydaje jak na te czasy.
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#11
Chodzi ci zapewne o przepusty Bzury. Pamiętam jak jeszcze z 9-10 lat temu jeżdżąc pociągiem do liceum obserwowałem jak naprawiali coś tam przy tych przepustach. Być może ich konstrukcja wtedy mogła ulec zmianie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
nie, oni wtedy uzupelniali ubytki w betonie. Mieszkam od nich jakies 200 metrow to widze wszystko co tam robią. uzupelniali tez deski, bo tam byl mostek nad bzura
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#13
Panowie , fajnie by bylo gdybyscie w wolnej chwili zrobili fotki ( macie blisko ) . A spieszcie sie :-) , bo jak Waldi uwolni tego pana co slad zostawil tutaj :

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.sp42.edu.lodz.pl/original/slad_boruty.jpg">http://www.sp42.edu.lodz.pl/original/slad_boruty.jpg</a><!-- m -->

to moze byc ,,po zawodach'' :yes: :yes: :yes:

Dodane

Od siebie uzupelnie jeszcze , ze tutaj :

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=linie&id=301&okno=galeria&od=0&do=28&photoid=12570">http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... toid=12570</a><!-- m -->

Wasza linia do Kutna laczy sie z koleja ,,sochaczewska'' jak okreslil jeden z przedmowcow .
Odpowiedz
#14
a w ogole skad wiadomo ze tam łuk jest? bo ja go tam nie widze...
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości