Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wrześniowa mogiała z ...hełmem
#1
Przypadkiem się na nią natknąłem


Załączone pliki Miniatury
       
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Nie chce mi sie wierzyć że to zdjęcie jest zrobione w polsce.Chyba że ten hełm jest przyspawany na zicher:-)))
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#3
Na szczęście hieny jeszcze tam nie dotarły ;-) a z flagi to już czerwona szmata została i chyba nikogo to nie obchodzi choć ktoś tam bywa (kwiaty, znicze).
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Aż dziw że ten hełm tam jest , i lepiej żeby tam pozostał naprawdę jestem zdumiony.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#5
to jest nieprawdopodobne Smile Jak to nie jest gdzies gleboko w lesie to to nie jest polska bo u nas zaraz helm trafil by do kolekcji jakiegos młota . Gdzie to jest ?
Odpowiedz
#6
Gdzie to jest ? lepiej żeby nie mówić niech tam pozostanie
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#7
w sumie to racja jeszcze ktos nieodpowiedni przez przypadek by sie dowiedział Smile

pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Na lubelszczyznie jest masa takich grobów - w miejscu gdzie kapitulowała dywizja gen. Monda na nagrobku jest chyba z 10 hełmów wz.31 (nieosiągalne dla sępów), podobnie bliżej nas - wystarczy zobaczyć mogiłę Hubala - też jest na niej wz.31.

A jeszcze parę lat temu były na cmentarzach takie cuda że głowa mała - ja tylko wybałuszam oczy jak widzę fotki z lat 70-tych np. z Łowicza czy Łęczycy - a tam na cmentarzu zamiast płyt nagrobnych podstawa od ckm wz.30. Niesamowicie to wyglądało, podobnie jak wiejskie cmentarze - pruchniejące drewniane krzyże a na nich hełmy wz.31 i wz.15.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#9
troche mi sie niechce w to wierzyc . W polsce nawet gdybys zostawil niewypał na srodku miasta to są ludzie zdolni postawic sobie go na szawce a taki helm lezacy luzem przy grobie to musiely by tam postawic straznikow albo go przybetonowac choc sadze ze i na to znalazl by sie madry Smile Jesli sa takie mogiły to super ale jest to troche nieprawdopodobne przynajmniej w polsce Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Okej, jutro wstawie fotki jak nie zapomnę Smile
Wiara to podstawa :wypas:
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#11
To teraz tak jest że nas dziwi iż na mogile/ grobie może być hełm. Kiedyś to było powszechniejsze :-) Nie było tylu militarystów. złomiarzy itp. Po lasach dogorywały resztki sprzętu wojennego, bunkry posiadały pancerze... albo co niektóre wieże czołgowe jak te w Sulejowie. Mogiła wrześniowa to dla nas mieszkańców powinna być świętość, kiedyś ktoś oddał życie w obronie ojczyzny! Krzyż z hełmem czy grób ze śmigłem (lotnika) ma swoją wymowę!
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#12
ciekawe, co będą stawiać na grobach pilotów F16? Dopalacz?Smile
Kiedyś jechałem do Walewic i po drodze migmi cmentarz z Września. Przy wejściu stały dwie wyrzeźbione figury żołnierzy. Może zakupimy kloc lipy, wypijemy napoju energetyzującego i kolektywnie wyrzeźbimy sołdata and soldata z I wojny? A potem - przy wejściu na cmentarz w WiączyniuSmile)) Na ludowo!
Odpowiedz
#13
[1/2 OT]
Ivan napisal :

Cytat:Mogila wrzesniowa to dla nas mieszkancow powinna byc swietosc ...

Tak , te wrzesniowe szczegolnie , lecz rozszerzyl bym ten krag swietosci na wszystkie mogily i cmentarze ! Ze tak nie jest , mam przyklad - na ,,moim'' podworku nieomal - np w pieknie polozonej wsi Rososzyca - w gminie Sieroszewice , powiat Ostrow Wlkp. gdzie hieny cmentarne doslownie ,,zongluja'' ludzkim koscmi na zapomnianym przez wladze gminne cmentarzu , nawet nie wiem (jeszcze ) jakiego wyznania. Przypuszczam ,ze jest to poewangelicki cmentarz zapomniany przez ex pastora Bonera .
Sadze ,ze na nasze Forum zagladaja Koledzy Odkrywcy z grupy Kalisko - Ostrowskiej i zaopiekuja sie tym cmentarzem . Smutnym jest fakt , ze dzieki wladzom kolejnych RP dalismy sie zdominowac hienom cmentarnym , zlomiarzom i sprejarzom .
Odpowiedz
#14
No daliśmy...
Swego czasu w Skierniewicach jakieś typki zapier...ły orzełki na kwaterze wrześniowych żołnierzy na cm św Józefa. Na złom... Ale powiem Wam lepszy numer!
Był pomnik w Skierniewicach upamietniający wojnę i 1920 rok na terenie koszar. Obelisk z Orłem.
Przeżył 1939 i okupację niemiecką. Potem wpadli radzieccy żołnierze, też jakos go nie zniszczyli! Pomnik przetrwał lata stalinowskie! Aż wreszcie przybył do Skierniewic gen. Oliwa w latach 70tych i kazał go wysadzić czy rozjechać czołgami. Co też uczyniono... Co ciekawe do tej pory panuje zasłona milczenia w kwestii odszukania resztek pomnika a być moze rekonstrukcji. Żyją jeszcze ci którzy zniszczyli ten pomnik... ale nie powiedzą gdzie zakopali resztki...
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#15
Na szybko fotka z Łęczycy archwialna - musze poszukać tych z lubelszczyzny a rzadko mam czas.

Książka z 1989, zdjęcie pewno starsze - ale klimat: podstawa od ckm wz.30 "Browning" jako element grobu żołnierza. Niesamowite. Niestety takie motywy zniknęły gdy się okazało że taką podstawę na allegro można upłynnić za masakryczne pieniądze. Ewentualnie na złomie za paręzłotych na kilka winek.

[Obrazek: leczyca1wt3.jpg]
[Obrazek: leczyca2rp2.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości