Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beleń-Strońsko
#16
W wymienionych ksiązkach znajdziesz niewiele konkretów.
Zobacz za to wydaną niedawno "Historie Kaniowszczyków, czyli Dzieje 30 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich"
Autorzy: Wacław Stanisław hr. Godzemba-Wysocki (żołnierz 30pSK 1934-39), Marian Domagała-Zamorski (syn żołnierza 30pSK z okresu 1918-1920).

Wydawnictow M.M., Warszawa 2006.
Stron 188, nieco fotografii i mapek ...

Ta ksiażka to niemal dosłownie przepisane wspomnienia żołnierzy II/30pSK którzy walczyli własnie na odcinku Strońsko-Beleń (obsadzali go). Jest najlepsza jeżeli chodzi o dokładną rekonstrukcję wydarzeń na tym odcinku.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#17
dzieki
Odpowiedz
#18
ksiazka juz przyszla Smile bardzo fajna i duzo ciekawych informacji tylko zdjecia w srodku slabej jakosci ale i tak super Wielkie dzieki

I jeszcze jakby ktos mogl mi wyznaczyc na jakiejs mapce dokladnie jakby szlak przez mniejwiecej wszystkie bunkry i tp w naszym rejonie . (tzn w moim rejonie ) strońsko beleń i okoliczne schrony , umocnienia
moze widawa Smile niewiem gdzie jeszcze sa
Odpowiedz
#19
znajdziesz to na <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.schrony.prv.pl">http://www.schrony.prv.pl</a><!-- w -->

[ Dodano: 20 Kwiecień 2007, 16:20 ]
mam artykuł o walkach na tym odcinku, ale musisz mi dać mejla by go Ci podesłać
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#20
<!-- e --><a href="mailtoConfusedothecrew@os.pl">sothecrew@os.pl</a><!-- e -->
Odpowiedz
#21
kelek napisał(a):np. J.Rommel "Za honor i ojczyznę"- też stare ale pewnie można poszukac w bibliotekach

Ostatnio zakupiłem ją na allegro za chyba 10 zł wiec koszty nie są duże.pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#22
Jahod "armia Łódź" kosztuje nie 250 a 450 plnUndecided
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#23
Hahah Świstak byłem tam w weekend w Beleniu. Wraz ze stowarzyszeniem "Strzelcy Kaniwoscy" porzadkujemy ten teren (schrony na pozycji II/30 pułku Strzelców Kaniowskich). Zamiast pytać o miejsca na mapie wsiądź na rower i pojedź Wink Masz tam z godzinkę minut ze Zduńskiej Woli na rowerze Wink Samochodem z 15 minut max. Zachowały się ładnie 4 schrony, reszta jest zniszczona.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#24
wiem gdzie to jest i bylem tam ze 100 razy ale chodzi mi o troche wiecej info bo z tego co wiem to walki toczyly sie az od szosy Sieradz-Zduńska Wola wiec troche wiekszy teren
Tongue
A tak pozatym to moze moglbym pomoc przy porządkowaniu bunkrów bo nudzi mi sie na chacie a mam 2 dni wolne Smile
Odpowiedz
#25
Książka Kazimierza Pindela "Obrona Narodowa 1937- 1939"-- jest tutaj mowa o podporządkowanych 10 Dywizji Piechoty batalionów Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej- Wieluńskiego 1, Wieluńskiego 2 (Oddział Wydzielony dowódcy brygady płk dypl. kaw. Jerzego Grobickiego) oraz Kaliskiej Brygady- Ostrzeszowskiego, Kępińskiego [OW dcy piechoty dywizyjnej 10DP płk Jana Zientarskiego].
Książka Rajmunda Szubańskiego 'Polska broń pancerna we wrześniu 1939 r. "- o działaniach podległych 10 DP kompanii czołgów rozpoznawczych TK i TKS oraz czasowo działąjącego na zapleczu 10 DP 61 dywizjonu pancernego Kresowej Brygady Kawalerii; to szwadron samochodów pancernych tegoż dywizjonu nie sprostał niemieckiemu podjazdowi zmotoryzowanymi i oddał praktycznie bez walki przeprawę przez kilka ramion Warty w rejonie m. Warta; Niemcy natychmiast utworzyli przyczółek, z którego zaatakowali wkrótce 10 DP/
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości