Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IKEA-Łódź
#1
Mam pytanko. Co ciekawego dzieje się na terenie IEA-Łódź. Co nowego wniosły tamtejsze stanowiska do wiedzy o naszym mieście i okolicach?

Ironrat
Odpowiedz
#2
Na to pytanie najlepiej odpowie Archeomag.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Badania trwają. Szacowana powierzchnia około 10ha.
Znaleziono wspaniałe ślady z okresów prahistorycznych, m.in. całą osadę k. pomorskiej, ślady osady neolitycznej, pochówek wojownika z okresu rzymskiego
Jak będę miał chwilę to się przejadę i wtedy mogę powiedzieć więcej.
Jednak już teraz wyniki badań pokazują, że wspaniałe odkrycia archeologiczne mogą występować wszędzie. Łódź nie jest wyjątkiem od tej reguły (choć wielu chciało by tak ją traktować). Gdyby nie wymuszono tych badań...ech!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#4
kto to była k...pomorska?Smile))))
Odpowiedz
#5
qltura pomorska która wbrew pozorom dosyć mocno u nas się zasiedziała Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
archeo,
mam do Ciebie pytanie. Kto prowadzi nadzór nad pracami, prowadzonymi na terenie inkubatora technologicznego na Lublinku, na terenie starej JW radio?

Ironrat
Odpowiedz
#7
nie wiem kto i nie wiem jakie prace tam są robione i czy wogóle jest nadzór.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#8
W miejsce starego budynku postawiono nowy, tak więc mogło nie być nadzoru.

Mam jeszcze takie pytanie. Na jakiej głębokości znajdował się ten pochówek? Czy mógłbyś choć ogólnie opisać jak wygladała kolejność/połączenie prac archeologicznych/budowlanych? Jak to wszystko przebiegało?

Ironrat
Odpowiedz
#9
Nie widziałem grobu, ale raczej na zwyczajnej :-D do porównania na cmentarzu :mrgreen: Serio to zależy od wielu czynników środowiskowych, kopano jak dziś, czyli żeby zwierzęta nie sprofanowały zwłok, ale potem tereny ulegały erozji naturalnej czy w wyniku zabiegów rolnych i dziś pochówki mogą być głębiej lub płycej.

Sprawa IKEI jest prosta jak drut i rozsądna. Najpierw IKEA kupiła teren, potem otrzymała decyzję o warunkach zabudowy z zastrzeżeniem konieczności badań archeologicznych, zorganizowała zapytanie ofertowe do firm archeologicznych , wybrała ofertę wg niej najkorzystniejszą i teraz ta firma robi badania. Odhumusowano teren i prowadzi się wykopaliska, potem będzie budowa.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#10
Dziękuję za informacje.

Ironrat
Odpowiedz
#11
Zapomniałem dodać, że termin badań jest ściśle dostosowany do harmonogramu inwestycji.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#12
Byłaby może szansa na jakieś zdjęcia?

Ironrat
Odpowiedz
#13
Myślę że tak. Ale muszę tam najpierw pojechać :mrgreen:
Zawalony jestem swoją robotą. Niemniej już się tam zapowiadałem.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#14
no może w kwestii IKEI to jednak najlepiej ja ;-)
IKEA kupowała teren przez lata ale ponieważ był to teren rolniczy długo trwało przekształcenie go na przemysłowo usługowy i "rozprawa ze wszystkimi właścicielami gruntów; dlatego w 2004 r przystąpiono do sporządzania miejscowego planu zagpspodarowania pzrestrzennego dal tego obszaru (a nie wydania decyzji o warunkach zabudowy jak napisał archeo). Ponieważ procedura uzgadniania planów obejmuje również uzgodnienia z konserwatorem zamieszczono w planie zapis o istnieniu na tym terenie 3 stanowisk archeologicznych i konieczności przeprowadzenia badań archeologicznych PRZED rozpoczęciem inwestycji. Treść zapisu została ostatecznie uzgodniona na jesieni 2004 r i od tamtej pory IKEA jako inwestor miała informację o tym co muszą zrealizować i kiedy. Z tego co wiem jeszcze przed ostatecznym uprawomocnieniem się planu miejscowego dla tego terenu przedstawiciele IKEI zaczeli szukać firmy archeologicznej, która im wykona badania. W dniu w którym uprawomocnił się plan miejscowy, czyli była do przeprowadzenia budowy cała procedura związana z pozwoleniem na budowę, archeolodzy już rozpoczeli swoje prace. Terminy mają tak ustalone, ze niezależnie od tego ile i jakich zabytków znajdą muszą to wszystko skończyć do dnia rozpoczęcia budowy, a przypadkowe znaleziska w trakcie budowy będą dokumentować na bieżąco bez przerywania prac budowlanych.
I jeszcze słowo do archeo - nie podawaj danych o znaleziskach bez uzgodnienia z prowadzącym badania na forum publicznym - takich rzeczy się nie robi!!!!! to samo dotyczy zdjęć;
Jedna ogromna prośba do wszystkich poszukiwaczy - unikajcie terenu ikeii w ramach waszych zapędów hobbystycznych bo z tego może być nieziemska awantura - a po co?
Zainteresowanych tym, co się tam dzieje odsyłam na teren badań do mgr Marcina Lewandowskiego prowadzącego te prace, nie gryzie ;-)
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#15
archeomag napisał(a):jeszcze słowo do archeo - nie podawaj danych o znaleziskach bez uzgodnienia z prowadzącym badania na forum publicznym - takich rzeczy się nie robi!!!!! to samo dotyczy zdjęć;
Hehe! PUDŁO!!!
W sprawie upubliczniania informacji o znaleziskach odsyłam z pretensjami do prasy lokalnej :-P . :lol: :-D :-) ewentualnie do źródła skąd prasa je wzięła, czyli Marcina Lewandowskiego, który przypadkiem jest autorem badań na IKEI :cwaniak:
Co do zdjęć to przecież, że zapytam Marcina czy mogę zrobić i czy mogę je niej pokazać :axe:

[ Dodano: 27 Kwiecień 2007, 10:41 ]
A na marginesie sama wiesz, że zdarzało mi się niejednokrotnie żeby ktoś wykorzystywał informacje niepublikowane o moich badaniach, a nawet podpisywanie się pod moją pracą i choć mnie to denerwowało to przecież...
...życie sobie a my sobie!
Pozdrawiam i cieszę się że masz siłę poklikać!
Archeo
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości