Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamienica Rewolucji 1905 nr 28 - rosyjskie napisy
#1
Znana Wam wszystkim kamienica pod w/w numerem jest obecnie remontowana. Nic w tym dziwnego czy szokującego, nie mniej jednak rosyjskie napisy na fasadzie domu mogą zostać zamalowane. Czy tak się stanie tego nie wiem, warto byłoby uwiecznić na foto tę kamienicę za nim zostanie całkowice odmowiona.
Pamiętam, że na Sienkiewicza na jednej z kamienic były takie napisy, obecnie są już niewidoczne. Sad
Ciekaw jestem ile jeszcze zostało kamienic z rosyjskimi napisami?
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#2
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.murale.mnc.pl/n_005.htm">http://www.murale.mnc.pl/n_005.htm</a><!-- m --> tu znajdziesz trochę więcej i są te napisy z kamienicy nr 28.
Лодзь
Odpowiedz
#3
W tych napisach jest historia naszego miasta . IMHO uwazam , ze Sluzby Konserwatorskie winny zadbac , by ta historia pozostala i po remoncie kamienic. Pamietajmy , ze te obiekty sa obiektami zabytkowymi i nie moga byc remontowane wg wlasnego widzimisie nowego wlasciciela. Ci , co nie zrobili (pozostawili ) takich napisow na innych wyremontowanych obiektach , winni je przywrocic. O ile jest dokumentacja i byly takie wskazowki UK odnosnie remontu . Sadze , ze tutaj nie moze byc dowolnosci , a UK ma odpowiednie restrykcje w tej materii !
Odpowiedz
#4
To tak jak u mnie remont pałacyku z 1905 roku... makabra
Od strony zachodniej oranżeria - od wschodniej blacha falista bez obróbki....
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Śmieszne do czasu...
problem w definicji zabytku oraz innych uregulowaniach.
Czy napis jest zabytkowy? wg was tak, wg innych nie koniecznie. Na pewno jest śladem historii.
Konserwator może nakazać zachowanie napisu (o ile udowodni że to cenny zabytek) ale pamiętajcie, że osobie-firmie wykonującej remont zależy zwykle na gładkiej nowej fasadzie a nie obdrapanym napisie, choćby nawet był odnowiony. Wymuszenie na właścicielu kamienicy, żeby za własne pieniądze oszpecił (jego zdaniem) własny majątek nie jest realne. Może udało by sie przykryć napis w sposób nieniszczący go ale to też wymaga udowodnienia, że zabytek jest tak cenny, że ratowanie jego jest koniecznością. Właściciel częst sprawę stawia twardom - mogę zrobić to i to na resztę mnie nie stać, albo się zgadzacie albo niech dalej się wali. :cenzura:
Co tu mówić o napisach-muralach skoro w Łodzi znikają zabytkowe drewniane domy z XIX i pocz. XX w. bo nie są traktowane przez właścicieli jako zabytki, a miasto nie ma żadnej polityki wobec swojego dziedzictwa. Wymuszenie odpowiedniej konserwacji nie jest możliwe, Konserwator pieniędzy nie ma, Miasto uważa sprawę za nieistotną lub jego nie dotyczącą. Podobnie rzecz się ma z detalem architektonicznym i wyposażeniem kamienic... :cenzura:
i tak można długo... :axe:
Najboleśniejszy jest brak zaangażowania Miasta, jakiegoś długofalowego programu, polityki wobec zabytków wogóle, a nieruchomości szczególnie. Miasto szczyci się historią i zabytkami nie robiąc nic w kierunku ich ratowania i propagowania.
ech!... :cenzura: :cenzura: :cenzura:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#6
znam ten napis i w oczach mam też budynek, zdaje się, ze niemiłosiernie zniszczony i dobrze, ze ktoś go remontuje, niestety w kwestii czy napis zostanie zachowany czy nie nie mogę udzielić informacji; jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków (czyli chroniony ustawą o ochronie zabytków to program renowacji czy remontu MUSI zaakceptować WKZ, jeżeli jest to budynek tylko uznany za zabytek czyli znajdujący się w ewidencji zabytków (teoretycznie gminnej) i chroniony jedynie zpisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (czyli tzw. prawem miejscowym - co też wynika z ustawy; a miasto takiego czegoś nie posiada) to decyzje o remoncie i jego warunkach podejmuje miejski konserwator zabytków, a WKZ nie może nic; niestety jak działa MKZ można zaobserwować choćby na przykładzie osiedla robotniczego Księży Młyn i debaty, która jest szeroko komentowana w łódzkij prasie; w kwestii wyjaśnienia WKZ jest organem samodzielnym, za swoje decyzje merytorycznie podległym tylko ministrowi kultury, MKZ jest pracownikiem urzędu miasta i podlega władzom samorządowym - w tym przypadku dyrektorowi wydziału architektury i prezydentowi miasta;
wnioski wyciągnijcie sobie sami
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#7
Witajcie,
zanalazłem budynek z zachowanymi rosyjskimi napisami. Budynek znajduje się na ul. Przybyszewskiego 3XX (zjazd z wiaduktu do U.S. Ł-Widzew) przed Lodową. ciekawe co tam się mieściło. obecnie to raczej dom mieszkalny i w podórzu warsztat samochodowy.
Pozdrawiam,
[Obrazek: 90d1ee170719eea6m.jpg]

[Obrazek: 90d1ee170719eea6m.jpg]

[Obrazek: 31d8a7f6b7db3262m.jpg]
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#8
Ładny "fant" - gratualcje; ja do tej pory znałem tylko napis z kamienicy na Rewolucji
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#9
Tak na marginesie napisów. Niemieckie napisy na stacji w Ozorkowie nie są okupacyjnego pochodzenia. Zostały naniesione na potrzeby jakiegoś filmu Smile
Już kilka osób dało się tak nabrać.

Pozdrawiam

Gun
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Szkoda to niszczyć - podobne zjawisko jest przykładowo we Lwowie - tam piorunem znikają napisy polskie, żydowskie - zostają tylko ukraińskie. Ale tam mimo tego że ktoś odmaluje kamiennice na nowo, ludzie (nie wiem czy Polacy czy po prostu miłośnicy historii miasta) dbają o to żeby je "odzyskać". To taka syzyfowa praca, bo wielu osobom zalezy na skasowaniu z ulic polskiej przeszłości - zainteresowanych odsyłam na świetne forum:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=45.0">http://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=45.0</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=121.0">http://explorer.lviv.ua/forum/index.php?topic=121.0</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://rawelin.com/forum/viewforum.php?f=47">http://rawelin.com/forum/viewforum.php?f=47</a><!-- m -->

A tu przykłąd:

[Obrazek: facade_06_rzeznicka_13_214.jpg]
[Obrazek: facade_philips_02_169.jpg]
[Obrazek: tomashevski81sn4.jpg]
[Obrazek: tomashevski82ir4.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#11
...ale wracajac do tematu budynku przy ul.Przybyszewskiego , przypuszczam ,ze moze to byc obiekt nie jakiejs carskiej ,,celnicy'' , ale glownej na miasto Lodz - jak sugeruje napis . Jest to moja suppozycja , ale w poblizu znajduje sie poczatek bocznic do scheiblerowskiego Ksiezego Mlyna , bocznicy Grohmana i innych . Cieszy mnie fakt ,ze moze to byc ciag dalszy ( a moze poczatkowy ? ) kwestii KSIEZEGO MLYNA .
Odpowiedz
#12
Może sie myle ale na fotce Martineza napis brzmi: Naczalnoje Ucziliszcze. Co jak mniemam oznacza Szkołe Główną. Ale mogłem zostać porażony słońcem albo doznać omamów.
Pozdrawiam.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#13
Moze slepym , ale ja z kolei odczytalem - Naczelnoje Uprawlenie . Moze sie myle , wiec poprawiajcie - bo chodzi o ustalenia stanu faktycznego . A moze Martinez zapisal sobie na kartce - co tam bylo napisane ???
Bo wiecie fotografia jest bezwzgledna jesli chodzi o ... zmarszczki :-D , ale napisy fotografowane pod pewnym katem , to pokazuje roznie .
Odpowiedz
#14
Drugi napis jest słabo czytelny. druga litera CZ lub N, 3-I, 5-I. Z duzym prawdopodobieństwem Vaderian ma rację.

Pamiętam jeszcze jeden rosyjski napis na Sienkiewicza nad bramą numeru teraz nie pamiętam, w wolnej chwili go zlokalizuje.
Chociaż Łódź nie została zniszczona to napisów zachowało się bardzo mało. Może zostało więcej w podwórzach, trzeba by się dokłądniej rozejrzeć.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#15
Skłaniam się do odpowiedzi Vaderiana! Ja też odczytałem napisz jako "naczialnoje uczi... albo uni..." trzeba by fotkę zrobić z drugiej strony niż jest zrobiona może wtedy napisy były by bardziej widoczne.
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości