Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamienica Rewolucji 1905 nr 28 - rosyjskie napisy
#16
Będąc w UP na Moniuszki przez okno zobaczyłem na ich wewnętrznym podwórku napis z końcówką KOMERSBANK po rosyjsku, całego nie udało mi się dostrzec
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#17
Warto by porozmawiac z Naczelnikiem UP i poprosic o umozliwuenie cykniecia fot.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#18
Jeśli nie strajkują to tak zrobię,a napis nie jest namalowany a wyryty na kamiennej tablicy,
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#19
Witam!

Napis na ceglanym budyneczku przy ulicy Przybyszewskiego to - jak ktoś już rozszyfrował - "naczalnoje uczyliszcze", czyli nic innego jak "szkoła podstawowa". Szkoły elementarne nie były kompatybilne z reszta systemu i raczej dla większości dzieci po kursie 4 lub 5 letnim nauka sie kończyła. Aby iść do gimnazjum trzeba było uczęszczać do szkoły przygotowującej (a nie elementarnej). Dodam, że napis ten to nazwa pospolita, nie własna.

Tak czy owak napis to oczywista rewelacja. Co ciekawe, poniżej jest data. może to być 1912 lub 1918 rok, w obu przypadkach niezwykle interesujące. W pierwszym byłby to jeden z najstarszch napisów, w drugim - jeden z ostatnich z czasów zaborów.

Zamieszczone napisy z Lwowa powodują tzw. szczenopad - nie wiedziałem, że można wyjść z inicjatywa zachowania takowych! Podobne znajdowały się na kamienicy przy Nawrot 13 (ale bez hebrajskich znaków), ale przezornie je usunięto.

Co do udowodnienia zabytkowości napisów to mozna pomarzyć, zachowanie owych świadectw historii lezy tylko i wyłącznie w dobrej woli właścicieli czy zarządców budynku, a i tak to czy zostaną czy nie jest wypadkową róznych czynników.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do wędrówek po Łodzi i poszukiwań różnych LSRów i tym podobnychSmile

BS
Odpowiedz
#20
Skłaniałbym się do daty 1912! Z uwagi na to, że od grudnia 1914r. Łódź znajdowała się pod okupacja Rzeszy niemieckiej, co wyklucza zamieszczanie jakichkolwiek napisów w języku wroga! W każdym razie dziękujemy za rozwiązanie zagadki!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#21
Trochę czasu upłynęło za nim udało mi się zlokalizować tę kamienicę z napisem w języku rosyjskim.
W latach osiemdziesiatych był jeszcze widoczny. Na nasze szczęście zamalowali niedokładnie i można spróbować odczytać. Napis znajduje się nad wejściem do bramy.
Proszę o pomoc w identyfikacji napisu!


[Obrazek: 38ae881fe64305a9m.jpg]

[Obrazek: 4ddc1a5ed4d95f45m.jpg]

powodzenia.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#22
Aż zrobiłem sobie negatyw ale nic mi sensownego nie wyszło... po transkrypcji na polskie litery wychodziłoby ... UTEPNO ... UTELNO... ale nie za bardzo mi to do żadnego słowa rosyjskiego nie pasuje.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#23
Niestety w realu gozej wygląda niz na zdjęciu. Moim zdaniem "YE3DHO". Co kolwiek to znaczy, gwarancji nie daję ????????
Wizja lokalna obowiązkowa Smile

Czy znacie inne miejsca z takimi napisami? Wartoby obfocic i zrobić galeryjkę.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#24
Warto moim zdaniem poszukać płyt kanalizacyjnych - ja znam 1 czy 2, na pewno jest więcej ... podobnie inne stare zabytki tego typu.

Co do "nowego" rosyjskiego napisu - REWELKA ! Czy możesz go jakoś dokładniej zlokalizować ? Chętnie go poszukam ...

Jak dla mnie to fragment dłuższego słowa/napisu - ostało się coś w stylu UEZLNO, albo UTZLNO ... może trzeba poczekać na deszcz i namoknięcie ściany ... ?

[Obrazek: asasacf6.jpg]

A co do Lwowa - patrzcie jak to rewelacyjnie wygląda:
[Obrazek: facade_garaze_01_zelena_47_520.jpg]
[Obrazek: facade_garaze_02_zelena_47_107.jpg]
[Obrazek: facade_schulz_01_121.jpg]
[Obrazek: facade_schulz_02_888.jpg]
[Obrazek: 1.jpg]
[Obrazek: 4.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#25
Bolas na fotce nr 1 doskonale widać dokładny adres :cwaniak: ul. Sienkiewicza nr 48!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#26
bolas napisał(a):... może trzeba poczekać na deszcz i namoknięcie ściany ... ?
Wydaje mi się że deszczyk nic nie da, napis znajduje się pod gzymsem. Myślę, że dzięki temu się zachował.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#27
Wg kolegi z Ukrainy to "UEZDNO", a samo "uezd" po rosyjsku to coś w stylu gminy ... podałem mu linka może nas odwiedzi Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#28
ujezd - to powiat. Łódź była powiatowa i tak zostało :lol: do dziś. Spróbuję coś podziałać, żeby ocalić te napisy - ale jestem pesymistą. Dziś dostałem list od Patrioty przez naprawdę duże P. Wyzwał mnie, że poświęcam teksty bitwie zaborców, (śmierć tysięcy carsko-pruskich Polaków "nie ma znaczenia" w kontekście). Jak czytam coś takiego, to żyła mi wychodzi. Dla Patriotów przez duże P ci Polacy - nie mają znaczenia... Rzadko się wk..., ale tym razem GHRRRRRRRR!!!!!!! :kwasny:
Odpowiedz
#29
Wczoraj znalazłem następny napis. Z racji na stan niestety nienadający się do identyfikacji :-(
[Obrazek: 0f9ad53a11139cbbm.jpg]
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#30
Na stronie Murali jest rozszyfrowany ... Smile
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości