Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poligon wojsk pancernych (Sieradz)
#16
Podczas II Wojny Światowej Niemcy urządzili poligon wojsk pancernych w sąsiedztwie Sieradza. Wyczytałem, że zajmował 320 kilometrów kwadratowych. Wiele wsi zostało wysiedlonych i zburzonych. Niemcy wybudowali na poligonie kilkanaście bunkrów. Zachowały się bardzo dobrze. Zakładając ten post chciałem się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych schronów. Udało mi się znaleźć mapkę całego poligonu.
[Obrazek: poligonplandwh3.th.jpg]
Może ktoś znajdzie jakieś plany któregoś z bunkrów lub jakieś zdjęcia z wojny lub po prostu wie coś na temat?

Postaram się w miarę możliwości zamieszczać nowe informacje, które uda mi się zdobyć.

Opisze teraz bunkier który znajduje się we wsi Jeziory, obecnie jest to już prawie osiedle Sieradza. Jego stan oceniam na bardzo dobry. Bunkier znajduje się na polu, w sąsiedztwie dwóch gospodarstw. Nie ma zewnętrznych uszkodzeń. Do pomieszczenia głównego wchodzi się poprzez przedsionek. Ma ono wymiary ok. 3 na 4 metry. W stronę wschodnia jest skierowany otwór strzelniczy, obecnie jest zamurowany i od strony zewnętrznej przysypany ziemią. Zachowały się w głównym pomieszczeniu metalowe elementy wentylacji (bardzo zardzewiałe). Nie wiem czego ten schron miał bronić. Nie znam jego przeznaczenia. Jutro zamieszczę skan planu z zaznaczonym bunkrem, a w czwartek a najdalej w piątek wrzucę aktualne zdjęcia.
Odpowiedz
#17
Tu już toczy się powolna dyskusja na ten temat :cwaniak:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?t=968">http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?t=968</a><!-- m -->

Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#18
Już scaliłem w jeden wątek.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#19
Gun, ten obiekt o którym rozmawialismy a którego juz nie ma :-D bo jest nowy ... porobiłem troche fotek jak to teraz wyglada, jakbys chciał to moge wysłac na priv.

I w temacie, Saucken i Nehring przechodzili przez teren tego poligonu, domyslam sie, iż to było miejsce do którego dążyli ze wzgledu na umocnienia jakie znajdowały sie w tym terenie. Ciekawi mnie czy te miejsca były eksplorowane przez miłosników militariów. Nie sądzę, że Niemcy przybyli tam jedynie na zupę i poszli dalej. Armia Czerwona szła za szybko aby pozwolić im na siestę.
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#20
Z chęcią zobaczę owe zdjęcia. Prześlij na pocztę <!-- e --><a href="mailto:gunboat@tlen.pl">gunboat@tlen.pl</a><!-- e -->
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#21
Siema witam was :-) . Widze ze wiem troche wiecej od was( tez sie tym interesowalem) . Jakby kogos interesilo to znam polozenie jeszcze 4 schronow (bunkrow) o ktorych nie ma nigdzie mowy na necie. O blizej nieokreslonym przeznaczeniu. Do tego nam jeszcze pare fanych obiektow takich jak np. strzelnica ktora byla wykorzystywana prawdopodobnie przez "Niemcow" a tez niewiele osob o niej wie. Oprocz tego znam tez polozenie "gorki" na ktorej w czasie wojny stala patrolka (ambona, niezly widok z niej jestSmile Jezeli bardzo komus zalezy to moge porobic zdjecia. I chcialbym zeby byly dobrze wykorzystane zeby przyblizyc wszystkim conieco z tamtych lat moje gg 11260083 . Dzieki pozdrawiam.
Odpowiedz
#22
ciekawostką może być jedna ze strzelnic na poligonie, która do dziś funkcjonuje

jest to strzelnica w Kuśniach(z Dąbrowy Wielkiej trzeba się skierować do drogi krajowej), koło ogródków działkowych, obecnie jest to strzelnica Powiatowej Komendy Policji w Sieradzu i tam nasi dzielni funkcjonariusze zdobywają umiejętności strzeleckie, a ja czasami tam podjeżdżam rowerkiem i pozbieram trochę łusek :mrgreen:

zachowała się niemiecka betonowa konstrukcja za celami, mógł być to jakiś magazyn, ale sumie to nie wiem jaką miało to funkcje spełniać, obecnie trochę zmodernizowane i chłopaki z komendy tam trzymają tarcze, stojaki itp.
część wałów mających chwytać zabłąkane kule także Niemcy zrobili

[ Dodano: 2007-09-21, 23:36 ]
Wybrałem się wreszcie zrobić trochę fotek bunkra we wsi Jeziory, byłem nastawiony na więcej fotek, ale nie sądziłem, że padną mi baterie i wyszło ich tylko tyle. Będę jeszcze musiał się wybrać i zrobić więcej zdjęć ze środka.

Poszperałem tu i ówdzie w poszukiwaniu informacji na temat tego bunkry. Jest to bunkier bierny Regelbau 668. Jego załogę stanowiło 6 żołnierzy. Często był także dobudowany do niego tobruk, który zapewniał ochronę. Tak jest właśnie na wzgórz zamkowym w Sieradzy, gdzie o prócz takiego kompleksu znajdują się jeszcze 3 tobruki. W innym poście zamieśliłem kilka fotek.

resztki stanowisko FLAK nieopodal bunkra 668
[Obrazek: 200709210001hn3.th.jpg][Obrazek: 200709210008xg1.th.jpg] [Obrazek: 200709210002ak3.th.jpg][Obrazek: 200709210003jm8.th.jpg] [Obrazek: 200709210004jt4.th.jpg]

widok bunkra 668 ze stanowiska FLAK
[Obrazek: 200709210005qr7.th.jpg][Obrazek: 200709210007cu7.th.jpg]

bunkier z boku i od wejścia
[Obrazek: 200709210010ta3.th.jpg][Obrazek: 200709210009cv3.th.jpg][Obrazek: 200709210012eh9.th.jpg]

widok z innej strony, widać wystający "komin", jest tu na "dachu" takie wgłębienie z dwoma otworami (nie wiem do czego to miałoby służyć, jakaś wentylacja?)
[Obrazek: 200709210013kx2.th.jpg][Obrazek: 200709210014hp2.th.jpg][Obrazek: 200709210015pa4.th.jpg]

wejście do bunkra, widać stalową futrynę, niestety po drzwiach nie ma śladu; zrobiłem zdjęcie od środka jednego z tych otworów które są na dachu, te otwory znajdują się zaraz przy drzwiach
[Obrazek: 200709210016lx0.th.jpg][Obrazek: 200709210018bl9.th.jpg][Obrazek: 200709210017pf0.th.jpg]

dalej są zdjęcia pozostałych jeszcze elementów wyposażenia i zdjęcia pomieszczenia głównego, niestety tylko 5, ale z czasem coś jeszcze dorzucę
[Obrazek: 200709210019th3.th.jpg][Obrazek: 200709210020ch8.th.jpg][Obrazek: 200709210021nw3.th.jpg][Obrazek: 200709210022bd2.th.jpg][Obrazek: 200709210023id1.th.jpg]
Odpowiedz
#23
Witam, odgrzebuje temat Smile. Ostatnimi czasy zajmuje się katalogowaniem poligonu i linii Himmlera. Niestety wiele miejsc zostało zaoranych (Chojne) , lub przeznaczonych na składy odpadów (Bogumiłów). Jeśli ma ktoś informacje o poligonie i historii okolic Sieradza byłbym wdzięczny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości