Ankieta: Czy jestes za likwidacją radzieckich pomników?
Tak
27.27%
6 27.27%
Nie
72.73%
16 72.73%
Razem 22 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radzieckie pomniki
#16
U mnie na pomorzu była ulica Ludowego wojska polskiego zostało Wojska polskiego taka niby kosmetyczna zmiana ale jednak ......
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#17
Bluźnić mi sie chc jak słysze tych buców w TV. Czy oni nie zdają sobie sprawy że drażnią nawet nie lwa ale niedźwwiedzia?Nie rozumieja mentalności Rosjan.A oni zniewag nie wybaczają.A potem szary polaczek jak pojedzie do Moskwy to dostanie w ryj za to że jest polaczkiem.Opowiadał mi mój psor jak był w moskwie kiedy Polska do NATO weszła.Z dnia na dzień stosunek nawet zaprzyjaźnionych Rosjan do nieg diametralnie się zmienił.Ku...a, dlaczego ja musze żyć w kraju którym "rządzą"tacy debile?
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#18
co do polski i polskiego obecnego rządu to sie z tobą w 100% zgadam "debile" Smile
Odpowiedz
#19
Ja 15 lat pracuję w państwowej firmie podległej Adolfowi Ziobro.Jeszcze rok piszę magisterkę i speprzam z tego kraju, i nie do Eire czy Angli ale do Czech.Tam można zarobić i sie osiedlić.I to jest\normalny kraj
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#20
Poje. bal a smutny - jak mawial moj kolega Jarda z Pardubic ;-) .
Nie bylbym taki pewien . Oni znowu pamietaja nam 68 rok . No chyba zeby w rejonach , gdzie jest mniejszosc madziarska . W nich zawsze znajdziesz oparcie .

Zdravim.
Odpowiedz
#21
Odnośnie pomników. Koleżanka z Niemiec znalazła kilka ciekawostek. Postaram się je jak najszybciej opisać.
Największą jest chyba pomnik Stalina który robi za atrakcję turystyczną przy której fotografują się odwiedzający z całego świata no ale... wiadomo cywilizacja kończy się na Odrze Smile

Wieczorem postaram się napisać o większej liczbie takich ciekawostek zza zachodniej granicy.


Pozdrawiam

Gun
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
List od sekretarza mera Chabarowska (napisałem mu o Poćwiardówce):
Najlepsze życzenia z okazji Wielkiego Dnia Zwycięstwa nad faszyzmem! To nasze wspólne święto, nie tylko Rosjan, ale też narodu polskiego, który poniósł tak ogromne straty w walce z hitleryzmem. Szkoda, że wasi politycy-bliźniacy mają tak krótką pamięć. Bóg im za to odpłaci.
Z Dniem Zwycięstwa! Żyjcie długo i kontynuujcie wasze szlachetne dzieło!
Ściskam was
Akeksander Gorbunow

***
Generalnie jesteśmy ściskani przez Syberię... Hm. No cóż: w końcu lepiej być ściskanym na odległość, niż uciskanym na miejscu.Smile
Odpowiedz
#23
Stella wiesz ,
ja jeszcze czuje na swojej szyi i ramieniu l z y wnuczki powstanca styczniowego - salowej z Muzeum Przybajkala w Irkucku , ktorej ze wzruszenia nie moglismy uspokoic przez godzine. A tylko poprosilismy ja - po polsku - o ksiege gosci . Ona slyszac jezyk polski w tym Muzeum - do ktorego nigdy zaden Polak nie zagladal - wybuchla spazmami. Rodacy woleli kupowac chodliwe grzejniki olejowe .
Szkoda mi tych ludzi , ktorym nie z Ich winy Ojczyzna umknela spod nog . Niby Ona jest tak blisko , a zarazem tak daleko . Tak nieosiagalna , czesto z prozaicznych powodow .
Odpowiedz
#24
Długo mnie nie było, aż tu nagle takie emocje i kontrowersje...

1. Jeśli sprawa dotyczy pomników to na złom z nimi.
2. Jeśli sprawa dotyczy cmentarzy to niech bóg broni przed ich profanacją...

Dlaczego?

Już spieszę z odpowiedzią...

Pomniki, o których mówimy stawiane były przez zwycięzców, których jednak trudno traktować jako wyzwolicieli... (szczególnie nam) Są one dla wielu symbolem zniewolenia a nie zwycięstwa i odzyskania wolności...

Jeśli chodzi o argument , że pomniki te są elementem historii to w takim razie pomników reżimu nazistowskiego również nie powinno się usuwać ... czyż nie? Chciałbym przypomnieć, że zarówno komunizm, jak i nazizm to ideologie zbrodnicze... Pomniki te to symbol zwycięstwa komunizmu nad faszyzmem właśnie... czyli zwycięstwa jednego sytemu totalitarnego nad drugim...

Chciałbym także przypomnieć, że jakoś przez kilkanaście lat od momentu rozpadu Związku Radzieckiego jakoś włodarze Kremla nie zatroszczyli się o te rzekomo bardzo bliskie ich sercu obiekty... Jeśli całą sprawę rozpatrywać jako rozgrywkę na szczeblu rządów to byłbym bardziej przychylny by stwierdzić, że całą sprawę „rozdmuchuje” i „rozgrywa” były agent KGB – obecny włodarz Kremla niż władze Estoni czy innych krajów z tzw. „bloku wschodniego” ...

Nie dziwie się tym, którzy chcą znieść symbole radzieckiej dominacji trwającej kilkadziesiąt lat, która pochłonęła wiele krwi i sprawiła, że Polska i wiele innych krajów jest teraz na dorobku...

gunship napisał(a):Odnośnie pomników. Koleżanka z Niemiec znalazła kilka ciekawostek. Postaram się je jak najszybciej opisać.
Największą jest chyba pomnik Stalina który robi za atrakcję turystyczną przy której fotografują się odwiedzający z całego świata no ale... wiadomo cywilizacja kończy się na Odrze Smile

Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Daj Boże żyć jak najdłużej po tej stronie Odry w takim razie... To może powinniśmy odlać popiersie wielkiego wodza tylko, że Adolfa Hitlera - też będą przyjeżdżać i zdjęcia sobie robić a do nas wreszcie dotrze cywilizacja... To jest dla mnie ewidentny dowód na to, że albo ci ludzie (fotografujący się z Soso) nie znają historii albo są zboczeni... Zachód od dawna jest zafascynowany Rosją (czy był Związkiem Radzieckim). Przez długi czas było trendy być komunistą ... albo jakimś innym socjaldemokratą... (a może jest nadal?) Tylko ta fascynacja jakoś szybko mija jak co poniektórzy z "zachodu" mieli okazję odwiedzić łagry... Wielu jest takich co sobie na koszulce noszą podobiznę „Cze” ale niewielu takich co by chcieli się zamienić rolami z chińskim albo kubańskim rolnikiem albo pracownikiem z fabryki...
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#25
Powyzsze slowa OldWita popieram w calej rozciaglosci. Szczegolnie ten fragment :

Cytat: Pomniki , o ktorych mowimy stawiane byly przez zwyciezcow, ktorych jednak trudno traktowac jako wyzwolicieli. ... Sa one dla wielu symbolem zniewolenia, a nie zwyciestwa i odzyskania wolnosci.

Historii nie mozemy traktowac wybiorczo , lecz jako ciag wydarzen . Pamietajmy wiec o 17 wrzesnia 1939 roku i okresie pozniejszym . Dowodem na to sa calkiem wspolczesne wykopaliska archeologiczne w Bialymstoku :

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.radio.bialystok.pl/wydarzenia/index.php#120507">http://www.radio.bialystok.pl/wydarzeni ... php#120507</a><!-- m -->

(prosze przewinac troche ) .
Nie chcialbym byscie kiedykolwiek uslyszeli zlozeczenia moich znajomych , ktorzy ,,doznali laski wyzwolenia'' pod koniec 1939 r. wlasnie na terenie Bialostoczczyzny : np ex sierz.nawig. Zygmunta Pryliskiego z 304 dywizjonu Mysliwcow Nocnych , ktory wczesniej przeszedl przez Workute czy Pani Kozminskiej z Ziem Odzyskanych ( zony kapitana - kosciuszkowca ) ktora ,,jakby spacerkiem przeszla'' ;-) przez kopalnie zlota na Syberii . I TE W S Z Y !!!. Bluzniliby po dzis dzien - gdyby zyli !
Odpowiedz
#26
Cytat:Generalnie jesteśmy ściskani przez Syberię... Hm. No cóż: w końcu lepiej być ściskanym na odległość, niż uciskanym na miejscu.Smile

No, jak misio uściśnie, to mógłby coś połamać. :mrgreen:

Ironrat
Odpowiedz
#27
Nie nam. Mamy teraz chody...Smile))
Odpowiedz
#28
Skoro mamy teraz chody, to pomóż stella załatwić dostęp do zdjęć P-37 z CAGI :-( .

Ironrat
Odpowiedz
#29
postarajemsa...
Odpowiedz
#30
Marzy mi się publikacja /książka z tymi zdjęciami, z jakimiś ładymi podziękowaniami dla udostępniajacych zdjęcia. To są przecież unikaty. Jedyna istniejąca dokumentacja tego samolotu. Całe szczęście, że istnieje.
Ironrat
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości