Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanko
#1
Wiem że Łódź po II WŚ pełniła rolę stolicy.Czy ktoś mógłby coś na ten temat więcej powiedziec?
Odpowiedz
#2
Mam taką broszurę pt. Łódź Urzędowa, daty wydania nie ma, zatem bladego pojęcia nie mam, z którego to roku, lecz oznaczenie ministerstw w Łodzi z ich lokalizacją jest przedstawione.

pzdr


Załączone pliki Miniatury
       
witek
Odpowiedz
#3
Wow snufkin ,
to rarytas i dotyczy okresu tuz powojennego , kiedy caly narod odgruzowywal i odbudowywal swoja Stolice. Warszawa , ze wzgledu na swoje zniszczenie , nie mogla pelnic swych funkcji stolecznych . Te funkcje musiala przejac na siebie nasza Lodz , ktora byla malo zniszczona. Nie pamietam do kiedy taki stan trwal , ale chyba 5-6 lat . Zauwaz ,ze niektore tzn . kluczowe urzedy byly obsadzone wojskiem ( mjr , mjr , pplk ) . To oficjalnie , a nieoficjalnie - bez umieszczania w ogolnie dostepnych informatorach , we wszystkich urzedach centralnych , tak do poziomu pozniej utworzonych zjednoczen branzowych byly obsadzone oficerami NKWD (sic! ). A o tym , ze Warszawe odbudowywano szybko , swiadczy fakt , ze w niektorych miastach rozwalano zdrowe domy , by ... ;-) pozyskac cegle do odbudowy Warszawy . Zatrudniano rowniez najtansza (choc niewykwalifikowana ) sile robocza , jaka byli junacy ,,Sluzby Polsce'' !
Odpowiedz
#4
Pamiętam jak w swoim czasie tatę krew zalewała, kiedy sobie przypominał jak mu potrącali z paska wypłaty, podatek „na odbudowe Warszawy”, teraz potomkowie takich ludzi powinni pójść z kilofami do miasta stołecznego, w ramach rewindykacji zagrabionego mienia (sic). Mam zresztą trochę takich nędznych cegiełek, jakimi wykupywali się np. łódzcy rzemieślnicy ludowemu państwu, np. „polscy rzemieślnicy wspierają radziecką inteligencje” i takie tam dyrdymały. Dziad takie rzeczy musiał płacić, zmuszony był do wykupywania prenumerat propagandowych gazetek pt. Rzemieślnik, tylko po to żeby mu nikt nie przeszkadzał w pracy, a i tak zrobiono z niego kułaka, zgnojono domiarem i odmówiono prawa do emerytury. Także przewrotne to były czasy, przewrotne obyczaje, nie mniej jak mawiał Michał (z Pana Wołodyjowskiego) „ nic to Basieńka, nic to ….”.

Pzdr
witek
Odpowiedz
#5
Dzięki mimo żem historyk ale gapa.Muszę dla własnej ciekawości pokwerendzić
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
Moj Franio , jak juz spalil czy wyrzucil , to sie przyznal , ze ma 3 cegly w ,,bialym warszawskim palacu'' ... czyli KC . Nie , nie nie - to teraz GPW!!! :-D

dodane 1/2h pozniej.

Ponizszy cytat zaweza jednak daty ,,stolecznosci'' Lodzi :

Cytat: Lata 1945-1948 mozna uznac za okres pelnienia przez miasto funkcji zastepczej stolicy panstwa . Tu bowiem zgromadzily sie przedstawicielstwa wladz . Jeszcze w 1945 roku powiekszono blisko 4-rokrotnie obszar miasta . Nastapila nacjonalizacja przemyslu ...
Zroslo : :arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mpk.lodz.pl/showarticleslist.action?category=3">http://www.mpk.lodz.pl/showarticleslist ... category=3</a><!-- m -->

Teraz historycy powinni przejac paleczke . A wiec do dziela ...
Odpowiedz
#7
Ja też spotykałem się z informacją o okresie 1945-48. Po przeniesieniu stolicy z Lublina w styczniu 1945, ze względu na zniszczenie Warszawy, mówiło się o trwałym przeniesieniu stolicy do Łodzi, ale ostatecznie pomysł ten upadł. Czy dobrze, czy źle? Można gdybać.

Ironrat
Odpowiedz
#8
Znalazłem w bibliografi swej przyszłej pracy mgr artykuł z Odgłosów pt zanim Łódź była stolicą ale nie przejrzałem tego artykułu.wstydi alzhaimer
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#9
oficjalnie Łódź nigdy nie została stolicą, po wojnie chwilowo urzędowały w niej centralne instytucje ze względu na zniszczenia w Warszawie. Najwięcej mógłby powiedzieć Ryszard Bonisławski, szef Centrum Informacji Turystycznej przy UMŁ. Nie pamiętam numeru, ale jest do znalezienia na <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.uml.lodz.pl">http://www.uml.lodz.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#10
ok333 napisał(a):- to teraz GPW!!! :-D
tez chyba gdzie mam taką cegłę (dom partii), o ile pamiętam 500zł. Mogę wymienić na akcje, small procencik od obrotu GPW :-D
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości