Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łódź Kaliska - dwa zdjęcia
#1
Kiedyś wspominałem o zdjęciach z albumu niemieckiego policjanta, służącego w Ghetto Warschau, album należy do mojego kuzyna, który wyraził aprobatę na publikacje zdjęć na tym forum. Zdjęcia są niesamowite, od szkolenia formacji policyjnych w nietypowych sortach mundurowych tj przypuszczalnie w czeskich hełmach, okres służby w różnych miastach Polski, zdjęcia z getta, wystawy plenerowe policyjnego sprzętu opancerzonego w Warszawie, po front wschodni i przepiękne wraki radzieckiego sprzętu.

Przez wzgląd na specyfikę forum, zaprezentuje dwa zdjęcia Dworca Kaliskiego w Litzmannstadt.

Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
       
witek
Odpowiedz
#2
Ale zajefajne zdjęcia, więcej więcej
Odpowiedz
#3
Piękny był ten nasz dworzec!
Zwóćcie uwage w narożniakach są półkóle koloru czarnego! Pamiętam że one w latach 70-tych były w innych kolorach.
Tego dworca najbradziej mi szkoda, teraz mamy dworzec rodem z Pierdziszewa Dolnego.

[ Dodano: 7 Czerwiec 2007, 00:41 ]
Te zabudowy drewniane (fot 1) były dobudowane już za czasów niemców.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#4
Mam i trzecie . Jeszcze bez hitlerowskiej flagi i przed przebudowa .

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://cgi.ebay.de/AK-Lodz-Lodz-Litzmannstadt-Kalischer-Bahnhof_W0QQitemZ280127292516QQihZ018QQcategoryZ34631QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem">http://cgi.ebay.de/AK-Lodz-Lodz-Litzman ... dZViewItem</a><!-- m -->

Ten weksel !!! I te latarnie ,,pastoralki'' eeeh . Za pierwszej okupacji jezdzila pomiedzy dworcami Kaliskim i Fabrycznym ,,piatka'' , za drugiej zmieniona na ,,dwojke'' . Mam gdzied foto tej ostatniej .
Odpowiedz
#5
Mój ojcie opowiadał jak wybudowali te dwa drewniaki przy budynku dworca jeden był odwszalnią, pamiętam jak byłem łebkiem to w tym po prawej byłu kasy z charakterystycznymi nie wiem jak to nazwać podajnikami pieniędzy i biletów, to co kładłeś kasę z jednej strony a z drugiej laska kładła bilet i przekręcała całe ustrojstwo, i się wymienialiśmy, po lewej był bar w tym drugim drewniaku, obok przejścia podziemnego były automaty do sprzedaży biletów peronowych, a propos czy młodsi wiedzą co tto było?Były jeszcze perony z tymi dachami i ślicznymi kolumnami, jeśli ktoś je chce zobaczyć polecam ogródki pracownicze na retkini.znaczy te kolumny.Po prostu ktos za cenę złomu kupił
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
Fidel ,
widzisz - byla pelna kultura ;-) , a nie jak teraz z lapy , do lapy . Mam w swoich zasobach fotke takiej ,,obrotowki'' . Poszukam i wstawie . A nie zrobilbys fotek tych kolumienek podworcowych ? Daj dokladniejszy namiar ,prosze.
A propos peronowek , to ten przepis nie zostal nigdy zmieniony . PEKAP poprostu zaprzestal ich druku w swojej Drukarni Kolejowej . Dodam jeszcze , ze byla taka instytucja ( nie laska jak wyzej okresliles , ale ,,lasek'' ) facio , ktory w takiej kabinie - wartowni zbieral te peronowki i bilety kartonowe od podroznych . W rozkladzie bylo gesto od pociagow , to niejeden/dna mogliby pojezdzic sobie na podmiejskich . Cos dla Gunshipa i chlopakow ze Zgierza czy Pabianic , he he.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
Dzisiaj idziemy się tam przejść, zrobimy fotki i wstawimy

[ Dodano: 1 Lipiec 2007, 16:04 ]
Byliśmy ale okazało się że bakterie padły Sad .Al są tam dwie kolumny połączone fragmentem konstrukcji.Są to ogórdki działkowe między ul. Wileńską a Kusocińskiego.Najlepiej iść od wileńskiej za blokami jest mały placyk zabaw i tam za p lotem są pozostałości Kaliskiego
Odpowiedz
#8
Młodsi wiedzą co to były bilety peronowe Confuseduchy:
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
No dobra, widac że inteligentna młodzież tu jest na forum.A zdjęcia zrobimy w najbliższym czasie
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#10
Gunship , to sie najezdzil od dziecka .Widzialem Go gdzies na stacji - chyba ... Grotniki :wypas: przy parowozie . Aleeee , bilet kartonowy :-D ,,w te i wewte'' dla zolnierza Wermachtu , to chyba kazdy zyczylby sobie zobaczyc . Oto on (do wyszukania z kolerkcji ) :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://piottr_tt.republika.pl/kartony.htm">http://piottr_tt.republika.pl/kartony.htm</a><!-- m -->

Pozdro ...
Odpowiedz
#11
ja ostatnie kartonowe bileciki pamietam z jazdy z koszalina do mielna jak jeszcze tam kolej jezdziła, szkoda ze juz teraz nie jezdzi ... ech
eeM
Odpowiedz
#12
Z tego samego albumu co zdjęcia prezentowane na początku wątku, oznaczone informacją umiejscowienia wydarzeń w Łodzi okresu okupacji.

pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
       
witek
Odpowiedz
#13
Ja żałuję bo w czasach kartonków sporo jeździłem że nic nie zachowałem, a pamieta ktoś nowocześniejszą maszynę na fabryce?do kartonków?

[ Dodano: 3 Lipiec 2007, 23:37 ]
mam rozkład jazdy z tego okreu, ciekaw jestem czy niedało by się na zbliżeniu odczytać jakiej relacji jest ten pociąg?
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#14
Ach , jakie cudowne boczniaki ! Na pierwszej focie jest ;-) relacja ,, Nur fur Deutsche'' . Drugiej nawet z lupa nie moge odczytac. dod.Jednak taki sam napis ..Tylko dla Niemcow'' .
Rozkladow mialem na peczki ( z racji profesji ) , ale nie zachowalem . Mam mapy kilku zarzadoiw z lat 1978 - 80 - PKP, DR ( ddr), DB , British Railway , MAV czy Suomi.PKP z 1995 r i 2004 . I mam 2 czapki kolejarskie - rogatywke i z okraglym ,,deklem'' .
Odpowiedz
#15
Ja powiem wprost tamten dworzec był piękny sypał się to prawda ale nie można było go wyremontować jak patrze na ten :cenzura: to mnie krew zalewa nie dlatego że tak wygląda tylko że został tak wykończony że sie sypie itd wstyd Sad Pracowałem na poczcie na kaliskiej piekne plany P*P że piekne sklepy itd teraz wszystko stoi puste za siatkami ach żal
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości