Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
41 SKCR w Zgierzu
#1
Poniżej kilka zdjęć (widzianych lub nie) pochodzących z pewnej książki poświęconej historii Zgierza (której tytułu nie pamiętam) przedstawiającej defiladę 41 Samodzielnej Kompanii Czołgów Rozpoznawczych w dniu 3 Maja 1939 roku o ile mnie wzrok nie myli na Starym Rynku w Zgierzu.

[Obrazek: 41skcr3v1939zgierzit8.th.jpg]

[Obrazek: 41skcr3v1939zgierz2ue0.th.jpg]

[Obrazek: 41skcr3v1939zgierz3ud9.th.jpg]

[Obrazek: 41skcr3v1939zgierz4ta7.th.jpg]
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Tak jest, to Stary Rynek. Pardon- Plac jana Pawła II ;-) W budynku za tankietkami na 1. zdjęciu przed i po wojnie była restauracja, "Ratuszowa" bodajże a teraz jest pizzeria.
Odpowiedz
#3
Val a pamiętasz z którego roku jest magistrat? W czasie wojny w jego części (tam gdzie kasy) była siedziba gestapo.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Niestety, nie pamiętam, kiedy go zbudowano. Ale okoliczna zabudowa pochodzi z XIX wieku...
Odpowiedz
#5
Eh chłopaki Zgierzaki! Jeżeli chodzi wam o budynek obecnego UM Zgierza to wybudowano go na początku XIX w (budowniczy Jan Lebelt). W 1847 zrobudowano isniejący budynek (w tedy też zainstalowano zegar). Niemcy w czasach okupacji nadali ratuszowi ostateczny wygląd przez zminę dachu, dobudowanie skrzydeł, kolumnady i balkonu. Zimą 1945 "wyzwoliciele" podpalili budynek ratusza. Odbudowano go dopiero w 1947r.
I to tyle.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
wyzwolence? nie do konca wyzwolence. Podpalil go jakies zgierski złamas co mial nieczysto w papierach
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#7
Norris a wiesz coś więcej na temat tego delikwenta?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
chodzi Ci o nazwisko?
wiem o nim, ze ostro sympatyzowal z niemcami, i jak przyszli sowieci podpalil urzad miasta bo byly tam informacje o nim, bal sie po prostu, chcial wspolpracowac z sowietami i byl agentem pozniej
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#9
Nie - nazwisko nie jest mi potrzebne. Chciałem trochę więcej informacji ale już ich udzieliłeś więc dzięki wielkie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Juz Wam podaje na cacy :-D - seria fotek z metamorfoza ratusza zgierskiego . Jest i wzmianka o popalaczu !

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.zgierz.pl/umz/page_c1_6.htm">http://www.zgierz.pl/umz/page_c1_6.htm</a><!-- m -->
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości