Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Witajcie
#1
Witajcie. Mam na imię Beata i mieszkam a Łodzi. Zamierzam przeprowadzić się do miejscowości Borowa. Zaczęłam szukać wiadomości o tej wsi. w internecie znalazłam niewiele. Wiem, że dawniej wioska nazywała się Wilhelmswalde. Znalazłam wykaz rodzin niemieckich mieszkających tam w latach 1830- 1913. W jednym z tematów pisalił ktoś o cmentarzach ewangelickich w okolicach Łodzi. Zamieszczona jest tam również nazwa Borowa. Gdzie w Borowej byl ten cmentarz? W której części wsi?
Odpowiedz
#2
Cześć Beata!
Lepiej zadaj to pytanie w odpowiednim temacie.
Wg Oskara Kossmanna "Borowo oder Wilhelmswald" zamieszkiwało w 1935 r. około 620 Niemców. (wg "Lodz. Eine historisch-geographische Analyse")
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#3
Witaj zatem sasiadko .
Ja z Galkowka Malego Smile , lecz tylko urodzony . Bywalem tylko tak wiele razy ,ze sie zakochalem ... w tych lasach przepelnionych olejkami eterycznymi , ktore dochodza do Borowy . Dobry wybor . Musisz tylko uwazac na pensjonariuszy z polotwartego :wypas: .

Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Witam serdecznie nowego użytkownika forum, zawsze co ożywia postrzeganie spraw wszelakich nowym okiem. Też mimo to, że jestem rodowitym Łodzianinem z przyczyn tak hobbystycznych jak i zawodowych męczę okolice miejscowości Galków, Borowa.
Borowa ( lata dwudzieste):
bednarz – M. Mrówczyński, kowal – E. Pacer, krawiec – A. Bińkowski, olejarnia – B. Rywiński, piwiarnia – Glass H., ślusarz – J. Dąbki, młyn ( wiatrak) – A. Hasenmajer.
O cmentarzu słyszałem, tych cmentarzy było w swoim czasie wiele w okolicach Gałkowa ( może i Borowej) przed komasacją mogił, może przeszukanie WIG – ów coś pomoże.

Pozdrawiam
witek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości