Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielka Wojna o Ziemię Obiecaną
#1
jakoś nie znalazłem info o tej publikacji, a ciekawa

"Wielka Wojna o Ziemię Obiecaną"
Operacja Łodzka 1914

I Konferencja na temat Operacji Łódzkiej 1914 w dniach 19-20 maja 2006r.
w Instytucie Historii Uniwersytetu Łodzkiego
pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi

zawartość 19 referatów
fotografie archiwalne
mapy sytuacyjne
str.126
cena - w "Światowidzie" na Piotrkowskiej 20 zł

wyd:
PAN Oddział w Łodzi, Fundacja Ziemi Obiecanej, Łódź 2006
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#2
Ja tę pozycję posiadam podobnie jak jeszcze kilak innych osób! Generalnie nie miałem czasu się z nią jeszcze zapoznać aczkolwiek po wstępnym przewertowaniu sadzę że jest dość interesująca. Z tego co pamiętam to już jest jej drugie lub nawet trzecie wydanie!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Kupiłem przed chwilą ... bardzo fajna sprawa, śmiało mozna polecić choćby ze względu na fotki (mimo że małe) i opracowanie literatury tematu dostępnej w łódzkiej bibliotece Piłsudskiego. Ogolnie jest to zbiór kilkunastu króciutkich referatów wprowadzających przyczynkowo w klimat operacji. Dzięki lekturze mniej więcej można się dowiedzieć o co chodziło. Zdziwł mnie jednak dobór niektórych fotografii - dokładnie jeszcze nie patrzyłem, ale sądząc po podpisach niemieckich do nich są w publikacji fotki pokazujące np. niemieckie stanowiska w ... Prusach Wschodnich, albo prezentujące Niemców na froncie zachodnim w wojnie okopowej i zniszczonych francuskich wioskach Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#4
Mnie też zdziwił dobór niektórych fotek :yes: nie wiem czym to wytłumaczyć? Może skąpością materiału zdjęciowego na temat bitwy? Znawca tematu wyłowi te ciekawostki natomiast osoba niezorientowana a tym bardziej nieobeznana z niemieckim pomyśli że to Łódź... :->
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
#5
Pewnie chodziło o pokazanie klimatu okopów ... tyle że chyba motywy okopowe z Zachodu w Bitwie Łódzkiej 1914 roku nie za bardzo miały miejsce. Cieżkie pozycje polowe raczej nie miały czasu tu powstać. Moim zdaniem zamiast na ilość można było postawić bardziej na jakość - jest przecież w tej publikacji masa fajnych fotek z Łodzi i okolic z owego okresu, ale są one tak mikroskopijnie małe że edytora osobiście bym zbeształ Wink Nawet skaner detali nie wyciągnie ... Smile No chyba że taki był zamysł autora - pokazać fajne, ale nie za dużo Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#6
byłem świadkiem narodzin tej publikacji - mało forsy, mało czasu, dużo nerwów itd. Kiedy organizowano tę pierwszą konferencję, o bitwie wiedzialo parę osób. Teraz sprawa rozkręcila się na tyle, że i zdjęć jest więcej (nawet na naszym forum), i ludzi kupa zaangażowanych, i władze zainteresowane, i nawet Festiwal Czterech Kultur w ramach Bitwy pierwszy raz wyszedł poza Łódź - konferencja w Koluszkach jest festiwalowa. A oznacza, że następne koty za płoty będą lepsze i bogatsze. Dożyjemy jeszcze pięknej monografii bitwy w paru językach - jestem pewien :wypas:

[ Dodano: 22 Sierpień 2007, 12:18 ]
właśnie się dowiedziałem, że pierwszy naklad - 500 egzemplarzy - rozszedł się tak szybko, że dodrukowano trzy tysiące książeczki. Niestety bez zgody autorów i bez należnego z tego tytułu honorarium. Sprawa być może trafi do sądu. Ale to tylko dowodzi, jak mocno już rozpętaliśmy Bitwę.
Odpowiedz
#7
Na zachęte 4 fotki - widać przykład mapek, fotek, tekstu i okładkę ...
[Obrazek: f1ml8.th.jpg][Obrazek: f2tx9.th.jpg][Obrazek: f3lm4.th.jpg][Obrazek: f4wn5.th.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#8
Co do okopów w książce "Volkerkrieg" (takie dzieło kilkutomowe niemieckie o I wojnie wydane w trakcie samej wojny), zapomniałem który to tom chyba 4? Skojarzyła mi się ilustracja rosyjskiej zapory kolczastej z rejonu Łodzi - jest w tej książce. Mam nadzieję że reprodukcja tego trafi na wystawę.
Sama zapora jest mocno gęsta od drutu i dość głęboka. Podpisane jest Łódź - to mi zabiło ćwieka - ciekawe gdzie takie coś im sie udało zbudować... Z pozycji nad Rawką widziałem pare ilustracji i fotek ale z taką mocną zaporą sie nie spotkałem.
Piszę o tym bo czasem się zdarza że czymś jesteśmy zaskakiwani - myślimy o czymś jak to wyglądało tymczasem fakty są nieco inne.
Mam nadzieję że stopniowo będziemy coraz więcej odkrywać tajemnic Bitwy!
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości