Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwy na Roztoczu
#1
Witam czy może mi ktoś pomóc w wyborze literatury odnośnie Bitw na Roztoczu a dokładniej o dwóch bitwach pod Tomaszowem Lubelskim które miały miejsce; I bitwa 17-20 września 1939roku, a druga 22-23 września 1939 roku. BArdzo bym prosił o jakieś obszerniejsze literatury.
Z góry dziękuje.
I jeszcze jedno pytanie czy jest czego szukać ze (Smętkiem)
Odpowiedz
#2
Pierwsza bitwa, to byla bitwa oddzialow Armii "Krakow" i "Lublin" z niemieckim XXII Korpusem Pancernym.
Warszawska Brygada Pancerno- Motorowa plk dypl Stefana Roweckiego, wsparta czolgami lekkimi 7- TP z 1 baonu czolgow lekkich i piechota 203 pulku piechoty z 55 DP Rezerwowej plk Stanislawa Kalabinskiego oraz 11 pulku 23 DP, zmierzajac w kierunku Lwowa, stoczyla walke z niemiecka 4 Dywizja Lekka (11 pulk strzelcow zmotoryzowanych i I kombania 33 baonu czolgow), wsparta niebawem niepelnym 4 pulkiem czolgow i II baonem 3 pcz z 2 Dywizji Pancernej oraz I baonem piechoty 49 pp 28 DP. Powtarzajace sie ataki czolgow i idacej za nimi przemeczonej piechoty zalamywaly sie w krzyzowym ogniu niemieckich czolgow i 20 IX o 10.20 WBP-M skapitulowala.

Druga bitwa, to byla bitwa Frontu Polnocnego - polaczonych Armii "Modlin" i "Prusy"- 1, 10, 39 i 41 DP, 13, 19 i 29 BP oraz kawaleria z niemieckimi 7, 8 i 28 DP. Walki toczyly sie pod Tarnawatka. Natomiast Wolynska BK walczyla na rubiezy Jacnia- Kaczorki i ulegla rozbiciu. Zas Nowogrodzka BK i Kombinowana BK (4 i 13 pul Wilenskiej BK, 1 pszwol Mazowieckiej BK), przebily sie przez niemiecki kordon, ale natrafilo na wojska drugiego z agresorow, Armie Czerwona i czesciowo poddaly sie Niemcom, a czesciowo trafilo do niewoli sowieckiej (i zostalo potem w wiekszosci rozstrzelane przez NKWD).
Odpowiedz
#3
Dobrze dziękuje za te informacje ale chodzi mi o jakąś obszerną książkę dotyczącą tych właśnie bitw.
Odpowiedz
#4
Ludwik Glowacki splodzil kiedys takie wlasnie cos. Na pewno jest na polce np. w czytelni glownej w <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.bn.org.pl">http://www.bn.org.pl</a><!-- m --> .

Sa to:

"Dzialania wojenne na Lubelszczyznie w roku 1939" - 1976 i 1986 r.
"Lubelski wrzesien. Kampania wrzesniowa na Lubelszczyznie"- 1966 r. , razem z Antonim Sikorskim.
Odpowiedz
#5
Ja proponuję:
"Armia Lublin 1939" - Stanisław Maksymiec;
"Armia Modlin 1939" - Tadeusz Jurga, Władysław Karbowski;
"Armia Kraków 1939" - Władysław Stebnik;
"Armia Prusy 1939" - Jan Wróblewski;
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
Proponuję: Polskie Siły Zbrojne; Wojna Obronna 1939 r. oraz poszukać książek z serii Żółtego Tygrysa, może jest jakaś pozycja dotycząca walk pod Tomaszowem Lubelskim.
Odpowiedz
#7
Dzięki wszystkim za pomoc ale już znalazłem :
-Partyzancki kraj ,
-Paprocie zakwitły krwią partyzantów
-Czapki na bakier
-Z pól bitew Lubelszczyzny
i jeszcze coś się znajdzie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości