Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poligon 25pp...
#1
Jeszcze raz :-) Poszukuję wszelkich informacji na temat przedwojennego poligonu 25pp z Piotrkowa Trybunalskiego (zdięcia , mapy itp... ) Jeśli znajdzie się chętny do poczytania jeszcze raz opowiem to co sam wiem (mój wczorajszy post zaginął :-) ).
Odpowiedz
#2
Napisz raz jeszcze o ty poligonie!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Łokej :mrgreen: 25 pp osiadł na stałe w Piotrkowie Trybunalskim 15 października 1921roku . Nie wiem dokładnie kiedy zaczęto budować pierwsze baraki ale poligon działał już na pewno w 1925 roku (znalazłem kilka pląb transportowych z tą datą w miejsu gdzie stała zbrojownia). Poligon znajdował się na trasie Piotrków - Sulejów w miejscowości Przygłów, oddalonej od Piotrkowa o 9km. Od tej miejscowości wziął on swoją nazwę "Obóz ćwiczebny Przygłów" Poligon zlokalizowany był w widłach rzek Pilicy i Luciąży. Co roku w miesiącach lipcu i sierpniu pułk przebywał tu na ćwiczeniach Prowadzono głównie ćwiczenia w strzelaniu, rzucie granatem oraz sprawdzano w terenie wiedzę zdobytą w czasie szkoleń garnizonowych. Czas spędzony na poligone w Przygłowie miał przygotować pułk do ćwiczeń w ramach 7DP, które odbywały się w rejonie Częstochowa-Wieluń. Poligon działał do wybuchu 2 wojny. Potem w czasie budowy na tych terenach umocnień Lini Pilicy przez krótki czs mieszkali w nim ludzie zmuszeni do pracy (tak twierdzą miejscowi) Po wojnie popadł on w zapomnienie a baraki zostały rozebrane przez okoliczną ludność Obecnie trudno zlokalizować w terenie dawny poligon, stary wiazd nie istnieje (była to grobla ale Luciąża zmieniła koryto), a teren w w latach 60 był powtórnie zalesiany ( w ten sposób zniknął na przykład plac apelowy ). Zainteresowanym tematem polecam książkę Dariusz Kamińskiego "Dzieje 25 pułku piechoty Wojska Polskiego w latach 1918-1939" .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości