Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to za czołg ?
#1
Nie wiedziałem gdzie wrzucić tego posta. Wpadło mi w ręce niedawno takie oto zdięcie. Przedstawia ono mojego dziadka :-) w czasie demontażu niemieckiej machiny. Zdięcie zostało wykonane w 1946 roku Z tego co wiem rok puźniej został on uprzątnięty. Dziadek wymontował z niego wraz z sąsiadem lufe i blok zamka. (lufa i zamek już dawno przepadły). Moje pytanko jest takie : co to za czołg ? jakie jednostki walczyły pod koniec wojny pod Piotrkowem Trybunalskim?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Raczej jest to działo samobieżne. Nie znam akurat różnic w tyle ale wydaje mi się że to StuG IV ?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Tak gunship masz racje to jest stug ale moim zdaniem III. Po równajcie sobie zdjęcia tylu, identyczne.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.thetankmaster.com/english/afv/parola_1.asp">http://www.thetankmaster.com/english/afv/parola_1.asp</a><!-- m -->
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#4
Zatem możliwe że jest to StuG 40 Ausf.G, wersja która była chyba najczęściej spotykaną na wschód od Berlina.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Niedaleko miejsca gdzie stał znalazłem 2 takie oto łuseczki Ta maszyna nie stanęła z braku paliwa... Z tego co udało mi się jeszcze dowiedzieć przynajmniej 2 z członków załogi przeżyło walkę ale po chwili zostali rozstrzelani przez rosjan. W miejscu gdzie zostali pochowani stoi obecnie piekarnia...


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#6
Łuska wygląda na stosowaną w rusznicy PTRD zdaje się 14,5 mm ale mogę sie mylić! Co do fotki pewnie jest to Stug III ale wersja późniejsza niż G.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
PTRD albo PTRS w sómie ten sam nabój ( moje z 43 roku )
Odpowiedz
#8
Witam

Jeśli chodzi o obrazek to jest to na moje oko Stug 40 w wersji G. Popatrzyłem troche w książki i znalazłem oto takie fotki lub schematy:

- StuG III
[Obrazek: stugiiibw5.jpg]

- StuG 40 ausf. G
[Obrazek: stug40przodxc2.jpg]
[Obrazek: stug40tylgj9.jpg]

Na taką konkluzję naprowadził mnie owy dokręcany korek wlewu czegoś, widoczny na foto Maniana i na foto ode mnie.


Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#9
No a jak myślicie , jest szansa dojść po numerach w składzie jakiej jednostki walczył ?
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#10
Zdaje się że Niemcy mięli podobny system znakowania pojazdów jak jest obecnie czyli pojazd kompania batalion ale głowy za to nie dam!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
tym bardziej że pod koniec wojny, do jednostek trafiały rozmaite sprzęty z remontów, często nikt nie przejmował się przemalowywaniem numerów taktycznych, zresztą nie był na to czasu. zatem identyfikacja tej właśnie sztuki może być bardzo trudna o ile nie niemożliwa. Widziałem zapisy w rozkazach - pod koniec wojny nie widniały tam już informacje o numerach itp, tylko ilość czołgów sprawnych, zniszczonych zaginionych i do remontu ....
pzdr sac
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości