Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deutsche Volksverband
#1
W związku z moimi poszukiwaniami dotyczącymi V Kolumny w Polsce natrafiłem na taką organizację działającą przed wojną na terenie województwa łódzkiego.
Wywiad i kontrwywiad traktowały ją jako duże zagrożenie (część V kolumny). Czy ma ktoś jakieś informacje dotyczące Deutsche Volksverband?
W Google raczej niezbyt dużo o tym piszą...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Niemieckie Stowarzyszenie Ludowe w Polsce (Deutscher Volksverband in Polen), utworzone zostało w 1924 r. w byłym zaborze rosyjskim. Wraz z Niemieckim Związkiem Ludowym (Deutscher Volksbund) na Górnym Śląsku, te dwie organizacje pretendowały do reprezentowania całkokształtu interesów niemieckich w Polsce.
Deutscher Volksverband miał następujący program:
domagał się:
- pełni praw obywatelskich
- odpowiedniego przedstawicielstwa parlamentarnego
- prawa do rozwijania kultury i oświaty
- obrony interesów gospodarczych
- utrwalenia systemu demokratyczno- republikańskiego w Polsce.
- pomocy państwa dla rolnictwa
- ustawodawstwa socjalnego dla robotników
Chciano wzmocnić przywiązanie ludności niemieckiej do Rzeszy, ale jednocześnie zastrzegano się przeciw posądzeniom o tendencja antypolskie.
Partię tę można jednak zaliczyć do ruchu nacjonalistycznego, bowiem zmierzała ona do skonsolidowania Niemców niezależnie od ich przynależności społecznej i poglądów politycznych, w imię obrony współnych interesów przed państwem i społeczenstwem polskim. Oznaczało to hołdowanie zasadom solidarności narodowej.
W wyborach parlamentarnych 1922 r. partie i organizacje niemieckie wystąpiły w Bloku Mniejszości Narodowych. Z Volksverbandu wybrano dwoch poslow.
Przywodcy Volksverbandu- Joseph Spickerman (do 1931 r. ), Ludwig Wolff i August Utta.
Była to jedna z tzw. organizacji konsolidacyjnych.
W latach 1933- 1939 były one zaliczane do tzw. ruchu staroniemieckiego, w przeciwieństwie do jawnie hitlerowskiej Jungdeutsche Partei- Partii Młodoniemieckiej, ruchu młodoniemieckiego.
Deutscher Volksverband skupiał w grupach miejscowych kilkanaście tysięcy członkow. Delegaci grup wybierali wydziały powiatowe. Instancjami centralnymi były Zjazd oraz wybierane przezeń instancje- Rada i kilkuosobowy Zarząd. Deutscher Volksverband inspirował niektore masowe stowarzyszenia niemieckie w okręgu łodzkim.
Odpowiedz
#3
Dzięki - a co z działalnością wywrotowo-dywersyjną?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Poszukam dalej. Na pewno coś znajdę.
Odpowiedz
#5
Tuż przed wybuchem wojny przemycali broń i amunicje głownie do Gdańska i Bydgoszczy na wskutek przejęcia przemytu przez policję , duże braki w sprzęcie , co uniemożliwiło w pewnym stopniu pełen zakres działania co do V kolumny, zajęła kościół w Bydgoszczy i okoliczne gmachy przez parę godzin wiązał ogniem wycofujące się wojska przez Bydgoszcz , słabo uzbrojeni dywersanci zostali pojmani w mieście przez policję i kolejarzy z ZNTKB ,dywersantów umieszczono w szkole jakiej nie pamiętam , garnizon miasta wycofywał się dowódca mjr Wojciechem Albrychtem
Pozostawiając w mieście rezerwistów i kolejarzy do obrony miasta ale to było tak ogólnikowo
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#6
Do gunship
Kiedys polska telewizja emitowała film "Blisko, coraz bliżej", była tam scena, kiedy to Niemcy napadli w Katowicach na polską wartownie aby zdobyć broń. Jednak przeszkodzili im polscy policjanci. A drugi wątek to w "Polskich drogach" w I odcinku, kiedy dochodzi do walki z w folwarku. Oczywiści akcja dzieje sie na Lubelszczyźnie. Może to być jakiś trop. Tam żyło bardzo dużo Niemców. Proponuje poszukać książek o Niemcach na Lubelszczyźnie.
Mam pytanie. Pewnego razu czytałem artykuł nie pamiętam tytułu ani autora. Dotyczył on polskiej konspiracji. Autor podał, że jeden z wyższych oficerów WP był agentem niemieckim, ale nie podał jego nazwiska ponieważ zasłaniał się tym, że jego rodzina żyje. Mnie interesuje nazwisko i stopień tego oficera.
Odpowiedz
#7
Deutsche Volksverband działała przed wojną tylko i wyłącznie na terenie regionu łódzkiego dlatego w większości interesują mnie te informacje.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
Poszukam w BUL-e . W dziale Historia. Oraz w Warszawie w Centralnej Bibliotece Wojskowej.
Odpowiedz
#9
Trzeba będzie poszukać. W Narodowej, kiedy będę w Warszawie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości