Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umocnienia linii Pilicy i Luciąży, Sulejów, Przygłów ... Tobruki
#1
Macie pomysł czemu mogła służyć ta dobudówka Nie spotkałem się z tym na żadnym innym schronie na Lini Pilicy W stropie ma mały otwór (może do wentylacji :cwaniak: :-) ) Może to miejsce na telefon polowy , albo mały moździerz :mrgreen:


Załączone pliki Miniatury
               
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#2
Wygląda jak typowy "Tobruk" dla MG ale z jakąś dobudówką. Sprawdziłem wszystkie Bauform'y ale nie potrafię jednoznacznie zidentyfikować więc poprosiłem o pomoc ekspeten Smile

[ Dodano: 26 Lipiec 2007, 19:01 ]
Pytanie - czy w środku otworu był jakiś słupek-podstawa?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
kurcze nie sprawdzałem Ten otwór zawalony jest ziemią i jakimiś śmietkami Na pewno w środku żadnei podstawy pod coś nie ma.

[ Dodano: 26 Lipiec 2007, 19:56 ]
Znalazłem jeszcze takie zdięcia Na jednym widać tą dobudówkę od środka Podłoga równiutka , tylko gleby troche naniesione...

[ Dodano: 26 Lipiec 2007, 22:00 ]
nie wiedzieć czemu zdięć na razie dorzucić nie moge Wywala mi dość orginalny błąd Spróbuje jutro.

[ Dodano: 27 Lipiec 2007, 16:00 ]
Oto i one... Tylko jakość troche słaba.

[ Dodano: 15 Sierpień 2007, 13:32 ]
Byłem wczoraj na tym Tobruku Ten otwór w stropie nie przechodzi na wylot ale dochodzi do tego otworu , który jest w każdym Tobruku na prowa nad wejściem (czyli raczej jakiś odpowietrznik ) Dobudówka jest osobnym klockiem dostawionym do schronu.
Pzdr

[ Dodano: 2007-09-18, 08:23 ]
No i co ??? Nic , nikt ??? :| :| :|


Załączone pliki Miniatury
               
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#4
Mały wykaz schronów z przybudówkami.

1-R-30
2-R-31
3-T 43
4-B-264
5-B-206
6-B-226
7-B-244
8-B-248
9-B-251
10- RS67z
11-B-261


12- R-58c warszawskie z nadbudówkami izby bojowej, ale to nie ta bajka Smile

Oczywiście jest ich znacznie więcej ale pozostałe nie odpowiadają w żadnym stopniu podobieństwem do tego "Twojego"

Zrób szkic to będzie można coś więcej powiedzieć na jego temat.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://fortyfikacje.fora.pl/">http://fortyfikacje.fora.pl/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#5
Heh, do teraz tam się sporo pozmieniało, na lepsze oczywiście, obiekt jest odkopany, na wiosnę trza będzie go wyczyścić po zimie, odmalować wewnątrz i założyć atrapę wieży :-)

Jak będę miał chwilę to wrzucę zdj tego tobruka oraz paru innych, w tym kohbunkra ;-)
absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę
Odpowiedz
#6
Mam nadzieję, że macie zgodę pana Adama Palacza, który z tego co wiem jest jego właścicielem... Jeśli nie to radzę sie wam o nią postarać bo nie chciał bym być w waszej skórze jeśli was tam złapie ;-)

P.S Nie zamalujcie przypadkiem tego oryginalnego numeru w środku. Macie też może zamiar wyczyścić chociaż kawałek okopu? Przy tym schronie są one chyba w najlepszym stanie w tym rejonie.

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#7
Jeśli ten pan Adam to z tego ostatnio domu przy drodze, co tam krowy na łące pasie to tak, choć pogoń z łańcuchem na początku tej szorstkiej współpracy miał miejsce :-D

Póki co zrobione jest wejście, trza je tylko umocnić, a kawałek okopu i ziemiankę odnowiliśmy kawałek od murowańca, może jej zima nie zniszczyła ;-) Jakby co pytaj u miejscowego leśnika, zaprowadzi bo to stary "partyzant" :-D
absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę
Odpowiedz
#8
Kolega odkopał ten dolot i sprzątał w środku ? :padam: :cwaniak:
Odpowiedz
#9
Tak to na pewno " ten" pan Adam :-) Tak tylko ostrzegałem bo spotkanie z nim na jego terenie mogło się zakończyć bardzo nieprzyjemnie :mrgreen: Podjadę w sobotę na tego Tobruka i rzucę okiem. W środku w sumie jeszcze niedawno było czysto. Trochę liści i sporawy garnek po którym dzieciaki z niego wychodziły :-)

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#10
ogółem trza tylko po generale zimie posprzątać. Ew. myślałem nad odtworzeniem przynajmniej 5m okopu na wschód od tego obiektu. Ps. trafiałeś tam coś? Bo ja nawet złamanej łuski :-(


Ps ten otwór wspominany na początku tematu, to najpewniej komin od piecyka który tam stał zaraz po wojnie :-D
absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę
Odpowiedz
#11
GUCIO napisał(a):Kolega odkopał ten dolot i sprzątał w środku ? :padam: :cwaniak:
Kolega nie odpowiedział na pytanie ;-)
Odpowiedz
#12
Na temat tego tobruka może po prostu przytocze maila, którego otrzymałem juz dawno temu od kolegi z tego forum. Mam nadzieje, że nie będzie miał nic przeciwko :-)

"Z tego co piszesz to jest R- 58c z krytym wejściem, wejścia osłaniano zabudową betonową i drewniano-ziemną.
Osobiście odnalazłem podobny do Twojego na Linii Rawki w lesie, niestety mocno zaśmiecony.
Można takie spotkać na Wale Atlantyckim tam szeroko stosowano ten typ osłony wejścia w R-58.
Kąt zabudowy wejścia zależał głównie od ukształtowania terenu na jakim go zbudowano u ciebie jest to kąt 45% i od jego przeznaczenia.
Dokonując inwentaryzacji dużej ilości R-58 muszę stwierdzić że większości z nich nie trzyma się wymiarów podanych w dokumentacji, bardzo często też nie trzymano się zalecanej technologii i składu betonu. Znaczna część była budowana w wielkim pośpiech i nie pilnowano dokładności i rzetelności podczas budowy.
Tak więc cała tajemnic została wyjaśniona.

Bardzo podobne typy schronów to:
1 - Bauform 226
2 - Bauform 261
3 - Bauform 231 - 241
Różnią się one niewielkimi modyfikacjami w konstrukcji.

Ten który Ty znalazłeś jest schronem RINGSTAND 58c.
Można było spotkać ten typ schronów przystosowanych do montażu: działek Flak 20 mm, moździerzy, wierz wymontowanych z czołgów, MG-18, MG- 34, MG-42, lornetek nożycowych, zdarzały się też z kopułami pancernymi jak np: B-261. Miały one wszelakie zastosowanie i bardzo prostą konstrukcje bardzo szybko je budowano i były trudne do zniszczenia.
Załoga składała się z 1 do 2 żołnierzy, Schron ten posiadał dwie "izby" bojową i pomieszczenie magazynowe na amunicję.
Jedyne z nadbudówkami nad izbą bojową budowano tylko w Warszawie, była to nowatorska konstrukcja, dawała większe bezpieczeństwo strzelcowi, chroniła go z 3 stron i z góry, do dziś można je spotkać w Warszawie, spora część z nich została już zniszczona pod nową zabudowę miasta ale kilka jeszcze pozostało.
Nie budowano ich nigdzie po za Warszawą."

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#13
Podziękuj koledze, ciekawie prawi o tym ringstandzie :clap: :padam:

Przepraszam że się zgapiłem i nie odpowiedziałem od razu na pytanie, ale z odkopywaniem tego bunkra było dość ciekawie. My zaczęliśmy, po jakimś czasie przyjeżdżamy "dokończyć" a tam już wszystko gotowe, w środku ławka, wypalone świeczki i butelka po wyborowej. Do tej pory nie wiem kto to "skończył" osławiony już pan Adam też nie wie. Manian może ty wiesz kto to "skończył" ?

Poproś tego kolegę z forum by wypowiedział się jeszcze o kohbunkrach, bo w naszych lasach pod Sulejowem są 2 szt, a to podobno rzadkość przezacna :-D
absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę
Odpowiedz
#14
To nie my. Nie wiedziałem tam też żadnej innej ekipy. Ale widzę, że chyba kolega GUCIO wie coś więcej na ten temat. My odkopaliśmy ten wysadzony na polu obok. Chcemy jeszcze odkopać do niego wejście i opalikować je. Tylko sie cieszyć, że ktoś robotę odwalił. :mrgreen:

P.S Pisałeś o replice wieżyczki. Co to ma być ? Pzkpfw II ? Wiecie mam nadzieję, że w Sulejowie jest jeden Tobruk z oryginalną wieżą. Jak się zakręcicie to może dostaniecie zgodę właściciela na porobienie fotek.

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#15
Niestety, facet na prośbę o pozwolenie na zrobienie zdjęć i pobranie wymiarów powiedział "znajdź sobie w książce" prędzej sie z jego matką dogadam . . .

A co do wieży, myślałem o wspawaniu z cienkiej blachy repliki na wzór tej z Sulejowa którą można by ze sobą zabierać, bo na miejscu nic się nie uchowa.

Co do tobruków w tamtym rejonie, to proponuje połączyć siły i wyczyścić wszystkie 3 po "Twojej" stronie na tip-top. Z tymi nie powinno być trudno, prawdziwe wyzwanie to te na lewo od szosy na Sulejów. Tam jak oczyściliśmy jeden, to następnego dnia ktoś "wyprzyczepkował" chyba wszystkie śmieci z podwórka. :cenzura:
absterget Deus omnem lacrimam ab oculis - i otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości