Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trafienie Miesiąca
#1
wykasowane
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#2
gratuluje gdzie wyszedl pod Lodza
Odpowiedz
#3
Ogólnie - na trasie szlaku solnego Warta-Kalisz
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#4
Ładny!
Kiedyś jeden bardzo znany i zasłużony łódzki numizmatyk kompletował informacje o znaleziskach monet ze wszystkich okresów do czasów nowożytnych. Dzięki jego pracy powstał zarys rozprzestrzenienia czy zasięgów występowania różnych numizmatów.
Może miłośnicy bilonu podejmą kiedyś takie zadanie? Raport każdego z zainteresowanych chętnie przyjmę i obiecuję nieupubliczniać go w gronie pozanaukowym :cwaniak:
Znaczenie takiego zestawienia trudno przecenić!

Pozdrawiam i gratuluję znaleziska!

PS. ciekawe gdzie naszło ci to pod szpadel? Może datuje jakieś zabytki wziemne?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#5
Teren parku po dworku szlacheckim. Nastawiałem sie bardziej na znaleziska (monety) z przełomu XVIII - XIX w. Jak sie okazało, teren został w czasie PRLu zdewastowany totalnie i tylko takie znaleziska się trafiały.
Ponieważ tego typu grosze znajdowano bardzo często w "skarbach" po kilkaset sztuk, przeszukałem teren znaleziska bardzo dokładnie. Podejżewam, ponieważ jest to teren zalewany okresowo przez pobliską rzeczkę, ze moneta mogła zostac tam "naniesiona" razem z innymi osadami, albo po prostu zgubiona w czasie odpoczynku lub przemarszu ówczesnych delikwentów.
Z tego co wiem, miejsce było badane wcześniej przez archeologów w celu ustalenia czy ówczesny dwór nie był posadowiony na miejscu wczesniejszego osadnictwa. Badania nic nie wykazały.
Byc może miałem po prostu farta trafiając na tego Luksemburczyka. Sprawdzę jeszcze bieg okolicznej rzeczki biorac pod uwagę to co wczesniej napisałem czyli hipoteze o "naniesieniu" monety z innego, byc może wiekszego źródła.
Pozdrawiam.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#6
Vaderian ,
chcialbym Ciebie i innych numizmatykow troche nakierowc :wypas:

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol/Zbiersk/index_zbiersk.html">http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_ ... iersk.html</a><!-- m -->

Zbiersk lezy ca 25 km od Kalisza ( DK 25 ) . Calkiem niedaleko lezy slynny Sluszkow , gdzie w okresie II RP znaleziono jeszcze wiekszy skarb!
Nawet gdybyscie nic nie znalezli , to warto wziac ze soba koszyki . LASY GRZYBNE !!!

Pozdrawiam z najstarszego miasta Polski - Kalisza .
Odpowiedz
#7
hehe! Tylko czy ten najstarszy Kalisz jest w Polsce?

A co do skarbów to można je znaleźć wszędzie, zwykle w miejscach niespodziewanych (poniekąd wynika to z idei skarbu) np. duży skarb XI-wieczny skarb srebrny znaleziono przy jednej z ulic w Łodzi, a ostatnio podobny w gminie Parzęczew :mrgreen:
Nie zachęcam do kopania skarbów ale jakby co ...
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#8
Wykopanie skarbu to "mały pikuś", ale trafienie na niego to dopiero adrenalinka :-D
Znalezienie tego grosza wywołało u mnie taką euforię, że zamiast po grobli, pokonałem rzeczke wpław (po kolana w wodzie). Rada dla innych na przyszłość: Gumiak pełen wody nie jest niczym przyjemnym, a chodzenie w nim przez 2 km... jest jeszcze mniej przyjemne. Natomiast sondowanie wykrywka głebokości zalegania mułu w rzece jest jak najbardziej mozliwe :lol:
Pozdrawiam

A pod Kalisz pewnie sie kiedys wybiore :wypas:
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości