Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
głaz
#16
Zaprosić to nie Odkrywcę bo tego mało co czyta, ale TVP3 naprzykład, GW, ja też się dorzucam jakby co
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#17
No nie wiem Fidel czy Odkrywce mało kto czyta (bądź co bądź to największa tego typu gaztka w Polsce) , a co do tvp 3 to w razie czego wyemitują 2 minutowy spot , który większość osób zapewne przeoczy. Z resztą jedno chyba nie wadzi drugiemu, można zaprosić i jednych i drugich :-)
Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#18
stella gratuluje pomyslu. Tez dorzuce sie do kamyczka Smile
Odpowiedz
#19
Uważam ,że pomysł zaproszenia Odkrywcy nie jest głupi to nieprawda że mało kto go czyta.Pozatym zaproszenie jednych nie wyklucza zaproszenia drugich. Ostatnio drochę jezdzilem po kraju i rozmawiałem z różnymi ludzmi, malo kto słyszał o wydarzeniach z histori Łodzi i okolic.Zaproszenie na odsłonięcie głazu będzie dobrą okazją na przybliżenie histori naszego miasta i okolic :mrgreen:
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#20
le

[ Dodano: 12 Sierpień 2007, 18:51 ]
leśnicy zadziałali jak burza. Już w piątek położyli we wskazanym miejscu głaz - tylko że nie ten, o który mi chodziło.. W tygodniu przetrasnportują właściwy, chyab będą musieli użyć kamaza. Będą dwa - większy z przodu, za nim mniejszy. Nie ma to znaczenia, mniejszego z szosy nie będzie i tak widać, a podeprze większego brata.
Poczekamy, aż przywiozą ten drugi. Jagoda ma dobry pomysł - odsłonięcie uroczyste na rocznicę Bitwy. Obert proponuje, żeby pod głazem umieścić w pojemniku opis Bitwy, historii z kamieniem i nazwiska nasze - ku wiedzy potomności za x lat. I że napis powinien uwzględniać wszystkich - Rosjan, Niemców tudzież poległych Polaków. I słuszna to jest koncepcja jak najbardziej.

[ Dodano: 12 Sierpień 2007, 18:54 ]
dwa będą kamienie, a nie kamazy :-D
Odpowiedz
#21
Fajnie! I potomni wspomną o dobrym przykładzie przodków... :cwaniak:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#22
Dołożę się do kamyka pod warunkiem ze Stella zrobi potem ognisko na działce :lol: :mrgreen:
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#23
nie ma sprawy! Wcześniej (jak już będzie kamor) możemy dokonać wizji lokalneji ustalić, jaka ma być tabliczka, kolor, napis - a od kamienia do baru piwnego jest nawyżej z 50 metrów :zdrowko:

[ Dodano: 17 Sierpień 2007, 11:12 ]
no, niestety leśnictwo nie poradzi sobie z drugim glazem - za wielka cholera, musieliby ściągnąć najcięższy sprzęt, a to już mocno kosztuje. Ten, który jest, odwrócą ładniejszą stroną do szosy. Też jest wielki i wystarczy. Drugi leży w głębi lasu - tam też możemy walnąć jakąś swoją tabliczkę, niekoniecznie marmurową, w końcu walki były w całym lesie.
Teraz już mamy więc tylko kwestię tablicy. Myślę, że jakieś 60x40 cm wystarczy. Co na niej napisać? Proponujmy

[ Dodano: 17 Sierpień 2007, 13:21 ]
Roman Frodyma, przewodnik z rejonu bitwy gorlickiej, przysłał mailem propozycję:
Wy, co padliście za ojczyznę w boju,
Wróg czy przyjaciel - dokonawszy czynu
Śpijcie spokojnie w tej ziemi pokoju,
Zarówno wieńczy was wieniec wawrzynu.

Piękne, tyle że nic nikomu nie mówi o bitwie. Może już lepiej coś w stylu naszej tabliczki, która wisiała na drzewie:
W tym lesie 23 listopada 1914 r oddziały niemieckie pod dowództwem gen. Scheffera rozbiły rosyjską 6 dywizji syberyjską z Chabarowska. W walce poległo tu ponad tysiąc żołnierzy. Było wśród nich wielu Polaków, siłą wcielonych do obu armii. Cześć ich Pamięci.

Czy coś takiego...
Odpowiedz
#24
A mnie się wiersz podoba.
Może b yć jako motto, a poniżej krótkie informacje o bitwie.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#25
Motto świetne. Pamięć i honor należą się każdemu żołnierzowi bez względu na narodowość.
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#26
Wszystko da się pogodzić, bo kamolce są dwa. Ten większy leży głębiej w lesie przy drodze (chociaż nadleśniczy na wieść, że chcemy zrobić uroczystosć z udziałem wojewody i ambasad zaczął się zastanawiać, czy mimo wszystko nie przetargać go bliżej) - więc informacja o Bitwie może być na jednym, a wiersz na drugim. Popertraktuję z Witoldem Skrzydlewskim na temat płyt i napisów - skoro zafudował trumy dla żołnierzy w listopadzie, to może posponsoruje i to - jak rodzina Scheiblera krzyże w Wiączyniu :-)
Odpowiedz
#27
na takie działanie nie szkoda czasu ani kasy. Jestem za! Dorzucę swoja cegłę.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#28
Stella powiedz jask mogę przekazać kasę jak obiecałem
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#29
panie i panowie, spokojnie! Leśnictwo ustawiło głaz najgładszą stroną do szosy, podsypało, żeby był stabilny - zrobili kawał dobrej roboty. Teraz sprawdzę ceny itd. Poszukam sponsorów - potem ew. zrobimy jakąś ściepę, ale myślę, że można uderzyć do kogoś, kto to wesprze merytorycznie/finansowo. My możemy zjechać się w Justynowie w któryś weekend - głaz trzeba wyszorować z gleby, uporządkować śmieci w promieniu jakichś 10 m (ścięte gałąchy leżą, trochę papierów - roboty niewiele, a bar z :zdrowko: tuż obok. Nie ma pośpiechu, przez ten tydzień posprawdzam wszystko i nawiążę kontakty z proboszczem w Justynowie - to ważne, żeby był po naszej stronie z parafianami - w końcu zawsze odzywają się jakieś oszołomy, że to zaborcy itd. ZAPOMNIANYM POLAKOM, POLEGŁYM W OBCYCH MUNDURACH głaz stawiamy, i potrzebna będzie jakaś akcja uświadamiająca ze strony proboszcza. W końcu poświęci kamień (przyjaźni się z moją szwagierką).
Na razie poczekajmy ze zrzutką. Sponsorzy mają pierwszeństwo :-)
Głaz doskonale widać z szosy. Będzie fajny punkt.

[ Dodano: 27 Sierpień 2007, 11:50 ]
w podzięce za głaz napisałem do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Panstwowych w Łodzi maila, jak ładnie zachowało się nadleśnictwo Brzeziny. Dostałem odpis listu dyrektora do nadleśniczego, p. Piotra Błońskiego. Wrzucam, bo jest i o nas :-)
„Z dużą satysfakcją informuję Pana, że zostało skierowane na moje ręce pismo z podziękowaniami, dotyczące podjętych przez nadleśnictwo dzialań, mających na celu umożliwienie upamiętnienia miejsca bitwy grupy wojsk niemieckich gen. Scheffera i 6 dywizji syberyjskiej z Chabarowska w uroczysku Gałków. Inicjatywa podjęta przez p. Michała Jagiełłę oraz Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Grupa Łódź” wpisuje się w tematy edukacyjno-promocyjne, realizowane przez Lasy Państwowe i w związku z tym uzasadniona jest pomoc naszych jednostek w tak wzniosłym z punktu widzenia patriotycznego pomyśle.
Z poważaniem
dyrektor RDLP
Dariusz Pieniak”
Czuję, że to nam zaowocuje współpracą z leśnikami, także kolegom z wykrywaczami w terenie :-D
Odpowiedz
#30
i co dalej z glazem
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości