Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borowa - Gałkówek
#1
Cześć. Dzięki za wszystkie powitania i przywołania do porządku w temacie "poznajmy się".
Dzięki nim nauczyłam się jak założyć nowy temat /bo ja z pokolenia pralki frani i adapteru bambino jestem/.
Dzięki również za wszystkie wskazówki odnośnie map WIG, publikacji z informacjami itd.,itp.
No to sobie dalej pogrzebałam. Tak mnie jakoś wzięło z tym szukaniem historii najdawniejszej wsi i dotarłam w końcu do czasów "narodzin" Borowo /obecnie Borowa k/Gałkówka/.
Borowo-Kolonia powstała jako wieś czynszowa na początku XIX w. i została obsadzona kolonistami niemieckimi. Znalazłam następujące nazwiska:
Borowo, Brzeziny

* BREITKREUZ
* GRUN
* GUST
* HEBSCH
* KIRSCH
* LEDE
* MAKUS
* SAMASOK
* SCHEFLER
* SEEMANN


Według
Tabeli Miast, Wsi, Osad Królestwa Polskiego z wyrażeniem ich położenia i ludności afabetycznie ułożona w Biurze Kommissyi Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji t. I-II, Warszawa 1827
Kolonia-Borowo liczyła 58 domostw i 441 mieszkańców. Ponad połowę stanowiły gospodarstwa duże, pełnorolne. Kolonia Borowo korzystala ponadto z serwitutow.

Dzięki pomocy Archeo wiem już, że - Wg Oskara Kossmanna "Borowo oder Wilhelmswald" zamieszkiwało w 1935 r. około 620 Niemców. (wg "Lodz. Eine historisch-geographische Analyse")

Dzięki pomocy Snufkin wiem że:
Borowa ( lata dwudzieste):
bednarz – M. Mrówczyński, kowal – E. Pacer, krawiec – A. Bińkowski, olejarnia – B. Rywiński, piwiarnia – Glass H., ślusarz – J. Dąbki, młyn ( wiatrak) – A. Hasenmajer.
O cmentarzu słyszałem, tych cmentarzy było w swoim czasie wiele w okolicach Gałkowa ( może i Borowej) przed komasacją mogił, może przeszukanie WIG – ów coś pomoże.

Przejrzałam również polacane przez Ciebie mapy i wskazują one, że Borowo było wsią kościelną. Jest tam obok kościola zanaczona chyba pojedyncza mogiła. Teraz jednak po tym wszystkim śladu nie ma. Chyba, że pośledzę jeszcze raz. :-)

Nurtuje mnie jeszcze wiele pytań, dlatego myślę, że tych "wykopalisk" papierowych jeszcze trochę mnie czeka. Np. Co z tym kościołem? Dlaczego nie ma o nim nigdzie wzmianki procz śladu na mapie? W dawnych czasch kościoły miały przecież swoje dobra ziemskie. O dobrach kościoła w Gałkówku znalazłam wiele informacji, a o dobrach tego w Borowej nic. Żadnej wzmianki o jakimkolwiek kościele, czy kaplicy. Na jakimkolwiek etapie życia wsi. Przekłamanie na mapie dla zmyłki?
I jeszcze geneza nazw mnie interesuje. Dlaczego Borowo, skoro lasu tam nie było? Od nazwiska? I dlaczego Wilhelmswald?
Może uda się mi dotrzeć do publikacji- Nazwy miejscowe Polski, Historia Pochodzenie, Zmiany /pod red./ K. Rymunta, Kraków 1997.
A może znacie inne publikacje i mi podpowiecie gdzie szukać.

Dziekuję jeszcze raz za pomoc. Będę pisała o efektach dalszych poszukiwań. Może kiedyś na coś się komuś to przyda.

Dziękuję rownież Ok333 za troskę. Mieszkać będę trochę w innym miejscu Borowej, dalej od Gałkówka. Przy drodze do Zielonej Góry, po przeciwnej stronie wsi /w stronę Rokicin/, bliżej Karpina. Mam nadzieję, że pensjonariusze półotwartego, będą ciągnęłi bardziej w stronę Łodzi, a i po drodze do mnie lasu kawał to może znudzi się im "grzybobranie" :-).
To na razie.
Odpowiedz
#2
Co do kosciola w Borowej ! Tak przypuszczam tylko , ze skoro osiedlono tam kolonistow niemieckich , to pewnie kosciol byl ewangelicki. Takie - dobr koscielnych nie posiadaly .A tak wogole to nawet nie widzialem ,ze tam byl kosciol .Masz jakies fotki - ,,Ciociu Franiu'' :wypas: .
W Borowej , z moja Babcia kupowalem za stalina owce - trzy zdaje sie . Nawiasem mowiac chetnie bytm tam kupil z ,,pol kulki'' baraniej . Kto jeszcze reflektuje na drugie 1/2 . Duszona dobra do ,,1/2'' - a nawet wiecej :wypas: :wypas: :wypas: . Czy sklep macie dobrze zaopatrzony ?

Pozdrawiam z Civitas Calis .
Odpowiedz
#3
Fotek nie mam, jest jednak zaznaczony na wojskowych mapach z 1936 i 1937 roku- jako kościół z jedną wieżą. Ale zaraz się mi pewnie oberwie, że w temacie do 1914 roku o 1936 roku piszę.

:zabawa:

Barana w sklepie nie ma, a i o owoce ciężko, ale zakładam sadek na jesień, to jakby co...
Generalnie najlepiej sklep zaopatrzony we wszelkie trunki, więc puki co :zdrowko:
Odpowiedz
#4
Zielona Góra i część Borowej były zniszczone przez artylerię rosyjską w 1914 r - cała zabudowa musi więc późniejsza. Witam szczególnie serdecznie osobę z epoki Bambino i Frani - czyli mojej! Mam pocztówkę dźwiękową do sprezentowania - Czerwone Gitary. Pozdrawiam!
Odpowiedz
#5
Beato , Stella - nie jest zle . Jest nas - co najmniej - trojka . Zaraz sie okaze ,ze Stella umie grac na gitarze ! :-D - czyli dziewczyna , wino i ...spiew . Lecz zebysmy nie oberwali o asdmina - oczywiscie w miedzyczasie - penetrujemy stanowiska pierwszowojenne i cmentarz z tego okresu w Borowej i nawet w Zielonej Gorze . I prxzebieg granicy z GG tez . W Zielonej Gorze , to wino nawet pasuje , wiec wezniemy w ,,maniorke'' ! Tylko kiedy to sadzenie drzew ???

Pozdrawiam ,,franiowo'' Smile
Odpowiedz
#6
półotwartego nie będzie, będzie las gałkowski ze szlakami turystycznymi, tablicami informacyjnymi o Bitwie, ogrodzonymi resztami okopów - taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę - i nie popuszczę! Ktoś MUSI temu województwu zaproponować wizję na sprowadzenie tu tysięcy turystów z calego świata - i tak będzie. Howgh!!! :-)
Odpowiedz
#7
Hello,

please excuse me for writing in English, however, I do not know enough Polish to post in this language. From what I can guess this topic is about the genealogy of families from Borowa. As my grandmother was born in this town, I also have ancestors from Borowa and would very much like to discuss research possibilities with anyone who also has ancestors from this town. During my research I have assembled a large collection with dates of all families from Borowa covering mainly the time of 1800-1830 (for catholic families my collection even covers the time until 1850/60). I anyone needs any information from this, I would be glad to help.
Last year I visited the region together with my aunt, which was very interesting. An announcement for an exhibition in the local museum of Galków made us curious, and so we went to see the place, which was very interesting. The exhibition was about WWI in the area, but the rest of the little museum was interesting as well, especially since my ancestor Christoph Friedenstab (or Krzysztof Frydensztab) was mentioned in the list of former "wojt"s of the gmina Galków. I had known about this, but now I have more exact dates for this occupation of his.
I am looking forward to your replies!
Uta Härtling from Kassel, Germany
Odpowiedz
#8
Dear Uta - At the bottom your letter translated into Polish.

Smile

Proszę wybaczyć mi język angielski, jednakże nie znam dość dobrze języka polskiego by swobodnie w nim pisać.
Jeżeli dobrze odgadłam tytuł, temat dotyczy genealogii rodzin z Borowej. Moja babcia urodziła się w tej miejscowości i moi przodkowie pochodzą stamtąd. W związku z tym chciałam podyskutować i wymienić się informacjami z kimkolwiek kogo rodzina pochodzi z tej miejscowości.
W wyniku moich badań zgromadziłam pokaźną kolekcję dat i informacji o wszystkich rodzinach z Borowej, z przedziału lat 1800-1830 (dla rodzin katolickich posiadam informacje sięgające lat 1850/60).
Jeżeli ktokolwiek potrzebuje informacje na ten temat, z chęcią pomogę.
W ubiegłym roku odwiedziłam region wraz z moją ciotką, która była bardzo zainteresowana tym wszystkim. Zainteresowała nas informacja o wystawie w miejscowym muzeum w Gałkowie, więc ciekawe udałyśmy się na nią. Miejsce bardzo interesujące jednakże w dużej mierze dominowała tam wystawa na temat I wojny światowej w regionie. Pomimo tego w pozostałej części muzeum było bardzo ciekawe, tym bardziej że mój przodek Christoph Friedenstab (lub Krzysztof Frydensztab) został wymieniony w wykazie byłych wójtów gminy Gałków. Posiadałam wiadomości na jego temat, ale teraz mam bardziej dokładne informacje na temat sprawowanej przez niego funkcji.
Czekam na wasze odpowiedzi

Uta Härtling z Kassel, Niemcy
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
Thank you very much for your help!
Odpowiedz
#10
Cześć.Jeśli chodzi o kościół w Borowie ( Borowej ) to i owszem był ale nie taki klasyczny z wieżą itp.Kościół zewnętrznie nie wyróżniał się niczym nadzwyczajnym ponieważ zlokalizowany był w zwykłym domu mieszkalnym.
Odpowiedz
#11
Jeżeli ktoś potrzebuje dane od Uty to mogę przetłumaczyć.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości