Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karabin p panc UR 10mm
#1
Panowie istniało w ogóle coś takiego jak UR na nabój 10 mm ? Sie nie spotkałem szczerze mówiąc . Jak niby by miał wyglądać karabin pod takie ammo ?


<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item228110435_unikalny_pocisk_do_kb_ur_10_mm_super_rzadkosc.html">http://www.allegro.pl/item228110435_uni ... dkosc.html</a><!-- m -->
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#2
Cytując : ''Początkowo stosowano pocisk typu SC, zwiększano jedynie ładunek prochowy i wypróbowywano różne rodzaje prochów nitrocelulozowych. Badania prowadzono na stanowisku doświadczalnym, wykorzystując standardowe lufy mauserowskie. Po zastosowaniu prochu progresywnego i nowego pocisku typu DS, na stanowisku doświadczalnym osiągnięto prędkość początkową 1300 m/s. Pocisk typu DS miał wydłużoną część cylindryczną, zlikwidowano w nim stożek tylny, zmniejszono ostrołuk. Pocisk miał rdzeń ołowiany w płaszczu stalowym melchiorowym i ważył 14,579 g.
W trakcie badań stwierdzono bardzo szybkie zużywanie lufy i problemy z zakleszczaniem się łuski wskutek działania wysokich ciśnień, na nowo opracowano łuskę i ładunek prochowy. Nowa łuska miała długość 107,67 mm, wykonano ją ze stopu miedzi 67% i cynku 23%. Elaborowano ją 11,15 g prochu bezdymnego. Łączna masa naboju wynosiła 64,25 g, a długość całkowita równała się 131,2 mm. Pocisk typu DS wystrzeliwany z lufy karabinu wz. 35 osiągał prędkość początkową w granicach 1250-1275 m/s. '' -materiał zaczerpnięty ze stronki bolasa (mam nadzieje ze się nie obrazisz Smile

Więc tak skoro testowali go na mauserowskich lufach to jak by mieli wpakować tam 10 mm ?? Mauserowska lufa wraz z gwintowaniem ma 8 mm.No chyba ze to pocisk z jakiś prototypowych wersji :zdziwko: .Albo jest tak tajemniczy jak sam ur do 1939 roku.Poza tym nie ma bić Skarżyska ale okej to można pominąć bo są też bez-wcześniejsze partie(jednak że z biciami byłoby to bardziej wiarygodne).Kolejna sprawa łuska od ura jest dłuższa.Ta wygląda jak od Springfielda :lol: tyle że z dziwną spłonką.Poza tym jakość zdjęć nie powala. Stawiam że to jakaś lipa.Oczywiście mogę się mylić :baby:

P.S ma ktoś zbędne 1000 zł ??I urugwaja na składzie to sprawdzimy :lol:
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#3
Czołem

Zatem kilka słów na temat tego typu amunicji która nie była i nie jest LIPĄ!!!
Z końcem lat 30. w Skarżysku Kamiennej podjęto prace nad nowymi, silniejszymi nabojami do kb ppanc.
Wiadomo o dwóch typach kalibrów:
-10x99mm
-13x178mm
Naboje te wyprodukowano!!! w partiach prototypowych - dokładne dane ile tego powstało niestety się nie zachowały. W polskiej produkcji wojskowej amunicji w latach 30. na prototypach NIE NABIJANO żadnych sygnatur.
Cóż jest wiadome: z autopsji wiem że to co nie zostało wykorzytane w przemyśle zbrojeniowym najczęściej nie jechało do huty a było zakopywane w nie duzych odległościach od rodzimej fabryki. Z takiego źródła posiadam prototypową niedokończoną łuskę z Wojskowych Wytwórni Amunicji Karabionowej z 1925 r do 8x50R Lebel.
Zatem to co jest na aukcji jest jak najbardziej prawdziwe. I nie ukrywam że gdybym miał 1000 zł na wydanie to z dużą radością zasilił bym swoją kolekcję takim rarytasem.

Jeśli zaś chodzi o karabin o tym kalibrze to wątpię by został takowy ukończony. Jedakowoż musiała zostać wyprodukowana lufa o takich parametrach jak nabój, gdyż na czymś musieli robić testy.

Tyle z mojej strony.
Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#4
No i znowu potwierdza się , że człowiek uczy się przez całe życie :mrgreen: Na wszelki wypadek wrzuce zdięcia ( zaznaczam , że pochodzą z allegro ) . A tak swoją drogą wyobrażacie sobie UR-a na nabój 10 mm :-) Nie straszne nam by były Pantery , Tygrysy i inne ustrojstwa :-P
Pzdr


Załączone pliki Miniatury
       
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#5
Czołem

Dodam jeszcze kilka szczegółów:
- 10x99mm: znane są tylko naboje produkowane w łusce mosiężnej; wymiary: wysokość naboju 131mm, wysokość łuski 99mm, średnica dna łuski 20,2mm, średnica pocisku 10,4mm.

- 13x178mm: znane są tylko naboje produkowane w łusce mosiężnej; wymiary: wysokość naboju 220mm, wysokość łuski 178mm, średnica dna łuski 26mm, średnica pocisku 13,4mm.

Obydwa naboje wyprodukowano w Państwowej Fabryce Amunicji w Skarżysku Kamiennej.

Informacje pochodzą z książki G. Franczyka - Polska Amunicja Strzelecka 1919 - 2004.

Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#6
Wiec tak jak napisałem zwracam honor jeśli jest to orginał : ]
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#7
Z tego co mi wiadomo to wyszło kilkanaście tych łusek i nabojów. Te co lepsze rozeszły się jak świeże bułki, teraz zaś pojawiają się te gorsze.
Ciekawe jest to, że to cały nabój a nie sama łuska.
Ehh przydała by się taka na półce... :dontgetit:


Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#8
Spuścił troche z ceny :lol: :lol: :lol:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item241615710_unikalny_pocisk_do_kb_ur_10_mm_super_rzadkosc.html">http://www.allegro.pl/item241615710_uni ... dkosc.html</a><!-- m -->
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości