Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarz ewangelicki na Olechowie
#1
Witam
Na początek trochę zaspamuję, no ale trudno... w dobrej wierze... ;-)

Przy okazji wykonywanej pracy zawodowej, w latach 1995-96, uczestniczyłem w projekcie edukacyjnym, polegającym na jak najdokładniejszej inwentaryzacji wiejskiego cmentarza ewangelickiego na Olechowie.
Efektem tej pracy było powstanie stronki internetowej:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://lo44.szkoly.lodz.pl/pliki/kropla/html/index1.html">http://lo44.szkoly.lodz.pl/pliki/kropla ... ndex1.html</a><!-- m -->

Z tego co wiem, dewastacja cmentarza postępuje szybko, więc materiał ma już chyba pewną wartość archiwalną. Może zaciekawi on miłośników starych cmentarzy ewangelickich.
Pozdr
Odpowiedz
#2
Kapitalny link ...
Szczególnie pod kątem Olechowa ... mieszkałem mase czasu na Janowie obok ... praktycznie od dziecka znam okolice Wink

W życiu bym nie pomyślał że takie motywy tam były Wink
[Obrazek: czolg.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#3
Zajebista stronba czy ktos tam szukal tych obozow moze byc fajny motyw :mrgreen:
Odpowiedz
#4
obert8 napisał(a):czy ktos tam szukal tych obozow moze byc fajny motyw
Witam
Z tego co pamiętam, to chłopaki odwiedzili wtedy Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Łodzi i tam zbierali informacje.
Czy próbowali wtedy lokalizować położenie w terenie? - trudno mi jest powiedzieć... latka lecą... pamięć już nie ta.... :-D
Wtedy, w projekcie, kwestia obozu była trochę drugorzędnym motywem.
Pozdr
Odpowiedz
#5
bardzo ciekawy link
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
Poszukiwania miejsc kaźni i represji są teraz na topie. Może to zainteresować Radę Pamięci ... z Warszawy albo jej klony w urzędzie wojewódzkim w Łodzi, efekt to współpraca z forumowiczami, przełamywanie lodów, ciekawe zadanie.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#7
Moje gratulacje Globi super link. Przesłałem go mojemu koledze z Wa-wa ktory pracuje IPN ma kogoś zainteresować tym tematem . :wypas:
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości