Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa Łódzka w Gazecie
#1
Jak dotąd nie zauważyłem odzewu na artykuł naszego kolegi w Gazecie!! :zly: A przecież to temat, który zjednoczył wszystkich chyba użytkowników Forum.
Zapraszam do lektury i komentarzy! :book: :cwaniak:

Link do artykułu:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,4467568.html">http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,4467568.html</a><!-- m -->

[ Dodano: 10 Wrzesień 2007, 22:18 ]
Osobiście tekst mi się bardzo podoba! Pomimo pewnej liczby błędów i niefortunnych określeń (zamierzonych bądź nie) wprowadza w nastrój i zachęca do przyłączenia się do tej - jak wynika z tekstu - powszechnej już akcji.
Oby odzew był odpowiedni!!!
Uszanowanie Stella!!!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#2
archeo, gdyby nie stowarzyszenie, nie pisałbym reportażu. Błędy zawsze są, bo to reportaż subiektywny, a nie sprawozdanie naukowe. Oddźwięk jest piękny - postawimy pierwszy w Polsce pomnik Polakom ginącym w obcych mundurach, będą uroczystości i wydawnictwo regionalne takie, że się Łódź załamie z zawiści! Nasi górą - i o to chodzi... :-D
Nawiasem mówiąc, reportaż poszedł w wersji okrojonej o dwie strony. Nic to - jak mawiał mój imiennik. Wkrótce wrzucę tu przekład piosenki Wysockiego o archeologach, więc się strzeż :-D :-D :-D
Odpowiedz
#3
Stella - obyś nie tracił pary...

mój nick: OldWit nie oldvit - drobiazg ;-)

Mam nadzieję, że w rzeczywistości wszystko będzie wyglądało równie dobrze jak w reportażu...

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#4
obyśmy wszyscy nie stracili. Dostałem maila... z Izraela, pewien pan spłakał się przy lekturze reportażu, bo mu się los zapomnianych żołnierzy z Holocaustem skojarzył.
Odpowiedz
#5
a kiedy to poszło na papierze?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
<!-- m --><a class="postlink" href="http://miasta.gazeta.pl/lodz/51,35136,4467568.html?i=5">http://miasta.gazeta.pl/lodz/51,35136,4467568.html?i=5</a><!-- m -->

Sporo fajnych fotek, ale też i parę błędów w ich doborze - analogia do ksiażki "Ziemia Łódzka w ogniu" (fotki z innych teatrów działań, inne lata, Niemcy w stahlhelmach itp ...).
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#7
dział foto wlazł do moich plików ze zdjęciami (redachtory mają dostęp) i wybrał sobie to, co chciał. Nie mam z ich padalczą działalnością nic wspólnego :zly:
Odpowiedz
#8
Nie wiem jakie masz możliwości korekty Michale, ale moim zdaniem warto pilnować takich detali.

W obiorze ogólnym są niezauważalne, ale każdy kto choć troszeczkę się tym interesuję od razu zauważy znane fotki z Frontu Zachodniego czy pozna od ręki niemieckie hełmy M16 wprowadzone na zachodzie pod koniec 1917 roku jak dobrze pamiętam. Także w realiach listopada/grudnia 1914 roku to czyste science-fiction pokazywać żołnierzy w takowych. Mamy przecież w Łodzi pokaźne zbiory tych zdjęć - można użyć innych, zdecydowanie lepszych.

Tym bardziej warto o to dbać jeżeli chce się zainteresować tematem specjalistów - bo oni właśnie na podstawie takich materiałow mogą ocenić skalę zaangażowania w projekt i na tej podstawie określić czy wchodzą w to czy nie.

Analogicznie można by do artykułu o Wrześniu 1939 w łódzkim zilustrować zołnierzami 2 AWP wjeżdzającymi do miasta w 1946 na SU-152 Wink Niby też mają rogatywki i podobne mundury ... ale to właśnie detale czynią całość atrakcyjną.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie odbierzesz tego jako marudzenia Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#9
możliwości nie mam prawie żadnych, niestety. Na szczęście nie napisali, że to spod Łodzi, tylko „zdjęcia z I wojny”, co jest pojęciem dość szerokim.
Odpowiedz
#10
Moja delikatnie zgryźliwa uwaga nie dotyczyła elementów wielkiej historii, gdyż zapewne znasz ją lepiej ode mnie. Chodziło mi raczej o potknięcia słowne i zamierzone lub nie błędy w przekazie... faktycznych zdarzeń z XXI w.. Zresztą najważniejsze, że artykuł był dobry!!!
Co do akcji jakie teraz prowadzicie to o jaki pomnik chodzi? Jakie wydawnictwo? Może mogę w czymś pomóc?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
bolas napisał(a):Nie wiem jakie masz możliwości korekty Michale, ale moim zdaniem warto pilnować takich detali.

W obiorze ogólnym są niezauważalne, ale każdy kto choć troszeczkę się tym interesuję od razu zauważy znane fotki z Frontu Zachodniego czy pozna od ręki niemieckie hełmy M16 wprowadzone na zachodzie pod koniec 1917 roku jak dobrze pamiętam. Także w realiach listopada/grudnia 1914 roku to czyste science-fiction pokazywać żołnierzy w takowych. Mamy przecież w Łodzi pokaźne zbiory tych zdjęć - można użyć innych, zdecydowanie lepszych.

Tym bardziej warto o to dbać jeżeli chce się zainteresować tematem specjalistów - bo oni właśnie na podstawie takich materiałow mogą ocenić skalę zaangażowania w projekt i na tej podstawie określić czy wchodzą w to czy nie.

Analogicznie można by do artykułu o Wrześniu 1939 w łódzkim zilustrować zołnierzami 2 AWP wjeżdzającymi do miasta w 1946 na SU-152 Wink Niby też mają rogatywki i podobne mundury ... ale to właśnie detale czynią całość atrakcyjną.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie odbierzesz tego jako marudzenia Wink

Jeżeli chodzi Ci o to zdjęcie to jest na nim ISU 152, i ani rok ani formacja się nie zgadza! chyba, że masz na myśli jakieś inne zdjęcie.

Pozdr MJ

Ps. Przepraszam ze OT!
Odpowiedz
#12
Nie miałem na myśli żadnego konkretnego zdjęcia - czysta fantazja dla porównania, nie odnosiłem się do niczego znanego z tym 1946 rokiem.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#13
Mam prośbę o tytuły gazet jakie ukazywały się w Łodzi w 1914 r. oprócz Dziennika Łódzkiego, oraz poszukuję planu Łodzi z 1913 r. kiedyś Gazeta Wyborcza miała taką serię wydawniczą. Miałem oczywiście egzemplarz tej mapy ale pożyczyłem i ktoś zapomina mi oddać. Gdzie ewentualnie mogę kupić taki plan.
Odpowiedz
#14
wpadnij w poniedziałek do redakcji GW, Sienkiewicza 72, dam Ci.

[ Dodano: 2007-09-14, 15:19 ]
jestem od godz. 9, jeśli nie możesz w poniedziałek, napisz, kiedy będziesz. Wiecej zbędnych planów niestety nie mam Sad
Odpowiedz
#15
Postaram się dotrzeć do redakcji Gazety do godz. 15. Rano o 9 nie dam rady.
pozdrawiam

[ Dodano: 2007-09-17, 14:37 ]
Do stella
dziękuję za mapę
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości