Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bukier (?) w Grabowie
#31
(18-11-2015, 15:12)gunship napisał(a): Leszku masz może skan tego artykułu? Tak na marginesie czy są ślady po punktach oporu na południe od Grabowa, w stronę Poddębic?
Skany już masz.
Co do umocnień na północ od Poddębic.
Od Grabowa w kierunku Uniejowa przebiegała pozycja ryglowa łącząca linie b-1 i b-2 , Grabów miał być węzłem pozycji ryglowej i linii b-1. Ale nie był, bo linii b-1 na południe od Grabowa nie pobudowano (na północ i owszem). Czy zachowały się ślady umocnień, ziemne tak, betonowe - wątpliwe. Z braku środków betonowe schrony budowano przeważnie w węzłach i w miejscach szczególnie ważnych ze względów taktycznych, reszta umocnień to transzeje, rowy p.czołgowe, schrony drewniano – ziemne. Betonu szukał bym przy ważniejszych drogach i magistrali węglowej.
Na północ od Kłódnej w Bródnówku zachowały się rowy przeciw czołgowe.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#32
Pierwsze opracowanie na temat fortyfikacji na interesującym nas terenie zawarte zostały w zeszycie Fortyfikacje na Ziemi Lubuskiej nr 4 (1998) "Linie B-1 i B-2 na terenie województwa konińskiego- ciekawostki str 56-61.
Polecam i miłej lektury
"ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców"
Odpowiedz
#33
A co z rejonem Gostków - Wartkowice? Przeprawa przez Ner i dosyć istotny węzeł drogowy w regionie prowadzący w stronę Uniejowa który był przewidziany jako druga główna przeprawa przez Wartę w naszym rejonie.

PS: Dzięki za skan.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości