Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ringstand w Sieradzu
#1
Wybrałem się dziś rano zrobić kilka fotek sieradzkim tobrukom.

Postanowiłem darować sobie te, które są zalane asfaltem i te u Urszulanek. Tam tylko wystaje nad powierzchnie do 20cm i w sumie nie ma na co zwrócić uwagi, po za miejscem, w którym zostały umiejscowione.

Zacząłem od znajdującego się obok Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji bunkra. Jest wkomponowany w wał przeciwpowodziowy. Wejście jest zasypane, otwór do prowadzenia ognia niczym nie jest przykryty. Wnętrze przedziału bojowego pełni obecnie rolę śmietnika. Oto kilka fotek:
[Obrazek: dscf1872ql4.th.jpg][Obrazek: dscf1873ck0.th.jpg][Obrazek: dscf1875te5.th.jpg]

Następnie wybrałem się na wzgórze zamkowe. Są tam 4 tobruki i na moje oko jeden z nich jest połączony (tylko chyba nie wewnątrz,) ze schronem biernym, podobnym do tego jaki znajduje się we wsi Jeziory.

[Obrazek: dscf1883pc6.th.jpg][Obrazek: dscf1887sn3.th.jpg]

wejscie i otwory wentylacyjne
[Obrazek: dscf1888nv8.th.jpg][Obrazek: dscf1889ht0.th.jpg]
wnętrze bunkra niestety nie zdołałem wejść z powodu nieodpowiedniego obuwia
[Obrazek: dscf1890eh2.th.jpg][Obrazek: dscf1892yv4.th.jpg][Obrazek: dscf1893cf9.th.jpg]
to co lezy to są pancerne drzwi, widocznie trudno jest je wymontowac, bo pamietam ze kilka lat wstecz jeszcze byly na swoim miejscu[Obrazek: dscf1891ca6.th.jpg]

jakiś otwór w na "dachu" [Obrazek: dscf1885pt8.th.jpg] i drugi [Obrazek: dscf1885mh6.th.jpg]

Wszystkie otwory do prowadzenia ognia zostały przykryte betonowymi płytami, w kilku chłopa da rade je podnieść. Jeszcze parę fotek
[Obrazek: dscf1894fz7.th.jpg][Obrazek: dscf1895ak7.th.jpg][Obrazek: dscf1906dp7.th.jpg]jakas rura w jednym z nich [Obrazek: dscf1901hg2.th.jpg]
Odpowiedz
#2
W lipcu odwiedziłem kolegę w Sieradzu i oprowadził mnie po tych obiektach które zna z autopsji Smile Byłem na wzgórzu zamkowym i przy kortach. Ten duży z zamkowego połączony ze schronem biernym pełnił funkcję schronu dowodzenia kompanii (??).
Jeszcze jeden namierzyłem w wale przeciwpowodziowym przy przystani MOSIR.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
tak jest on w wale zaraz przy drodze jak się idzie na przystań, takie bunkry jeszcze były przed Teatrem Miejskim obecnie pod kostką brukową i chyba 2 są u sióstr Urszulanek jak zaznaczyłem w poprzednim poscie pominąłem je, bo nie ma na co tu zwracać uwagę
Odpowiedz
#4
Byliśmy w sobotę i zwiedziliśmy całą Linię Warty. Warto było zwiedzić, udało nam się nawet od środka zwiedzić ufortyfikowany most w Sieradzu.
Zdjęcia w przygotowaniu, na dniach pojawią się w galerii Smile
Odpowiedz
#5
Informacje o sieradzkich ringstadach można znaleźć w Leksykonie miasta Sieradza, pod red. S. Olejnika, Sieradz 2006, s. 299, hasło "schrony niemieckie". Pod hasłem mała bibliografia tematu.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
Nic nie zastąpi zwiedzania na żywo Smile Ten zapach betonu - bezcenne :wypas:
Odpowiedz
#7
schroniki na wzgórzu sympatyczne Smile ale most to po prostu extra, jeszcze napisy gdzieniegdzie zachowaneSmile
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#8
Takie dwa jak kolega pokazał na pierwszych zdjęciach znajdują się jeszcze kolo zbiornika Jeziorsko.Na drodze od tamy w stronę miasta Warta.Nie jest je łatwo znaleźć dlatego nie ma ich uwzględnionych w internecie(nie znalazłem nigdzie).Jeden jest zaraz obok trasy (ciężko go zauważyć) a drugi na prywatnym terenie(podwórku?).Miałem okazje odwiedzić ten przy trasie.Informacje o nich dostałem od znajomego który ma rodzinę na tych terenach.Jak znajdę zdjęcia to postaram się wrzucić.Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#9
Takich bunkrów jest jest więcej ale trzeba iść wałami z sieradza w stronę warty,na pewno będzie zaraz za jednostką,i w biskupicach,jedne są po lewej stronie rzeki a inne po prawej.

Pozdrawiam..
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości