Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice
#1
szukam informacji o działach przeciwlotniczych do ochrony lotniska lublinek wybudowanych przez Niemców w okresie IIWS na polach na styku Chocianowic i Łaskowic , tzn jezeli ktoś miałby zdjecia z tamtego okresu , widział jaka jednosta tam stacjonowała i do czego konkretnie służyła i co sie stało z tymi działami po wojnie stało tzn czy niemcy zniszczyli czy polacy lub ruscy zdemontowali i wywieźli
Odpowiedz
#2
A w którym miejscu? Są jakieś pozostałości? Jeżeli to do bezpośredniej osłony to w grę wchodzą najprawdopodobniej 2 cm Flakvierling 38. Jedna taka bateria a właściwie jej pozostałości znajdują się przy ul. Pienistej 150 m vis a vis terminalu nr 1.
W razie co odezwij się na priv zajmuję się tematem OPL.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Zachowały się
1.bunkier dowodzenie w bardzo dobrym stanie
2.nienaturalny wykop ziemny połozony przy drodze gruntowej który moim zdaniem był dla samochodów cięzarowych dowożących amunicje i zaopatrzenie
3.bunkier uzywany do składowania amunicji , obecnie w kiepskim stanie , po wojnie w okolicy tego bunkra zginął conajmniej jeden cywil przy rozbrajaniu amunicji
4. resztki fundamentów od działa przeciwlotniczego jednego lub więcej sztuk
5.ziemianka w którym składowane były jakieś materiały wybuchowe i obecnie zakopany już staw który stawem stał się po wojnie natomiast w czasie wojny był to wykop ziemny uzywany do składowania amunicji
6. pobliski budynek w którym skoszarowana byl obsługa tych dział


wszytkie powyższe elemeny znajdują sie w jednej lini oprócz 6

do połowy lat 90 czeste były wizyty patroli saperskich kiedy to okoliczni rolnicy podczas wiosennych prac polowych wyorywali pociski kaliber 88, wiem bo w tamtych rejonach się wychowałem dodatkowo niedaleko tego miejsca znajduje sie zapomniany cmentarzyk ewngelicki (nieujety w waszym wykazie niemieckich cmentarzy ewangelickich) na którym leża sami niemcy zamieszkujący kiedys te rejony + żołnierz jednostki GrossDeutchland Reiter Eberhard Wachler poległy w tych rejonach 7.09.1939 w wieku 22 lat , być może jest ich tam wiecej ale tylko jego płyta nagrobna się zachowała


a i do dzis pełno jest na okolicznych polach ciemnozielonego lontu który przypomina wkłady do długopisu puste w środku pali się jasno niebiekim ogniem nawet pod wodą


prosiłbym o wszelkie informacje na temat tej baterii , obsługi , ewentualne zdjecia z okresu IIws
Odpowiedz
#4
Widzę że Gun chyba o czymś nie wiedział :-) , mógłbyś wrzucić zdjęcia tych pozostałości na stan dzisiejszy . Pytanie trochę nie w temacie ostatnio rozmawiałem z kolegą i powiedział że na Teofilowie koło Żabieńca też była ponoć jakaś bateria przeciwlotnicza wiecie coś na ten temat?
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#5
Tak Grandi - o tej w rejonie Żabieńca słyszałem ale raczej pewne że nic się nie zachowało gdyż w tym miejscu stoją teraz bloki Teo A Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Onyx a ,który z nich wg ciebie był bunkrem dowodzenia.
Ten...
[Obrazek: 003ds0.jpg]

czy może ten.??

[Obrazek: 009rp2.jpg] .

A może to nie ta okolica?
Odpowiedz
#7
Ha..ha...ha....
Masz tutaj ten bunkier dowodzenia .Jeszcze z oryginalnym krzesłem!!!
[Obrazek: 010gn1.jpg]
Odpowiedz
#8
Kropi to zdjecie z wejściem jest napewno z tego bunkra dowodzenia (chyba że gdzies jest bliżniaczy), tego okienka nie kojarze ale dzis się przyjrze , to zdjęcie z krzesłem napewno nie jest z tego bunkra ponieważ tam nie ma łukowatych sklepień ( możesz napisac gdzie dokładnie to zdjęcie z krzesłem zostało zrobione ? ) z tego co pmiętam sa tam 3-4 małe pomieszczenia + jedno większe ,2 małe prostokątne okienka z wmurowana kratą + dodatkowe wejście zamurowane (nie wiem czy po wojnie czy w czasie) , 2 zestawy przewodów kominowych lub wentylacyjnych i śdlady po instalacji elektrycznej i oświetleniu, (w jednym z pomieszczeń musiało się znajdować jakieś urządzenie poniewaz sa dziwne wcięcia w murach ,wiem że okoliczni rolnicy po wojnie wykopali kable łaczace ten bunkier z budynkiem leżącym przy ulicy w odległości ok 600m . Jeśli wiesz coś więcej to pisz , lub jeśli się mylę (może to nie był bunkier dowodzenia ale napewno do zwykłych nie należał jeśli było tam swiatło,ogrzewanie ,toaleta i telefon lub radiostacja
Odpowiedz
#9
I opis Onyxa pasuje do pozostałych obiektów wokół Łodzi.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
A może to wejście o którym pisze Onyx jest od tej budowli?

[Obrazek: 002gs7.jpg]

Faktem jest ,że to są dwa różne obiekty.
Przeznaczenie drugiego pachnie mi raczej małą obórką.

A czy to zdjęcie pasuje do Twego opisu. Bo może mamy dwa lub trzy obiekty?

[Obrazek: 005uv1.jpg]

Gunship!! sprawdź pocztę i napisz czy doszło.
Odpowiedz
#11
byłem i ogladałem dziś ten bunkier w Łaskowicach ,tylko zdjęcie z wejściem jest od tego bunkra (poznałem po odpryśnietym tynku po lewej stronie) , i prawdopodobnie zdjęcie z kratą żelazną tez pasuje to tego bunkra (reszte zdjęć jest od innego bunkra) . Nie wiem jak dawno temu robiłes zdjecie tego wejścia ale zawsze jest zasypane gałeziami celowo przez rolnika na którego lezy teraz polu ten bunkier , a niekiedy nawet na te gazłezie porozrzucany jest obornik aby nie chciało ci sie czasem wyciagać tych gałezi i dostac do środka , a dodam że nic w nim nie trzyma , więc niezrozumiałe czemu go tak pilnuje , w 03.2007 jak chodziliśmy dookoła tego bunkra z wykrywaczem to po chwili pojawił się z widłami . ciekawe są 2 kominy które składaja się jeden z 8 a drugi z 4 wewnętrznych kanałów w sumie 12 więcej niż pomieszczeń w środku tego bunkra. Szkoda że nie mam cyfówki to zrobiłbym wam pare fotek i nie rozpisywałbym się tak
Odpowiedz
#12
Możecie napisać gdzie dokładnie są te bunkry w Łaskowicach, albo dołączyć jakąś mapkę.
Odpowiedz
#13
Witam.Czy to coś teź naleźało do baterii p.lot? Pzdr


Załączone pliki Miniatury
   
Powyższy post został utworzony wyłącznie ze zrecyklingowanych literek najwyższej jakości,poddanych procesowi starannej selekcji.
Odpowiedz
#14
A gdzie to i co to ? Jakieś lepsze zdjęcia bo tak na oko to raczej trudno stwierdzić co to jest Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#15
Obiekt znajduje się z prawej strony pasa startowego idąc w kierunku ul.Pabianickiej na wysokości Zakladów Remontowych,jakieś 500-600m od rzeki.Zdjącia postaram się wyszukać i wkleić.
Pzdr
speed
Powyższy post został utworzony wyłącznie ze zrecyklingowanych literek najwyższej jakości,poddanych procesowi starannej selekcji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości