Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mały jubel
#1
Policzyłem, że od czasu spotkanie niejakiego i znanego mi poniekąd wcześniej Oberta w lesie (2005), o poszukiwaczach, a potem o SE-H pisałem w GW do dziś równo 20 razy. I tak o 120 za mało :-D !!!
Odpowiedz
#2
gratuluje :cwaniak: i jeszcze raz tyle zycze
Odpowiedz
#3
Do dziś czyli? Co tam nowego?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#4
do dziś, czyli do 20 września. Dziś było o wystawie w Gałkowie.
Co nowego? No to w stylu wiadomości.
BRZEZINY. Wójt gminy zaprosił grupę żołnierzy niemieckich. Dziesięciu młodych ludzi przyjedzie do gminy, żeby pomóc w porządkowaniu cmentarzy z I wojny. Będą to robić wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego.
KOLUSZKI. 24 września na spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy wójtowie, przedstawiciele RDLP i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur rozmawiali o planach, związanych z turystycznym wykorzystaniem „operacji łódzkiej”. Ustalono, że do konca roku zostanie sporządzony kosztorys wszystkich przedsięwzięć, po czym władze gmin wystąpią poprzez urząd Marszałkowski po dotacje z UE. Wstępnie oszacowano potrzeby na 15 milionów euro.
KALETNIK. Nadleśnictwo Brzeziny przygotowało plan szlaków turystycznych w lesie gałkowskim. Szlaki skoordynowano z projektem gminy Koluszki. Wstępnie wytyczono „złoty pierścień” Bitwy, prowadzący od Łodzi poprzez Wiączyń, Pustułkę, Brzeziny, Rogów, Koluszki, Gałków, Justynów i Andrespol.
OZORKÓW. Władze gminy chcą przylączyć się do projektu turystycznego.
IRKUCK. Podczas rozpoczynających się tam Dni Kultury Polskiej konsul RP poinformuje uczestników, że w lesie gałkowskim zostanie odsłonięty głaz, upamiętniający żołnierzy z Syberii, poległych w listopadzie 1914 r. pod Łodzią. W uroczystosci wezmą udział kombatanci ze Związku Sybiraków.
WARSZAWA. na Targach Turystycznych Łódź przedstawiła materiały, związane z „operacją łódzką”. Cieszyły się takim zainteresowaniem, że już drugiego dnia zabrakło ich na stoiskach.
ŁÓDŹ. Prezes SE-H „Grupa Łódź” podejmie w najbliższych dniach rozmowy z dyrekcją ŁDK, żeby w rocznicę „operacji łódzkiej” otwarto tam wystawę znalezisk z pól bitewnych. Do 2009 r. eksponaty staną się zaczątkiem stałego muzeum Bitwy w Tadzinie k. Brzezin.
KOLUSZKI. Niewykluczone, że wicemiss Polonia z Koluszek, Marta Kaczmarczyk, będzie reklamować miejsca związane z Bitwą na billboardach. Rozmowy trwają. W planach jest też niewielki folder promocyjny, aczkolwiek kontrowersyjny: finalistki konkursu Miss Polonia, łodzianka, dwie pabianiczanki i Marta sfotografowałyby się na cmentarzach wojennych i przy zachowanych okopach.
Mało, jak na jeden dzień? :-D
Odpowiedz
#5
No raczej nie!
Wypadałoby jeszcze ruszyć gminę/miasto Stryków oraz gminę/miasto Zgierz. Jeżeli chodzi o powiat zgierski to możemy liczyć na przychylność.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
tu trzeba działać chytreńko... Dr Marciniak „ruszał” Pabianice i Zgierz - mieli być na konferencji w Koluszkach, ale nie przyjechali. Musi powstać taki magnes - kilka gmin, gdzie coś się z bitwą dzieje. Koluszki, Brzeziny, Nowosolna, Andrespol i np. Brójce. Kiedy inni zauważą, że coś tam jest, jakieś imprezy, chociażby FD4K - pozazdroszczą. I same zechcą dołączyć. Mają z czym, ale jak zacznie się motac za dużo naraz, to wszystko rozejdzie się po kościach, bo będą się oglądać na innych. Naprawdę byłem zaskoczony, ile pomysłów padło w Koluszkach - kiedy ludzie przekonają się do czegoś i sami zaczynają działać, są fantastyczni. I to oni, a nie my, mogą zorganizować pieniądze.
Udało się poderwać piechotę do ataku. Doszło wsparcie artyleryjskie w postaci RDLP i FD4K. W odwodzie są jeszcze ciężkie działa - Urząd Marszałkowski, kuratorium (projekty oświatowe, wymiana młodzieży, konkursy, opieka nad cmentarzami), UMŁ i województwo. Wyższy urząd musi usłyszeć, że „niżej” coś sie dzieje - wtedy ma podstawy działania i, powiedzmy, przypisania sobie zasług. Niech je sobie przypisuje kto chce, w końcu nie możemy wyręczać urzędów - SE-H ma swoje zamiłowania i cele. Musi być czas na chodzenie z wykrywaczami, zbieranie fantów (powiedzmy, ze do muzeum) i robienie tego, co SAMI ZECHCEMY. Nie może być, że ktoś powie: „Tym zajmie się stowarzyszenie”. Mówiąc krótko, to inni powinni robić to, o co NAM chodzi, a nie MY wykonywać polecenia innych. Pycha przeze mnie przemawia :-D , ale Bitwa jest naszym wymysłem-pomysłem i tam zostanie.
Odpowiedz
#7
Michał znam dosyć dobrze wicestarostę zgierskiego więc jeżeli będą jakieś konkretne spotkania w tym temacie - dawaj znać to postaram się przekazywać mu informację i może jakoś zainteresuje się tym.
Wstępnie zadeklarował chęć poparcia i to już dawno temu (żeby nie było że przed wyborami hahah) Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
Ha! Wspaniale!
a jeszcze rok temu na tym forum było tyle wątpliwości co do powodzenia :-D
wielu nie chciało wierzyć, że kasa to nie problem bo można ją wyciągnąć z UE :-D
miło patrzyć jak dobre rośnie! :wypas:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
No dziś był artykuł w GW jak to wycieczki autokarami przyjeżdżały
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#10
na piątek mam napisać całą stronę o Bitwie do cyklu historycznego w stylu „Łódź a wydarzenia na skalę swiatową”.
Zgierz dojdzie jak najbardziej, też miał walki, poza tym warto włączyć też kolejkę łęczycko-krośniewicką. Chromolić wybory, Bitwa jest ponadpartyjna. Chyba także w Zgierzu mieszka szef prezesa naszego ;-)
Odpowiedz
#11
Z kolejką mogą być problemy. SKPL pokłóciło się ze Stowarzyszeniem Waldiego - zresztą niech on sam to wszystko wyjaśnia Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
Mam pytanie. Czy ktoś już rozmawiał z kimś z władz Strykowa?
Przypomniałem sobie, że dyrektorem tamtejszego Domu Kultury jest mój szkolny kolega...
Postaram się w najbliższym czasie go odwiedzic i może zaowocuje to współpracą.
Szczegóły opiszę po spotkaniu z nim. :yes:
Odpowiedz
#13
ze Strykowem jeszcze rozmów nie było, choć ten teren też "wchodzi" w Bitwę. Wszelkie inicjatywy mile widziane. W razie zainteresowania - proponuję od razu kontakt z wójtem gminy Brzeziny, p. Zbigniewem Sokołowskim, albo z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Koluszkach, p. Jarosławem Woźniakiem (on koordynuje wszystkie "bitewne" poczynania).
Odpowiedz
#14
Dzięki za podpowiedź stella.
Mile widziane były by podpowiedzi innych forumowiczów. Mogę przeoczyc pewne kwestie podczas rozmowy w Domu Kultury, a jezeli ktoś podpowie coś od siebie, to dołączę to do listy spraw do omówienia. :wypas:
Tak więc czekam na wasze podpowiedzi.
Odpowiedz
#15
niewątpliwie ciekawą dla Strykowa postacią byłby niejaki Arsenij Duszkin, absolwent Kaczyńskiej (hm...?) wyższej szkoły awiacji. 9 listopada 1914 r. walczył w Strykowie w rejonie cegielni w składzie 22 pułku syberyjskiego. Potem bił się o Konstantynów i Pabianice. Dostał krzyż św. Jerzego. Może w archiwach miejskich/kronikach parafialnych zachowały się jakieś dokumenty, zdjęcia, relacje? O Stryków walczył oddział łowicki, który potem starł się z gen. Schefferem w rejonie Gałkowa
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości