Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Flakgruppe Litzmannstadt
#16
Zgadza się - to ze zdjęcia to bateria na Lublinku. Podstawa oraz cokół - betonowy. Przedpiersie ziemno-ceglane. Nie mam w tej chwili podanych rozmiarów ale nie jestem w 100% pewien że pasują do 105.


Ogólnie skład obrony przeciwlotniczej miasta był następujący (to co znalazłem do dzisiaj):

Heimat-Flak-Abteilung 26/I

mittlere Heimat-Flak-Batterie 3/I

mittlere Heimat-Flak-Batterie 4/I

leichte Heimat-Flak-Batterie 13/I

schwere Heimat-Flak-Batterie 226/I

schwere Heimat-Flak-Btt.227/I

schwere Heimat-Flak-Batterie 231/I

III./Luftnachrichten-Regiment 229

czyli mamy:
2 baterie średnie - 88 mm
3 baterie ciężkie - 105 mm
1 bateria lekka - 20 mm?
jednostka radarowa w z radarami:
Konin, Łask, Piotrków
i jakiś mniej mi znany oddział przeciwlotniczy -
Heimat-Flak-Abteilung 26/I

W tej chwili jestem już na 100% pewny że podstawy na Lublinku są od czegoś mniejszego niż 105 mm a nawet chyba 88 mm Smile Pozdrawiam
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#17
w wracając do tych osimio śrubowych podstaw. Stał na nich FLAKVIERLING 38 2 CM
Odpowiedz
#18
Aha to mamy 3 Flakvierlingi Smile - dzięki za informację.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#19
Spacerując po okolicach pogranicza Łodzi i Zgierza, tak na wysokości ulicy Szczecińskiej, szukając godnego kawałka nieużytku dla mojego „tetrisa” ( bo tak został ochrzczony mój wykrywacz przez jednego fajnego kolegę), solidnie pobłądziłem. Wychodząc z lasu ukazał mi się interesujący widok, który przedstawiam na fotografiach ( trochę kiepskiej jakości – robione telefonem komórkowym), ale widok budzący skojarzenia z istniejącym OPL-em przy ulicy Okólnej.

Czytając post Pana Jagody umieszczony nieco wyżej, cyt. „Domel rozmawialiśmy już na temat tych plotek i powoli to wszystko zaczyna układać się w logiczną całość: Mieszki X 2 Olechów Lublinem - Pabianice, brakuje czegoś w okolicach Zgierza i Dworca Kaliskiego!”, potęga koncepcyjnego myślenia święci triumf, ponieważ przedstawiony obiekt chyba stanowi element owej układanki.

Dokładną pozycje obiektu podam może w przyszłym tygodniu, kiedy znajdę trochę czasu na rekonstrukcje szlaku mojej błędnej trasy.

Tak na koniec, trochę to może wygląda jak powtórne odkrywanie Ameryki ( a dla osób miejscowych to jest przypuszczalnie śmieszna oczywistość), ale fartem wdepnąć na taki obiekt – powiem, że mnie trochę uderzyło w czaszkę.

Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
                                   
witek
Odpowiedz
#20
Ale jeszcze informacje nie do końca potwierdzone, kolejne stanowisko obserwacyjne było na rudzkiej górze.Tylko że po wojnie wywożono tam mi. gruz z getta, oczywiście ten co się na odbudowę stolicy nie nadawał.Z tego co wiem nadrzucono ponad 1,5 metra
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#21
Snuf jeżeli możesz zrobić jakiś plan sytuacyjny byłbym wdzięczny. Podobno w tej baterii przy ul. Szczecińskiej zachowały się zarysy stanowisk dla dział.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
Mam namiar na obiekt w okolicach Zgierza, jest szansa, że w najbliższym czasie go odwiedzę i zamieszczę foto-love-story z randevuz z tym obiektem!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#23
przedstaw namiary moze Smile ja mam tam kawalek, tez sie chetnie przejde
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#24
Rzućcie okiem na ten album - są w nim zdjęcia jakiejś kompanii reflektorów plot czy czegoś podobnego i widać też zdjęcia Łodzi - więc może coś związanego z tą Flakkgrupe Litzmannstadt.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://cgi.ebay.de/Fotoalbum-Legion-Condor-Litzmannstadt-Luftwaffe-Flak_W0QQitemZ180168624664QQihZ008QQcategoryZ15504QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem">http://cgi.ebay.de/Fotoalbum-Legion-Con ... dZViewItem</a><!-- m -->

[Obrazek: 2b591el6.jpg]
[Obrazek: 004c1vm1.jpg]
[Obrazek: 4b051kb8.jpg]
[Obrazek: ff2d1ta6.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#25
Dzięki Bolas - zgadza się. W Łodzi stacjonował (niestety nie wiem przez jaki czas) Luftnachrichten-Regiment 229 (lecz chyba jednak w nie pełnym składzie - batalion?).
Być może te fotografie są z nim związane.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#26
Wiec takie oto informacje znalazłem na ten temat.
'' Formed 2.9.44 in Litzmannstadt. Disbanded 10.2.45.

* 20. schwere Flugmelde-Leit-Kompanie at Petrikau bei Litzmannstadt (Stellung "Perlhuhn") from 21./Luftnachrichten-Regiment 212; disbanded 1.45; also controlled Fluko Litzmannstadt
* 21. schwere Flugmelde-Leit-Kompanie at Konin/Gnesen (Stellung "Konradsberg") from 16./Luftnachrichten-Regiment 215; disbanded 1.45
* 22. mittlere Flugmelde-Leit-Kompanie at Lask bei Litzmannstadt (Stellung "Lahnburg") from 9./zbV 1; disbanded 1.45

'' info ze stronki <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ww2.dk/ground/ln/ln229.html">http://www.ww2.dk/ground/ln/ln229.html</a><!-- m -->
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#27
No to samo napisałem na początku tego tematu tylko że ty w wersji niemieckiej prosto ze strony Big Grin

Są to stacje radarowe Konin, Łask i Piotrków.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#28
Dokładnie tak jak rzeczesz; D
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości