Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pocisk z ..... Ulotkami?
#1
Niedziele kopanie zaowocowało taki oto znaleziskiem:

[Obrazek: 442881435977296b.jpg]

Niby zwyczajny pocisk ale w środku były papiery. Jak się później okazało ruskie papiery i to dość ciekawe. Zwinięte w duży rulon zostały kiedyś włożone do skorupy. Jedne z wyjętych kawałków:

[Obrazek: 50d0f8a08c7c5567m.jpg]

Kartki się powtarzają, motywy z swastyką o podpisem DEUTSCHE WEHRM.... spotkałem już 3 razy. Na fotce widniej najładniejszy, po prawej stronie od niego szczątki drugiego. Czyżby jakieś ulotki propagandowe?
Spotkał się ktoś już z czymś takim? A może ktoś umie Rosyjski? Wink
Odpowiedz
#2
To mi wygląda na niemieckie ulotki propagandowe dla Rosjan - że niby przechodźcie na naszą stronę i wstępujcie do ROA (Russkaja Oswoboditielnaja Armia, walcząca u boku Niemców - jest tam coś o „...ditlenoj Armii”
Odpowiedz
#3
ROA powstała pod koniec 1944 r. i nie działała w Polsce, RONA Kamińskiego nie działała w okolicach Łodzi.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Czołem

Trafiłeś niemieckiego weiss rota - 10,5 cm Propagande Patrone.
Mam wrażenie że wiem gdzie to kopnąłeś. Też coś takiego mi się trafiło - tylko zawartość była kompletna, choć pocisk strzelony.
Z bratem wyciągnęliśmy około 500 ulotek przeznaczonych dla rosjan.
[Obrazek: ul1lh8.jpg]

[Obrazek: ul2lb9.jpg]

Także bardzo fajne trafienie :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#5
A tu jeszcze obrazek rzeczonego pocisku agitacyjnego :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam
Sturmvogel
[Obrazek: weissrottyr0.jpg]
Odpowiedz
#6
Nooo w końcu wiem co wykopałem. Wszystkie kawałki zgadzają się z tym co przesłałeś. Wielkie dzięki za info.
Czyżbyś kopał to tam gdzie leży pełno kluchów? Wink
Odpowiedz
#7
Ano tak się składa że to będzie włąśnie to miejsce, gdzie klusek jest masa... :cwaniak: :lol:
A tak wygląda moja Smile
[Obrazek: 105bq9.jpg]

Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#8
musiał to byc jakiś uniwersalny materiał, bo ROA jest wymieniona w „przepustce” na dole ulotki. Fajne znalezisko.
Odpowiedz
#9
Czołem
To już wiem kto buszuje po tym lesie oprócz mnie :mrgreen: Z tego co mi wiadomo to nie jest on zbyt lubiany...Ale cóż-lepiej dla mnie :-) Oto kilka fotek fantów z tego lasu.Wszystko znalezione bez ładunków :-),puściutkie skorupki tak jak i zapalniki które też są z tego lasu.
Pozdrawiam

[Obrazek: 51a45be73c947dcem.jpg]

[Obrazek: 754022faff06e004m.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości