Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szajsowate
#1
Czy wiecie skąd sie w łódzkim języku wzięło słowo szajsowate?
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#2
Zapożyczone z języka niemieckiego oznaczającego wiadomo co Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
pamiętacie ze „Szwejka” postać Polaka-wartownika, któremu słowa się pomyliły i krzyczał „będę szajsu!”? :-D
Odpowiedz
#4
sorry mialo być "SZAJOWATE"
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#5
od jakiegoś Szaji?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#6
Dokładnie od Szaji Rozenbauma, którego wyroby były synonimem tandety.Jego postać jest znana że rosyjska inspekcja fabryczna po kontroli wykryła mi.że dzieci poniżej lat 10 pracują po 14 godzin na dobę.I inspektorzy wystąpili przeciw niemu w sądzie chcąc ukarac go najwyższą przewidzianą karą tj. 20 dniami aresztu.W tym momencie nastąpiła ostra reakcja łódzkich przemysłowców i zaczeła się nagonka na tych 2 inspektorów (rosjan) jeden popełnił samobójstwo drugi został przeniesiony. Szaję ukarano niewielką grzywną
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#7
Racja, teraz zaczyna mi coś świtać...
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#8
A nie przypadkiem Rosenblatt?

Rocznik Łódzki, t. 53, 2006
Kazimierz Badziak, Szaja Rosenblatt. Kupiec, przemysłowiec, działacz gospodarczy i społeczny oraz jego rodzina (do 1939 r.), s. 115.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#9
Czytałem gdzieś że mówiło się "szajowe" albo "śajowe" - wersja gwarowa. Rzeczywiście to pochodzi od fabrykanckiego króla tandety o imieniu Szaja Wink :mrgreen: Schalom !
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości