Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Warszyc"
#1
"16 grudnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazał na karę śmierci kapitana Sojczyńskiego "Warszyca" i jego 5 podwładnych. Egzekucja miała miejsce 19 lutego 1947 r., prawdopodobnie przy cmentarzu w Gadce Starej koło Łodzi. Zginęli 3dni przed ogłoszeniem amnestii. Dotąd nie odnaleziono ich grobu."

Taka smutna zagadka która nie znalazła do tej pory rozwiązania. Tak mnie jakoś naszło dzisiaj jak dostałem wino porzeczkowe od jednego z ostatnich żołnierzy KWP "Warszyca", kpt. Stawskiego ps."Poręba". Cały czas go namawiam na wspomnienia ale czy cos z tego wyjdzie? A kpt. Stawski mieszka za Aleksandrowem Łódzkim.
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#2
A to taka ciekawostka z podróży. Pomnik wystawiony przez rodzinę (tak mówią tubylcy). Tubylcom się nie podoba i generalnie źle mówią o tych żołnierzach. Tzn. uzywają róznych słów ale nie "żołnierze". A że jechałem na grób powstańców styczniowych to cyknąłem fotkę.
[Obrazek: f9c1700d3a7ed481m.jpg]
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości