Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rejestr wojennych mogił
#1
Chciałbym zrobić taki rejestr przyrożnych , leśnych , samotnych mogił z I i II wojny światowej w naszym województwie .
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#2
Pomysł dobry! Ale obawiam sie, ze byłby to spis dla ewentualnych hien cmentarnych! Wiele osób czyta to forum. Więc lepiej tematu nie kontynuować.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Jagoda ma racje TongueP moze i taki rejestr bylby spoko ale gdyby nie byl dostepny dla spolecznosci calego internetu bo hieny zrobily by sobie z tego swojego rodzaju mapke Big Grin
Odpowiedz
#4
grandi87 napisał(a):Chciałbym zrobić taki rejestr przyrożnych , leśnych , samotnych mogił z I i II wojny światowej w naszym województwie .

Rejestr cm. IWŚ już powstał i to nie jeden.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://1914.pl/#lodzkie">http://1914.pl/#lodzkie</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.polegli.yoyo.pl/wojewodztwo.php?wo=5&won=%B3%F3dzkie">http://www.polegli.yoyo.pl/wojewodztwo. ... B3%F3dzkie</a><!-- m -->

Moim zdaniem jeżeli łódzkie cmentarze IWŚ przestaną być anonimowe i zapomniane to także przestaną być rozkopywane. Poza tym hieny cmentarne to nie głupcy. My potrafiliśmy dotrzeć do cmentarzy i mogił - oni też to zrobią.

Pijoter.
Odpowiedz
#5
narg napisał(a):Moim zdaniem jeżeli łódzkie cmentarze IWŚ przestaną być anonimowe i zapomniane to także przestaną być rozkopywane. Poza tym hieny cmentarne to nie głupcy. My potrafiliśmy dotrzeć do cmentarzy i mogił - oni też to zrobią.

Pijoter.

Zapewne masz racje! Ale po co im to ułatwiać szukanie! Można by stworzyć rejestr zadbanych mogił. Wtedy jest szansa, że nikt ich nie sprofanuje.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
Ta sprawa to trochę kwadratura koła. I tak źle i tak nie dobrze. Zjednej strony Narg ma rację, z drugiej każdy rejestr może coś ułatwić hienie, choć taka publikacja (nawet www) była by cenna dla prawdziwych pasjonatów. Co do rejestru zadbanych miejsc to pewne publikacje już powstały, coś takiego wydawał kiedyś ZBOWiD, tytułów nie znam, ale można pogrzebać np. w bibliografii regionalnej na www biblioteki Piłsudskiego. Czasami jednak zadbana mogiła znajduje się zdala od wsi i wtedy...Sam wstawiając na forum zdjęcie wrześniowej mogiły z hełmem koło krzyża nie zdecydowalam się na podpis. Pamiętam też, że kiedy pierwszy raz napisałem na forum z pytaniem o cmentarze ewangelickie to Jagoda wykazał rewolucyjną czujność i najpierw "wziął mnie na spytki" via mail po co mi to. Dobrego rozwiązania problemu nie widzę, ale nie można też popoadać w skrajność typu - nie publikujemy katalogu zabytków bo to wskazówki dla złodziei...
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Eee, nie patrzmy na to odrazu pod względem hien cmentarnych. Były, są i będą niestety. Nie pamiętam, żebym widział jakieś samotne mogiły wojenne ale to wynika raczej z mojego braku znajomości okolic Łodzi. Interesujące są też takie "cmentarze" typu ten na drodze do Borowej z Zielonej Góry. Wysoka trawa i dwie tablice nie-do-odczytania. Kamieniarz z ZG postawił tam krzyż+kamień upamiętniający. Jak ktoś wie, gdzie jest jeszcze takie miejsce w okolicach Brzezin to piszta, bo głównie po to mam rower i wakacje Big Grin
Odpowiedz
#8
A ja podtrzymam zdanie Jagody lepiej nie wywoływać Wilka z lasu.Tym bardziej iż taka samotna mogiła(daleko w lesie,zaroślach itp) jest wręcz wybornym łupem dla potencjalnej hieny.A taki spis stworzyłby swoiste vademecum.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#9
KaDe nie obrażaj wilków! Smile A Ty Franiu spójrz na miejscowośc Adamów k. Brzezin Smile
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#10
Wygląd mogiły w Adamowie to wyłączna zasługa Zbychpoda :wypas: :padam:
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
Byłem w Adamowie w te wakacje kilka razy bike'iem jak jechałem za Brzeziny i zawsze zapominałem, że tam jest cmentarz/mogiła. To czyni go zapomnianym Smile
Ale dzięki, sprawdzę.
Odpowiedz
#12
To chociaż wklejmy zdjęcia jak kiedyś a być może i teraz wyglądają.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#13
Nie wiadomo co lepsze.Może nie powinny być pozostawione w zapomnieniu.
Może pomyślec o oznakowaniu dojścia.Sporo ludzi w takie mjejsca zagląda z ciekawosci.Łatwiej o jakąś kontrolę.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#14
Mają swój urok w takim stanie...dylemat w sumie się ma, bo z drugiej strony groby powinny być zadbane. :-(
Odpowiedz
#15
To może zrobić spis dla danych użytkowników Vipów ludzi zaufanych

wrzucam takie foto mogiła z epoki Bolasowej i pomyśleć że pod
koniec lat 90 były takie mogiły.

[Obrazek: p1070277qe4.jpg]

Zdjęcia z książki "Potwory wychodzą z ukrycia"-Ryszard Wójcik
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości