Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wysadzenie pomnika wdzięcznosci w 1946 w Parku Poniatowskieg
#1
mozecie napisać kto dokonał tego i czy nadal żyje , bo szczerze mówiąc mało o tym w necie , a już najbardziej rozbraja mnie informacja na temat Parku Poniatowskiego na stronie umł o tym że "do niedawna stał Pomnik Wdzięczności dla Żołnierzy Radzieckich ". tak jakby ten artykuł napisano w 1950 a nie w 2007 .Czyżby Łodź nadal była taka czerwona ???
Odpowiedz
#2
Pamiętam że jak byłem mały to stał tam jeszcze pomnik z czerwoną gwiazdą. Były to lata 80-te więc nie chodzi o ten wysadzony. Ale żeby to było niedawno Smile
Odpowiedz
#3
Pomnik taką miał oficjalną nazwę. Rozebrano go na początku lat 90-tych, za kadencji śp. prezydenta Palki. Chciał też przenieść groby z parku na cmentarz, ale za dużo było tzw. protestów społecznych i mogiły zostały.
Odpowiedz
#4
z artykułu z GW z 2003 r. wynika tylko, że za wysadzenie został skazany na dwa lata Władysław B (nie ma nazwiska), partyzant AK. Prawdopodobnie był niewinny, bo pomnik pierdyknął, kiedy on już siedział na UB. Potem dostał jeszcze 10 lat za probę ucieczki z kraju. Żona (wdowa? - tego koleżanka nie napisała) w 2003 r. ubiegała się unieważnienie wyroków i unieważniono je.
Odpowiedz
#5
Artykułu z Gazety Wyborczej nie czytałem , poniżej cytuję to co znalazłem w "Łódź - Kalendarium XX wieku "
Pomnik Wdzięczności - bo tak się nazywał odsłonięto 18.11.1945 r.
W nocy z 11 na 12 lutego 1946 roku został wysadzony przez członków Korpusu Obrony Narodowej pod dowództwem Władysława Stanilewicza. Pomnik odbudowano i odsłonięto ponownie 7 lipca 1946 r. W listopadzie 1991 roku został zdemontowany.
Leszek
Odpowiedz
#6
A ktoś ma może fotkę tego pomnika ?, były jeszcze taki gdzieś w regionie lub gdzieś się zachowały ? :cake:
Odpowiedz
#7
Być może już są (choć watpię) materiały z konferencji „Rok 1945 w Łodzi” (cz. II) – (Łódź, 10 czerwca 2008 r.) podczas, której Ewelina Pietruszka miała referat "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Łodzi 1945–1946".
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#8
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/6082
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#9
Poniżej link do zdjęć pomnika z początku lat 90-tych oraz z ekshumacji żołnierzy.
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,13260...wonej.html
Odpowiedz
#10
Ilu Rosjan jest pochowanych w parku? Czy to jest jedyne miejsce pochówku Krasnoarmiejców w Łodzi?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
E. Pietruszka, Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Łodzi 1945-1946 [w:] Rok 1945 w Łodzi. Studia i szkice, red. J. Żelazko, Łódź 2008
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#12
Pamiętam ten pomnik z końca lat osiemdziesiątych, był w kiepskim stanie . Płyty z piaskowca odpadały. Groziło przechodnio, że ktoś przyjąłby taką płytę na klatę. Niestety pomnik ten był zrobiony z płyt cmentarnych zabranych z cmentarzy żydowskich.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości