Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Park Julianowski - pałac - d-ctwo Armii Łódź ???
#1
Czy to zdjęcie przypadkiem nie pokazuje siedziby dowództwa Armii Łodź z 1939 roku ? Niewiele zachowało się zdjęć tego pałacu. Fotka podpisana jest jako "(...) Lodz 13.9.1939".

[Obrazek: 20071112012nd5.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#2
Ja bym raczej powiedział o pałacu J. Heinzla, który we wrześniu zamieniono na sztab Armi Łódź. Znalazłem foto w wikipedii ale trudno je porównywać.


Załączone pliki Miniatury
   
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
Na pewno nie mogło to być 13.09, ponieważ pałac został zbombardowany 6.09.1939
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#4
Sorka jak się przyjrzałem to może być mozliwe
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#5
<!-- m --><a class="postlink" href="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Park_w_Julianowie_Lodz.JPG">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... e_Lodz.JPG</a><!-- m -->
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
Wydaje mi się że zarówno zdjęcie Bolasa jak i Bartka prezentuje ten sam obiekt. Przy czym fotka Bartka robiona jest od strony powiedzmy parku, a Bolasa od frontu (lub na odwrót). Co do bombardowania z 6.09.1939 to nie przypominam sobie by ktoś mówił(pisał) o uszkodzeniach pałacu.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Przecież pałac nie został zniszczony w efekcie nalotu ... tylko uszkodzony. Bomby wybuchły głównie w jego rejonie zabijając kilku żołnierzy w tym wyższego oficera, o ile dobrze pamiętam jakiegoś adiutanta czy sztabowca.

Fotka prawdopodobnie prezentuje właśnie Niemców parę dni po zdobyciu Łodzi na terenie pałacu. Niewiele widać fotek gdzie można podziwiać detale pałacu, stąd moje pytanie. Widać też jakiś bajzel na ziemi, właśnie coś jakby ziemia z leja po wybuchu ...
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#8
Tutaj inne info na ten temat:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.turystyka.lodz.pl/parki/julianow.html">http://www.turystyka.lodz.pl/parki/julianow.html</a><!-- m -->
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#9
Inne ? Raczej dokładnie takie same - został zbombardowany (nie zniszczony), a to że go do dziś nie ma to efekt późniejszej rozbiórki przeprowadzonej już po końcu walk wrześniowych kawał czasu później.

Wracając do meritum - czyli to ten pałacyk Heinzla ?
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#10
Według zdjęcia z Wiki to samo budowliszcze
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#11
Znalazłem jeszcze pocztówkę z widokiem na ten budynek.Ujęcie jest prawie takie samo jak na zdjęciu wystawionym przez bolasa.Z tym że ilość zdobień na pocztówce nijak ma się ze zdjęciem.Różnice widać gołym okiem.


Załączone pliki Miniatury
   
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#12
Sama obrona przeciwlotnicza pałacu była słaba - pluton ckm wz.30 rozmieszczony na dachu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#13
Browningów wz. 30 na trójnogach ??. Z której kompanii ckm. OPL. miasta ??
Odpowiedz
#14
Pluton ten wchodził w skład 19 kompanii ckm plot. typu "A".
Jednostka wchodziła w skład obrony przeciwlotniczej miasta.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#15
I została zmobilizowana przez 28 pskan.

Co do tego oficera, który zginął w trakcie bombardowania sztabu Armii Łódź, to poszukam danych o nim.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości