Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I-szo wojenny w Mikołajewicach?
#1
Na mapie turystyczno-krajoznawczej dawnego woj. sieradzkiego przy Mikołajewicach (k. Lutomierska) jest ikonka cmentarza z I wojny światowej (ewentualne może być to mogiła/y na "zwykłym" cmentarzu bo w legendzie do mapy tego nie rozrózniano). Na parafialnym cmentarzu szukałem, ale nic nie znalazłem. A tymczasem siedząc właśnie w pracy wyczytałem:

"W sto lat później, po wielkiej bitwie pod Łodzią u schyłku 1914 roku, dołożono do mogiły [żołnierzy napoleońskich z 1812 r.- dopiserk B.B.] ponad setkę poległych żołnierzy niemieckich. Podobno większość z nich padła w bratobójczym boju na bagnety, toczonym w ciemnościach nocy przez sąsiadujące oddziały, z których jeden zmylił kierunek natarcia. Kopiec ten, zwany Kamionką, stał się z czasem miejscem zabaw dzieci..."
B. Olszewski, "Od Piątku do Soboty. Wędrówki po ziemi łódzkiej", Łódż 2007, s. 91.

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Pewnie nie o tą mogiłę Ci chodzi.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości