Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mogiły w samym mieście
#1
Wiem że zakładam dość kontrowersyjny temat ale czytając Pomorskie Forum
też natrafiłem na taki post , czy u nas w mieście są znane miejsca pochówku żołnierzy radzieckich i niemieckich w walkach w 1945 r. np tu zginął na tym skwerku albo tu został pochowany lub gdzie grzebano ich po walkach w jakiś mogiłach , prosił bym nie podawania ąż takich dokładniejszych z wiadomych powodów.

[*]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#2
Park Poniatowskiego - wiadomo
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
W Wiączyniu wiadomo pewna załoga czołgu , jak szukałem informacji o żołnierzach dowiedziałem się o dwóch ss-manach skoszonych pepeszką.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#4
Słyszałem że koło Very są pochowani maruderzy zbici w 1945.
Odpowiedz
#5
a ja słyszałem,że w lasku pomiędzy smulskiem a fabrya gilleta też leżą jacys żołnierze..niestety nie znam ich narodowości ale moze to niemiaszki bo podobno nawet jakies male walki o lotnisko były..polatałem troche po lesie i znalazłem troche odłamków jakies pociski i "coś" czego narazie nie rozkminiłem..
Odpowiedz
#6
Podobno w miejscu gdzie stała Wielka Synagoga a obecnie jest ryneczek i postój taksówek też kilu Niemców zakopano. Ale czy to prawda?
Na ul. Kasprowicza w okolicach dawnego wysypiska śmieci też podobno grzebano żołnierzy niemieckich.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Jeśli chodzi o cmentarze radzieckie, mało jest w okolicy, gdyż po wojnie wszyscy polegli żołnierze radzieccy byli zwożeni do pojedynczych masowych grobów by utworzyć ich jak najmniej, np; z części byłego woj. Sieradzkiego utworzono cmentarz w Sieradzu, chyba to jest największy po radziecki cmentarz w okolicy. Ale są jeszcze cmentarze w Wieluniu, Pabianicach i Łodzi.
Odpowiedz
#8
W Pabianicach jest tylko jedna mogiła zbiorowa. Oficjalna.
Nigdy nie dotarły do mnie żadne informacje o jakichś okazjonalnych pochówkach Rosjan w tej okolicy.
Wiem o miejscu, gdzie dla odmiany Rosjanie wyrżnęli oddział niemiaszków (styczeń bądź luty '45), ale najprawdopodobniej zakopano ich na tyle głęboko, że mój wykrywacz nic nie złapał. Ace 150 kolegi również nic. Jeśli ktoś ma lepszy sprzęt i ochotę, to mogę podać dokładny namiar. Teren jest bezpieczny, na uboczu, dość gęsto porośnięty poszyciem i mam "zezwolenie" właściciela gruntu.
Nawet sam nas tam zaprowadził i łaził z nami po tym mini-lasku.
Odpowiedz
#9
Las przed samym Głownem na drodze nr 14 na wysokości kurczaków z grilla po przeciwnej stronie stoi krzyż podobno w miejscu tego krzyża była mogiła ekshumowana jakiś czas temu.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#10
Xanadu - a w jakim celu chcesz grzebać w tej mogile.
Jarek napisał(a):Teren jest bezpieczny, na uboczu, dość gęsto porośnięty poszyciem i mam "zezwolenie" właściciela gruntu.
Jeśli chodzi o zezwolenie właściciela terenu to trochę mało.A twoja wypowiedź brzmi jak byś był rasową hieną.
Odpowiedz
#11
W odróżnieniu od rasowej hieny, jak to poetycko mnie określiłeś, dzieli mnie jeden detal. Kolega z lokalnego muzeum daje mi w pewnym sensie ciche i prywatne zezwolenie na poszukiwania, choć oczywiście oficjalnie do niczego by się nie przyznał. A do czego to zezwolenie? Ano do tego, że jeśli teren okaże się być zweryfikowanym i potwierdzonym przez wstępne zbadanie, jeden telefon i zajmą się tym już oficjalne czynniki.
Innymi słowy: opierając się na wszystkich mitach i legendach wojennych i powojennych - ciało historyczne nie miało by czasu posiedzieć za biurkiem, tylko by jeździli i drążyli ziemie, jak strażacy jadący do każdego wezwania. Problem w tym, że tych prawdziwych wezwań będzie jedno na powiedzmy, sto.
Rozwijanie tego tematu nie było konieczne, jeśli nikt by się nie zgłosił. Ale skoro tak, to proszę bardzo. Tak się mają stany faktyczne całej sprawy.
Odpowiedz
#12
Jagoda napisał(a):Las przed samym Głownem na drodze nr 14 na wysokości kurczaków z grilla po przeciwnej stronie stoi krzyż podobno w miejscu tego krzyża była mogiła ekshumowana jakiś czas temu.
Pozdr MJ
Jakieś 7 lat temu ekshumowano tam żołnierzy wehrmachtu natomiast własowcy (ok 50) rozstrzelani przy wjeździe do Głowna 18 stycznia 45 r. nadal tam spoczywają.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#13
Xanadu napisał(a):W Pabianicach jest tylko jedna mogiła zbiorowa. Oficjalna.
Nigdy nie dotarły do mnie żadne informacje o jakichś okazjonalnych pochówkach Rosjan w tej okolicy.
Co do cmentarza/mogiły znalazłem na mapie Turystyczno-Krajoznawczej Województwa Sieradzkiego, Sieradz, grudzień 1997. Prawdopodobnie chodzi o tą mogiłę co była w/w przez ciebie, gdzie są pochowani zarówno Rosjanie, jak i osoby cywilne i inni żołnierze.
Odpowiedz
#14
Poprawka. Wszyscy żołnierze zostali początkowo pochowani na terenie tzw. "Strzelnicy", a dopiero po wojnie ekshumowano ciała i przeniesiono je na lokalny cmentarz. Cywili pochowano od razu na cmentarzu.
Odpowiedz
#15
Większość żołnierzy radzieckich poległych w walkach w okolicach Zgierza jest pochowanych na starym zgierskim cmentarzu, na kwaterach I wojennych.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości