Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żołnierze i gimnazjalistki
#1
"Mundurowi cieszyli się dużym powodzeniem wśród uczennic łódzkich szkół średnich, które chętnie wybierały się z nimi na potańcówki do klubów garnizonowych. Na co dzień identyfikowały się z nimi, nosząc metalowe znaczki z symbolem ich ulubionej jednostki wojskowej."

Michał Koliński, "Łódź między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939", Łódź 2007, s. 61.

Ech piękne czasy ;-) ;-) ;-)
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
wiesz ja to moge jeszcze w gimnazjalistkach gustowac Big GrinTongue ale ty chyba juz nie ;p chociaz niewiem ile masz lat Big Grin
Odpowiedz
#3
Świstak przedwojenne gimnazjalistki były chyba ciut starsze niż dzisiejsze Smile
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Ale chyba w tej dyskusji nie chodziło o gimnazjalistki ale o te znaczki co one tam sobie nosiły :lol:
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#5
Tak wyglądały znaczki gimnazialistów .Różniły się w zależności od szkoły


Załączone pliki Miniatury
   
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#6
I jeszcze jeden


Załączone pliki Miniatury
   
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#7
Chyba jednak nie o to chodzi. Chyba autorowi postu chodziło o ten fragment:Na co dzień identyfikowały się z nimi, nosząc metalowe znaczki z symbolem ich ulubionej jednostki wojskowej :krzeslem:
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#8
Ale ja wyraźnie napisałem ,że to znaczki gimnaziów odpowiedniki dzisiejszych tarcz szkolnych
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#9
Rozumiem ;-) .Ale kwestia czy faktycznie były takie znaczki, a jeśli tak to jak wyglądały :-P
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#10
Myślę ,że były to miniaturki odznak pułkowych.Kiedyś czytałem o takowych.Jak znajdę w której ksiżążce to było to napisze .
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#11
Może tak wyglądały te odznaki : miniaturka odznaki pułkowej 28 PSK Łódź/18x18mm/


Załączone pliki Miniatury
   
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#12
Hm, możliwość taka istniała, tylko nie mam jakiegoś potwierdzenia z innego źródła, ojciec mój nie pamięta, ale jest 1928 rocznik, więc do gimnazjum jeszcze nie uczęszczał.Ale w sumie to właściwie 28 pułk tylko by wchodził w rachubę, bo nie sądzę żeby chodziło o oficerach na przepustkach
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#13
Na zdięciu pokazałem miniaturkę odznaki 28PSK .Nie powiedziałem ,że takie odznaki nosili gimnazjaliści.
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#14
Jeszcze podpadałyby odznaki 10 pal, 4 pac i 10 baonu pancernego w Zgierzu. Poszukam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości