Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gen.Lt. Waenker v.Dankenschweil
#1
Mam pytanie do Szanownych Kolegów – czy znane są szczegóły śmierci
gen.lt. Ferdynanda Beniamina Waenker v. Dankenschweil poległego pod Borową 23.11.1914 r . Generał był dowódcą 49 dywizji piechoty.
Będę wdzięczny za informację.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#2
Są dwie opcjonalne wersje dotyczące okoliczności śmierci wzmiankowanego generała, opcja pierwsza - w czasie walk z kawalerią kaukaską, opcja druga - w czasie szturmu na karabiny maszynowe wroga.

Pozdrawiam
witek
Odpowiedz
#3
Dziękuję za informację. Może generał jest pochowany na podłódzkich cmentarzach ?
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#4
To jest nawet prawdopodobne, jeżeli się nie mylę w Borowej na starych WIG-ach widać było jakąś pojedynczą mogiłę, ale takich mogił były setki przed komasacją cmentarzy w okresie dwudziestolecie wojennego, ludzie którzy mogli coś o tym wiedzieć dawno już zeszli, zatem uzyskanie takiej informacji może stanowić poważny problem.

Jeżeli szanowny Pan sobie życzy mogę wysłać na skrzynkę mail mapę WIG 1:25 000 tego obszaru i będzie Pan mógł sobie przemyśleć temat staranniej. Jeszcze, co najwyżej poszukam w opracowaniach Theodora Jakobs coś na ten temat, ale tak jak mówię niemieckie źródła są niejednoznaczne w tym temacie.

Pozdrawiam
witek
Odpowiedz
#5
O mapę poproszę. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#6
Zatem prosze o adres mail na priv, żebym miał gdzie wysłać.

pozdrawiam
witek
Odpowiedz
#7
Witam.Na przełomie lat 60/70 koledzy mieszkający w jednost.wojskowej w Gałkowie opowiadali,że na cmentarzu w lesie gałkowskim leży generał,podobno niektórzy rozkopywali groby i znajdowali jakieś cenne znaleziska.Mieszkam zupełnie niedaleko i jako ciekawostke podam że dwa razy na swej działce przy torach pkp przypadkowo wykopałem bagnety z 1-ej w.ś.oba mocno zkorodowane ale jednak.Inna ciekawostka to duży grób poza cmentarzem w kształcie piramidki oraz pojedyńczy grób w lesie między Borową a Kaletnikiem,oboma ludzie się opiekują.Te dwa miejsca są zaznaczone na mapach WIG,na tym pojedyńczym jest data 1914r.Nie spotkałem mapy WIG 25000 tych terenów.Pozdrawiam.
Odpowiedz
#8
Ten w lesie pomiędzy Borową, a Kaletnikiem zlokalizowałem na mapie, ale tego drugiego (w kształcie piramidki) nie. Jak można do niego trafić.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#9
Przez niedziele zebrałem więcej informacji,a więc ten duży jest przy leśnej drodze z Kaletnika na Będzelin.Znajdują się w nim szczątki poległych żołnierzy.Spotkałem się z opinią,że jest ich tam nawet kilkaset? .Ten mały skrywa szczątki kilku lub kilkunastu poległych mieszkańców.Bitwa była podobno potężna.W latach 70-tych teść wykopał z głębokości 60-70 cm ze 60 m kabla telefonicznego,reszta może pare kilometrów została w ziemi?.Niemcy atakowali ze Starych Chrustów.Warto popatrzeć na te tereny na zdjęciach sat.Pozdrawiam Piotrek
Odpowiedz
#10
Zrobiłem dziś kilka zdjęć.Grób poległych w listopadzie 1914 roku .żolnierzy w Kaletniku przy drodze na Będzelin.Na grobie stoją lampki i leżą kwiaty.Pozdrawiam Piotrek.ps.generał napewno leży w lesie w Gałkowie.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#11
Szanowni Koledzy. Generał Waenker poległ 23 listopada 1914 roku koło przejazdu kolejowego w Borowej, lecz spoczywa na cmentarzu dywizyjnym koło Skierniewic. W kopcu mogilnym w Kaletniku spoczywają żołnierze 22 pułku z 6 dywizji syberyjskiej, który został rozbity w wieczornych walach 23 listopada. Dwa bataliony rosyjskie próbowały bezskutecznie powstrzymać brygadę niemieckiej 50 dywizji rezerwy. Dowódca rosyjskiego zgrupowania, płk Samochwałow, poległ w walce. Jeżeli chodzi o pojedynczą mogiłę w lesie koło Kaletnika, to jest to miejsce spoczynku Ewy Nowakowskiej - mieszkanki którejś z okolicznych wsi.
Odpowiedz
#12
Dzięki za informację. Samotny grób z kobietą, …………..sprawa bardzo intrygująca !!
I jeszcze , czy można się dowiedzieć bliżej na którym cmentarzu jest pochowany generał ?
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#13
W książce E.Eilsbergera "Durchbruch bei Brzeziny" znajduje się zdjęcie grobowca generała i niemiecka nazwa cmentarza, znajdującego sie w odległości 7 kilometrów od ówczesnych Skierniewic. Z książki można skorzystać w Bibliotece im. J.Piłsudskiego w Łodzi.
Pozdrawiam
Dominik
pozdrawiam
Odpowiedz
#14
Dziękuję.
Leszek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości