Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stara szkoła
#1
Na ulicy Przybyszewskiego 253 stoi budynek z czerwonej cegły w stylu „Kolei Kaliskiej”. Ponieważ budynek znajduje się przy starej ul. Przybyszewskiego (obecna ulica jest przesunięta na północ i przebiega nasypem), myślałem, że jest to budynek dróżnika (dawny przejazd przez tory) lub toromistrza. Dziwiły mnie tylko dość duże okna i resztki napisu nad wejściem, ale z nasypu ulicy Przybyszewskiego napis był słabo widoczny. Myślę, może to budynek stacyjny !!, ale tam nigdy stacji nie było !!!.
Wczoraj rano była mgła, mgła i duża wilgotność powietrza utrzymująca się od kilku dni uwypukliły napis. O ile dobrze odczytałem „NACZALNOJE UCZILISZCZE”, czyli na nasze „szkoła początkowa”. Pod napisem rok 1912 ?? 1913 ?? lub inny.
Czyli jeden ze starszych budynków szkolnych w Łodzi.
Zdjęcia poniżej.
Leszek
[Obrazek: e54b2d72f5438005.jpg]
[Obrazek: 21c5f8368e62c406.jpg]
[Obrazek: 611f74e676b44c49.jpg]
Odpowiedz
#2
Cześć.Jest to budynek byłej szkoły powszechnej.Jak zauważyłeś z jakiego okresu była nie trzeba wyjaśniać.Później została przemianowana na szkołę podstawową nr. 114.Szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy ulicy Milionowej.
Odpowiedz
#3
Nie mieszkałem w tej części Łodzi i znalezienie takiego budynku z widocznym "muralem" było dla mnie dużym zaskoczeniem. Historia tego budynku nie była mi znana. Dziękuję za wyjaśnienie.
Leszek
Odpowiedz
#4
Witam wszystkich forumowiczów!

Z informacji mieszkańca tego budynku jakie udało mi się uzyskać była tu kiedyś szkoła podstawowa. Została wybudowana w 1913 r. z polecenia cara na prywatnej ziemi (należącej do Kudelskiego) dla dzieci miejscowej wsi Zarzew. Jak powiedział pan zamieszkujący obecnie ten budynek sale lekcyjne znajdowały się w lewej części tu gdzie widnieje napis zaś pokoje dla nauczycieli w prawej części, tej z mniejszymi oknami. Później w miarę rozwoju wsi zajęcia odbywały się również w barakach od strony ulicy Papierniczej. W latach 70-tych szkołę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Milionowej a ten zaadaptowano na mieszkania. Z opowieści tego pana jak się wprowadzali podobno na ścianach były namalowane orły carskie, które bardzo ciężko było zmyć. Odnośnie rosyjskiego napisu stwierdził, że chętnie by go odtworzył i odmalował, ale boi się żeby go nie zniszczyć, dlatego wolałby żeby ktoś wyspecjalizowany się tym zajął. Ponadto powspominał trochę stare dzieje kiedy nie było wiaduktu na Przybyszewskiego, tramwaj kończył trasę przed torami a pola uprawne ciągnęły się do szosy Rokicińskiej, natomiast na cmentarz na Zarzewie prowadziła wąska polna droga przy której znajdowała się szkoła. Dodał też że kiedyś jego znajomi mówili "Jak ty możesz w czymś takim mieszkać", a teraz podziwiają zabytkowość obiektu. Na koniec rzekł, że to miłe dla niego że ktoś się interesuje, zauważa i fotografuje budynek stojący na uboczu.
Odpowiedz
#5
(26-06-2009, 19:49)Bros napisał(a): Witam wszystkich forumowiczów!

Z informacji mieszkańca tego budynku jakie udało mi się uzyskać była tu kiedyś szkoła podstawowa. Została wybudowana w 1913 r. z polecenia cara na prywatnej ziemi (należącej do Kudelskiego) dla dzieci miejscowej wsi Zarzew. Jak powiedział pan zamieszkujący obecnie ten budynek sale lekcyjne znajdowały się w lewej części tu gdzie widnieje napis zaś pokoje dla nauczycieli w prawej części, tej z mniejszymi oknami. Później w miarę rozwoju wsi zajęcia odbywały się również w barakach od strony ulicy Papierniczej. W latach 70-tych szkołę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Milionowej a ten zaadaptowano na mieszkania. Z opowieści tego pana jak się wprowadzali podobno na ścianach były namalowane orły carskie, które bardzo ciężko było zmyć. Odnośnie rosyjskiego napisu stwierdził, że chętnie by go odtworzył i odmalował, ale boi się żeby go nie zniszczyć, dlatego wolałby żeby ktoś wyspecjalizowany się tym zajął. Ponadto powspominał trochę stare dzieje kiedy nie było wiaduktu na Przybyszewskiego, tramwaj kończył trasę przed torami a pola uprawne ciągnęły się do szosy Rokicińskiej, natomiast na cmentarz na Zarzewie prowadziła wąska polna droga przy której znajdowała się szkoła. Dodał też że kiedyś jego znajomi mówili "Jak ty możesz w czymś takim mieszkać", a teraz podziwiają zabytkowość obiektu. Na koniec rzekł, że to miłe dla niego że ktoś się interesuje, zauważa i fotografuje budynek stojący na uboczu.
Odpowiedz
#6
Napis na starej szkole NACZALNOJE UCZILISZCZE i data odnowiono. To miłe, że ktoś go odnowił i dba o "lokalne klimaty".
To nasza historia.
Pozdr. L
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości