Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wieża wodna na stacji Tomaszów Mazowiecki
#1
Jakoś zbłądziłem na tego posta o linii Pilicy.Zawsze jak przechodziłem koło wieży wodnej przy dworcu, zwracałem na jej masywną betonową konstrukcję i się zastanawiałem czy powstała ona przed czy po wojnie, lub w jej trakcie?Jej umieszczenie, tzn, po po prwaej stronie torów patrząc od dworca w kierunku Pilicy czyniło z niej fantastyczny punkt obserwacyjny mostów kolejowych.Czy ktoś coś z Tomaszowiaków lub kolejo fanów mógłby coś więcej na ten temat powiedzieć.W okresie kiedy ją oglądałem była ona niedostępna a i kolejarze niechętnie chcieli coś powiedzieć.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#2
Powiem ci że także się nad tym zastanawiałem. Jej masywna konstrukcja mogłaby spokojnie być flakturm dla działka 2 cm lub karabinów przeciwlotniczych. Niestety nie dowiedziałem się czy jest to konstrukcja przed czy powojenna.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Fidel dysponujesz jakimiś zdjęciami tego obiektu??Wtedy można by było pokombinować.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#4
Przykro mi nie posiadam.Liczę na osoby z Tomaszowa
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#5
Witam Kolegów. Przeglądałem forum i znalazłem ten temat. Nie wiem czy to pomoże ale znalazłem taką stronke:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.wieze.geotor.pl/wieze_cisn/tomaszow_maz/tomaszow_m_kolej/tomaszow_maz_kolejowa.htm">http://www.wieze.geotor.pl/wieze_cisn/t ... lejowa.htm</a><!-- m -->

Foto i krótki opisWink
"Mam sto rąk. Sto sztyletów. Gdy chcę, sto ran zadam. Nie masz nikogo. Maszeruj Albo Giń"
Odpowiedz
#6
Ja tam w betonie nie siedzę ale z linku który podał kobala wynika, ze wybudowali ja na początku lat 40-tych wtedy Niemcy nie myśleli o umocnieniu linii Pilicy bo to było nieomal centrum III Rzeszy. konstrukcja żelbetowa bo chyba ta technologia jest najszybsza i najtrwalsza. Natomiast nie wykluczone że zimą 45 roku wykorzystano ją do innych celów niż tylko nadanie odpowiedniego ciśnienia wody.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
No to wiemy już przynajmniej że jest to dzieło wojenne i mogło służyć do celów militarnych.
Jeżeli dach wieży jest płaski a wszystko na to wskazuje spokojnie mogłyby się tam zmieścić 2-3 przeciwlotnicze działka 20mm.
Dodatkowo wieża mogłaby spełniać rolę PKO dla jakiegoś pododcinka obrony gdyż widok na dolinę Pilicy musi być z niej iście przepiękny Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
gunship napisał(a):Jeżeli dach wieży jest płaski a wszystko na to wskazuje spokojnie mogłyby się tam zmieścić 2-3 przeciwlotnicze działka 20mm.
Nie mam wykształcenia budowlanego ani doświadczenia w żelbetowych konstrukcjach wojskowych ale płaski dach mija się z celem gdyż zalegała by na nim woda, która wsiąkając w beton i zamarzając pewnie by go rozsadzała co przyspieszyłoby zniszczenie konstrukcji. Więc jakiś minimalny spadek być musi. Można postawić tezę o sprzężonych MG. 2-3 działka raczej odpadają, wszakże gdzie składowali by do nich amunicję. Aczkolwiek nic nie jest wykluczone.
gunship napisał(a):Dodatkowo wieża mogłaby spełniać rolę PKO dla jakiegoś pododcinka obrony gdyż widok na dolinę Pilicy musi być z niej iście przepiękny Smile
A tu się zgodzę aczkolwiek wieżę z pewnością wybudowano dla celów stritce wodociągowych.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#9
Wodzu niestety ripostuję. Spokojnie na takiej konstrukcji zmieściłyby się lekkie działka kal. 20 - 37 mm. Dach idealnie płaski być nie musiał. Podstawy armat były regulowane celem prawidłowego osadzenia na podłożu, natomiast orynnowanie w zupełności wystarczy do tego żeby woda nie zalegała na dachu. Amunicja mogła być składowana w pomieszczeniach wewnątrz wieży. Co do konstrukcji - pojedyńcze działka typu 2cm flakvierling (poczwórnie sprzężone) były instalowane na drewnianych bądź stalowych dwuteownikowych konstrukcjach tak jak to było np. w Jastarni gdzie bateria flak 105 mm była osłaniana była na skrzydłach właśnie przez lekkie flakturmy z 2 cm flakvierlingami.
Pod spodem daję przykład lekkiej wieży przeciwlotniczej dla broni lekkich kalibrów.
[Obrazek: flakturm_large.jpg]

To taki mały offtop Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
W takim razie zwracam honor!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
A może ktoś z was wie kto opiekuje sie tą wieżą? Mi jak do tej pory nie udało się ustalić. Mieszkam w tomaszowie, to może udalo by si więcej fotek zrobić. Np wnętrza i dachu. A najlepiej jakby mi ją udostępnili do alpinistykiWink
"Mam sto rąk. Sto sztyletów. Gdy chcę, sto ran zadam. Nie masz nikogo. Maszeruj Albo Giń"
Odpowiedz
#12
Pewnie podlega PKP i jej zarządowi nieruchomosci
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#13
Jagodowy, otóż uprzejmie donoszę, że płaski dach zawsze musi miec minimalny spadek,ale ta sa procentowe wielkości,(po to zeby woda mogła spłynąc do wpustów na wode deszczową lub rynnę) wiec swobodnie mozna sie po nim poruszac i ustawiac. taka specyfika własnie dachu .płaskiego
eeM
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości