Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
monety obiegowe czym czyścic .
#1
Witam znajduje duzo monet obiegowych lecz są czarne i nei moge ich wydac .czy rozpuszczalnik da rade oczyścić .Jeśli tak to jaki?
Odpowiedz
#2
Fosol powinien zadziałać . Potem delikatna polerka , bo monetka będzie matowa :-)
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#3
dzięki Big Grin
Odpowiedz
#4
ja uzywam takiego magicznego plynu firmy Kiwi Smile Polecam kazdemu .
Jest tego pare rodzajów do roznych rodzajow metali , ogolnie sluzy do czyszczenia metalu Smile
Odpowiedz
#5
Zamiast czyścić monety obiegowe żeby je puścić z powrotem do obrotu szybciej je wymienisz w oddziale NBP na Kościuszki.
Możesz ich też użyć do parkomatu czy automatu na kawe :lol: bo automatowi jest obojętne czy moneta jest pokryta nalotem czy nie ,a sprzedawczyni w sklepie już będzie wybrzydzać ;-)
Odpowiedz
#6
duża cześć barów/pub-ów z jednorękimi bandytami, ma automaty do rozmieniania na drobne :-)
Odpowiedz
#7
He, he :lol: ale to właśnie ta drobnica jest najczęściej nie do wydania i jej jest najwięcej :cwaniak:
2 cz 5 złotych nie ma problemu ale nie będziesz w automacie chyba rozmieniał groszaków ;-)
Odpowiedz
#8
resty napisał(a):a sprzedawczyni w sklepie już będzie wybrzydzać ;-)
A ja mam na takie kręcenie nosem jedną odpowiedź: taka mi się trafiła, jest w obiegu więc w czym problem? :->
I panie przestają marudzić Smile
Odpowiedz
#9
Odświeżę trochę temat Smile
Wpadło mi w ręce kilka garści drobnych PRL. Monety 2 i 5 zł "żółciaki" troszkę zmieniły swoją barwę. Czy jest jakiś sposób, aby w miarę szybko przywrócić im blask?
Odpowiedz
#10
Machnij dremelkiem z założoną szczoteczką drucianą. Chwilka wysokoobrotowego czyszczenia i będą jak nowe. Nie warto w tym wypadku bawić się chemią.
Zważaj na swoje myśli, gdyż stają się słowami;
Zważaj na swoje słowa, gdyż stają się czynami;
Zważaj na swoje czyny, gdyż stają się przyzwyczajeniami;
Zważaj na swoje przyzwyczajenia, gdyż stają się twoim charakterem;
Zważaj na swój charakter, gdyż staje się twoim przeznaczeniem;
Odpowiedz
#11
Ja moczę moniaki w gorącym (około 100 st. C) roztworze wody i kwasku cytrynowego, kąpiel trwa około 5-10 sekund (sic!), a następnie wycieram miękką szmatką np. grubą bawełną. W mojej ocenie szczotka druciana (nawet mosiężna) porysuje monety.
MJ
Odpowiedz
#12
Po wszelkich działaniach z chemikaliami zawsze należy przedmiot dobrze wypłukać , ewentualnie działanie kwasu zneutralizować np. sodą oczyszczoną ( spożywczą) i ponownie dobrze wypłukać .
Odpowiedz
#13
Spróbuję, wszystkich metod, szczególnie gorącej kąpieli.
Na razie wypróbowałem trzy sposoby:
1. moczenie w oliwce - efekt: dostateczny
2. moczenie w occie i kwasku cytrynowym - bez zmian
3. cilit bang bang, czy coś podobnego - odzyskanie połysku, ale nie wiem jak długo efekt się utrzyma
Odpowiedz
#14
Szczoteczka wcale nie rysuje, nie mówię tu przecież o dużej szczotce drucianej z grubego drutu, którą - jak czytam na forach - co poniektórzy hełmy docierają Big Grin Jakbym nie używał dremela ze szczoteczką, to bym nie pisał. Poza tym nie rozmawiamy o numizmatach, na których zbrodnią jest każde czyszczenie mechaniczne, tylko o obiegówkach. A ocet faktycznie nie zawadzi na początek, niekiedy dremelek ma problem z doczyszczeniem.

Tu masz działający sposób "chemiczny": [czyszczenie monet obiegowych]
Zważaj na swoje myśli, gdyż stają się słowami;
Zważaj na swoje słowa, gdyż stają się czynami;
Zważaj na swoje czyny, gdyż stają się przyzwyczajeniami;
Zważaj na swoje przyzwyczajenia, gdyż stają się twoim charakterem;
Zważaj na swój charakter, gdyż staje się twoim przeznaczeniem;
Odpowiedz
#15
Mój sposób to szczoteczka do zębów plus pasta
parę kropli soku z cytryny ewentualnie soda z cytryną, ale pasta do zębów to szybszy sposób
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości