Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fabryki Zduńskiej Woli
#1
Witam
Przed II wojną światową w Zduńskiej Woli było wiele fabryk. Lecz do naszych czasów ostało się niewiele gdyż właściciele wykupionych budynków po fabrycznych przeważnie je wyburzali i stawiali markety (znam takie dwa przypadki). Chciałbym zrobić spis pozostałych do naszych czasów budynków po fabrycznych.

Interesuje mnie nazwa właściciela przed wojną i ulica lub adres budynku
Odpowiedz
#2
jaro, ostatnio jak bylismy w muzeum to ten pan mowil cos na temat fabryki wyburzonej juz tam gdzie teraz PKS jest Tongue jak ci zalezy to sie smignij do muzeum i pogadaj z tym typem, mysle ze on ci wszystko powie Smile
Odpowiedz
#3
Świstaku, pisze wyraźnie istniejące budynki po fabryczne, a tam gdzie jest PKS istotnie była jedna z większych fabryk "Wiślica" w Zduńskiej Woli, ale już jej niema Sad. Była prowadzona przez Dawida Wiślickiego, Mendla Rozena i Getzowa, a założona przez Mośka Wernera. Została zbombardowana 9 września 1939 roku przez lotnictwo niemieckie.

Napisz mi o istniejących budynkach po fabrycznych.
Odpowiedz
#4
gratuluje wiedzy Big Grin i przepraszam za to ze nie doczytalem Smile Mimo to namawiam cie do rozmowy z panem z muzeum Big Grin
Odpowiedz
#5
Małe sprostowanie największa przedwojenna fabryka włókiennicza w Zduńskiej Woli Rozena i Wiślickiego została zbombardowana 3 września 1939 r. Datę znam z relacji naocznych świadków.

Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#6
Oki, Fabryki już nie ma Sad a mi chodzi w dalszym ciągu o położenie istniejących budynków pofabrycznych Smile
Odpowiedz
#7
Jarek musiałbyś w tej sprawie uderzyć do Urzędu Miasta, albo mogą posiadać takowe materiały absolwenci lub studenci architektury.... np.tematem pracy dyplomowej było zrobienie projektu połączenie starych kamienic z nowymi( a musieli bazować na starych fundamentach...) Pomyśl :-)
Powodzenia życzę :wypas:
Odpowiedz
#8
A co do tej pracy to gdzie ją bym mógł zobaczyć :-D
Odpowiedz
#9
Jarek napisał(a):Chciałbym zrobić spis pozostałych do naszych czasów budynków po fabrycznych.

Interesuje mnie nazwa właściciela przed wojną i ulica lub adres budynku
Szukaj w „Księdze adresowej Polski (wraz z w.m. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa” Warszawa 1924 Spis ten jest dosyć dokładny, oczywiście nazwy ulic mogą być nieaktualne.

Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#10
Ja się nie mogę połapać w tej książce adresowej - Mógłbyś sprawdzić ją i wypisać na forum. Z góry dziękuje Smile
Odpowiedz
#11
Znaczy się co, mam wypisać 600 firm. !!!! :-( Skorzystaj z instrukcji zawartych na początku "Książki adresowej ..." strona 6 i 8
Pozdr.
L.
Odpowiedz
#12
Po krótkich przeszukiwaniach tej Księgi znalazłem parę spółek i fabryk ale nie ma tam dokładnych adresów i na pewno kiedyś była inna numeracja budynków co mi jeszcze bardziej utrudnia :->
Odpowiedz
#13
Jarek dlaczego piszesz nieprawdę. Ja po krótkim przeglądzie znalazłem :
- farbiarni szt. 6
- garbarni szt. 8
- fabryk kleju szt.1
- manufaktur szt.9 (co to oznacza – nie wiem)
- mydlarni szt.1
- fabryk octu szt.2
- olejarni szt.2
- przędzalni szt. 1
- fabryka taśm szt.1
- tkalnie szt. 193 (o ile nie dostałem oczopląsu przy liczeniu)
- tkalnie bawełniane – wyroby szt.17
- tkalnie płócienne – wyroby szt.30
- odlewnie żelaza – 2
i kilkaset zakładów rzemieślniczych, szewców, krawców, wytwórców trepów itp
Prawda, że to więcej niż parę sztuk ?.
Wszystkie oprócz jednej z adresami. Zgoda, że większość to małe zakłady, ale nie sprawdzisz tego póki nie ruszysz d….. i nie pójdziesz w teren. Co do lokalizacji, to też nie zmyślaj - numeracja posesji bardzo rzadko ulega zmianie. Przy podziale posesji dodaje się literę np. 21a, 21b, 21c, przy łączeniu posesji np. od 21 do 25 numeracja wygląda 21/25 proste. Mogą się zmieniać nazwy ulicy, ale to inna sprawa.
Jarek napisał(a):Chciałbym zrobić spis pozostałych do naszych czasów budynków po fabrycznych.
Interesuje mnie nazwa właściciela przed wojną i ulica lub adres budynku

Chciałbyś - to się przyłóż
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości