Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
historia budynku krańcówki tramwajowej przy północnej
#1
Czy to prawda że budynek krańcówki tramwajowej przy ul.Północnej powstał w czasie IIWS do 1945 roku , wybudowany przez niemców celem utworzenia dworca - bocznicy kolejowej od lini kolejowej biegnącej do dworaca łódź kaliska .Tylko że nie wzdążyli pociągnąć lini kolejowej przed zakończeniem wojny i po wojnie przystosowano ją jako kracówke tramwajową . Oglądajac ja to faktycznie długością i rozmiarami pasuje raczej do pociągu niź do tramwaju . Pytam ponieważ usłyszałem rozmowe 2 dziadków 70-80 letnich którzy oglądali wystawę zdjęć morskich w budynku tej krańcówki , jeden z nich trzymał szachy co wskażuje ze byli raczej okolicznymi mieszkańcami którzy przychodza sobie pograć do parku w szachy
Odpowiedz
#2
Szkoda,ze nie porozmawiales z dziadkami . Oni lubia popisac sie swoja wiedz przed mlokosami. Trzeba takie okazje wykorzystywac, bo ludzie ci odchodza...
Odpowiedz
#3
Z pamięcią dziadków coś nie tak. Krańcówka powstała w 1951 r, a budynek w 1953.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#4
Leszek ma racje! Do września 1944 w miejscu pętli stały budynki tam kończyło się Litzmanstad Getto. A sama pentla jak i budynek jest duży gdyż stamtąd odchodziły tramwaje do Zgierza, Ozorkowa, Aleksandrowa Ł., Konstantynowa Ł. i Lutomierska.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
Jagoda nie "PENTLA" tylko po łódzku "KRAŃCÓWKA".Pentle to możesz sobie na szyii zawiesić :lol: :hurra:
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
Ty łodziak...! Big Grin Tramwaje były podmiejskie to i nazwy użyłem nie łódzkiej!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Ale z miasta Łodzi ten tramwaj wychodzi :lol:
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#8
U Jagody złość się obudziła bo tramwaje raczej na wschód nie jeździły :lol:

O KRAŃCÓWCE na Północnej była już kiedyś mowa. A co do podobieństwa do stacji kolejowej to teraz jest już szczątkowe. Kiedyś wisiały tablice podświetlane z numerami tramwajów, przez głośniki zapowiadano podstawienie tramwajów, przy filarach były dookolne ławki drewniane z (bardzo mi ich żal) a krańcówka nazywana była dworcem tramwajowym.
Się jeździło...
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
Jakiś generał Error pcha mi się ciągle i dubluje posty. Z jakiej armii i czego tu szuka?

Cytat:
General Error
SQL ERROR [ mysqli ]

#07000(proxy) all backends are down [1105]

An sql error occurred while fetching this page. Please contact an administrator if this problem persists.
Cytat:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#10
archeo napisał(a):U Jagody złość się obudziła bo tramwaje raczej na wschód nie jeździły :lol:
Uciekając trochę od tematu! Na wschód też miał jeździć od Dołów do Koluszek. Wiadukt który do niedawna stał na Brzezińskiej/Wojska Polskiego był wybudowany specjalnie dla tej linii (widniał na nim herb czy też znak elektrycznej koleji dojazdowej - tak się to chyba nazywało przed wojną) i nawet były bilety już wydrukowane!

A wracając do tematu ciekawe co miasto ma zamiar zrobić z tą krańcówką? Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
Jak to co z krańcówką.Poczekać parę lat , najpierw żule zdewastują tak ją w środku żeby złomiarze mieli lepsze dojście .A potem to już tylko wystarczy ją roz.... .J miasto ma nowy piękny teren .Biorąc pod uwagę że obok jest park doskonały na spacery rodzinne to na miejsce krańcówki pierdyknie się np. kolejną Biedronkę.
Odpowiedz
#12
O ile pamięć mnie nie myli, kiedyś było tam Biuro Rzeczy Znalezionych (czy coś w tym stylu...)
Odpowiedz
#13
Biedronka, raczej nie. Wszystko się rozwali, parku sie troszkę wytnie i wybuduje sie piękny apartamentowiec.
Leszek
Odpowiedz
#14
Jagoda przypomniał mi, że rzeczywiście przy ostatniej okazji, czyli wysadzaniu wiaduktu była mowa, że miał on służyć tramwajom.

O dalszej dewastacji krańcówki trudno mówić bo jedyne co tam jeszcze można zrobić to ją rozebrać, reszta już została zniszczona :-(
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#15
Z uwagi na to, że dyskusja uciekła od meritum wydzieliłem posty nie na temat i utworzyłem nowy Temat pt. "Gdzie się podziewa łódzki konserwator zabytków?" Można tam wklejać zdjęcia dewastowanych w Łodzi i regionie zabytków(Konserwator będzie miał w tamtym wątku kopalnię informacji). Natomiast tu powracamy do tematu krańcówki na ul. Północnej.
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości