Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
50 Kopiejek – Łódzki banknot.
#1
Ostatnio wygrzebałem taką typową łódzką ciekawostkę, banknot czy jak kto woli bilet kredytowy o nominale 50 kopiejek. Przez wzgląd na czas emisji i okres ważności tego banknotu, umieścić go trzeba chyba jako ciekawostkę pierwszej wojny światowej w Łodzi. Moim skromnym zdaniem, emisja takich banknotów było przypuszczam jakąś formą samoobrony gospodarczej przed przewalutowaniem rubla na niemiecką markę ( gdzieś wyczytałem, że najlepszą sposobnością grabieży nowo zdobytych terenów było właśnie przewalutowanie pieniądza w niekorzystnej jego relacji do pieniądza dotychczas obowiązującego). Oczywiście to tylko spekulacja małego Kazia na k.....lu, zatem racji w tym temacie mieć nie muszę.

Pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
       
witek
Odpowiedz
#2
To nie tak. Przyczyna była bardziej prozaiczna. Z obiegu zniknął bilon i drobne 1,3 i 5 rublowe banknoty. Brak drobnych środków płatniczych paraliżował życie w mieście.
Zebrani w dniu 07.08.1914 r reprezentanci Zgromadzenia Kupców i delegaci Komitetu Giełdowego postanowili wyemitować na kwotę 1.000.000 rubli bony płatnicze o nominałach 20, 50 kopiejek i 1 rubla.
Gwarancją były zastawy w Łódzkim Banku Handlowym i Banku Kupieckim.
Bony miały podlegać wykupowi po 3 miesiącach od podpisania traktatu pokojowego. Nie jestem pewien, chyba Łódź była pierwszym miastem w Królestwie w którym wyemitowano bony.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#3
Jestem zatem gamoń i miło się czasem o tym w tak merytoryczny sposób dowiedzieć.
pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź
witek
Odpowiedz
#4
Nie jest to prawda powszechnie znana. Interesują się tym głównie numizmatycy. Bilety te, bony czy pieniądze zastępcze są obiektem kolekcjonerstwa. Problem braku bilonu podczas wojny dotknął wiele krajów.
W Rosji radzono sobie jeszcze w inny sposób. Rolę pieniędzy zdawkowych pełniły znaczki pocztowe. Informował o tym napis na odwrotnej stronie znaczka (tej gdzie klej).
Leszek
Odpowiedz
#5
Ten temat jet szerzej opisany w książce M.Hertza "Łódź w czsie wielkiej wojny"
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#6
Pragnę dodać, żę do połowy 1915 r wyemitowano bonów na kwotę 12 mln. rubli. W Łęczycy, Tomaszowie Maz. i Pabianicach kursowały bony wydane przez tamtejsze Komitety Obywatelskie. W Tomaszowie i Pabianicach emisję przeprowadzono na zasadach takich jak w Łodzi. W Łęczycy nie wiem, tu bony podpisywane były przez K. Cuevasa i J. Chrempińskiego.
Oprócz wymieniowej przez oskarxyz książce informacje na ten temat można znaleźć w „Ziemia Łódzka w ogniu W. Bortnowski i „Łódź. Dzieje miasta” tom I.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#7
Ciągnąc temat, przypomniało mi się o moich znajdach, które mam od dawna w klaserze.
Skąd? Pojęcia nie mam. Ale wiem, że trafiły do mnie w bardzo jeszcze młodych latach.
edit//
A ponieważ nie ma tu drugiego wątku o banknotach, dodam jeszcze dwie fotki z 1940r.


Załączone pliki Miniatury
                       
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości