Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JW 1933 ul. Pryncypalna
#1
Mam pytanie odnośnie Jednostki Wojskowej nr. 1933 mieszczącej się przy ul. Pryncypalnej. Może mi ktoś podać historię tej jednostki, przeznaczenie, oraz ogólnie jakiekolwiek informacje na ten temat?
Jeżeli dobrze pamiętam, przed główną bramą wjazdową jest bunkier wartowniczy?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
tam sa magazyny wojskowe od przewoja jak sie czegos wiecej dowiem to ci napisze pzdr
Odpowiedz
#3
Oprócz magazynów na Pryncypalnej znajdowały się warsztaty naprawcze : szewski, krawiecki, rymarski. Być może jeszcze inne, ale te widziałem. I jeszcze piekarnia, która zaopatrywała okoliczne jednostki wojskowe.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#4
(22-06-2008, 11:24)gunship napisał(a): Mam pytanie odnośnie Jednostki Wojskowej nr. 1933 mieszczącej się przy ul. Pryncypalnej. Może mi ktoś podać historię tej jednostki, przeznaczenie, oraz ogólnie jakiekolwiek informacje na ten temat?
Jeżeli dobrze pamiętam, przed główną bramą wjazdową jest bunkier wartowniczy?
Niemiaszki też musieli tam coś kombinować i chować, gdyż ten schron to prawdopodobnie to ich dzieło (choć do końca nie jestem tego pewien- mógł też powstać w okresie "zimnej wojny"). Jeśli budowali go Niemcy to późną jesienią 1944, gdyż ma on konstrukcję ceglaną i jest tylko otynkowany (stąd m.in pokaźna grubość ścian sięgająca 0,5m), jeśli zaś powstał w okresie powojennym to łatwo to poznać po "byle jak" położonej zaprawie. Niestety nie miałem okazji być we wnętrzu i to określić.
Jeśli ktoś ma jakieś inne informacje to przyłączam się do pytania Gun-a


Załączone pliki Miniatury
   
"ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców"
Odpowiedz
#5
W tamtym roku udało nam się uzyskać pozwolenie i porobić trochę zdjęć . Parę masz w tym wątku .
http://www.lodz-eksploracja.org/forum/po...ryncypalna
Odpowiedz
#6
Dzięki za linka i odpowiedź, a przede wszystkim fotki. Jak widać na nich- schrony są tzw "rokosowszczakami" powstałymi pomiędzy 1947 a 1953 roku w czasie "zimnej wojny". Ciekawy jest wątek torowy, choć szyny Kruppa mogły być przeniesione np. z Olechowa czy innego odcinka, i nie koniecznie muszą świadczyć o wojennej historii tego miejsca. Zaciekawiły mnie jednak drzwi pancerne- są to ciężkie niemieckie drzwi dwudzielne typu 434PO1
"ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców"
Odpowiedz
#7
Tzn co masz na myśli "wojenna historia tego miejsca"? Jak dobrze wiadomo jednostka istnieje od końca lat 20-tych. Na zdjęciach lotniczych z okresu okupacji widać że jest użytkowana a torowisko rozbudowane.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości