Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łuska - prośba o pomoc w identyfikacji
#1
Witam i proszę o pomoc w identyfikacji łusek, dostałem niedawno zestaw łusek oraz dziwne tuleje. Bicia tych łusek to P151 39 oraz dnf 42, wskazują na niemiecką produkcję ( jeden producent: Rheinisch-Westfälische Sprengstoff A.-G., Werk Nürnberg-Stadeln., Germany), ich wymiary przypuszczam, że wskazują na kaliber 14,50 mm, wysokość około 20 mm. Nie znam zastosowania tego rodzaju amunicji oraz rodzaju broni jakiej używano przy tym typie amunicji i tu proszę o pomoc.

Z tymi tulejami to jest tak, że załączam je do tego tematu sugerując się informacjami o analogicznych tulejach ( tylko nieco się różniących się od przedstawionych), stanowiących pocisk łuski analogicznego kalibru tylko z dużo większą wysokością, ze strony <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.municion.org">http://www.municion.org</a><!-- m --> ( opracowanie dotyczy - 14.5x51 German Spotter).

z góry dziękuje i pozdrawiam.


Załączone pliki Miniatury
           
witek
Odpowiedz
#2
Czołem

Bardzo ciekawa znajdka :mrgreen:
Jest to łuska i pocisk do Kleinstkannone. Niestety nie posiadam foto tego ustrojstwa, ale było to maleńkie działo stosowane jako przystawka do armat lub moździerzy, bądź jako samodzielna jednostka, a służyło do nauki strzelania a w zasadzie nauki celowania.
Kaliber owszem 14,5 mm, rodowód z przedwojennej Czechlandii :mrgreen:
Bardzo dużo tego typu łusek i pocisków swojego czasu znajdowało się w Bornym Sulnowie... w zasadzie wszędzie.
Pragnę dodać jeszcze że owe pociski mogły być wypełniane materiałem świetlnym lub dymnym (często był to biały fosfor).

Mam do Ciebie Witku pytanie, czy nie masz na wymianę jednej sztuki z "P" kodem - takowej nie posiadam w zbiorach, więc pytam :mrgreen:

Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuje za wyczerpującą informację, jeżeli chodzi o nadprogramową łuskę z literą P bardzo chętnie podzielę się tym co mam, mam niewiele i to niestety są częściowe destrukty ale z doskonale zachowanymi biciami, także coś odłożę.

pozdrawiam
witek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości